Медовий Спас чи Маковій святкують 14 серпня. В Кіровоградській області у цей день традиційно їдять десерт – коржі з медом та маком. У сім'ї кропивничанки Олени Іванової цю страву готують щороку. Вона показала Суспільному свій спосіб приготування, а про незвичні рецепти цієї обрядової страви, які згадують старожили області, розказала учасниця етноекспедицій Кіровоградщиною Інна Тільнова.

Медовий Спас перший із серпневих – Яблучний 19 серпня, а Горіховий 29. 14 серпня українці носять до церкви святити квіти, зілля та мак.

62-річна кропивничанка Олена Іванова готує коржі за рецептом своєї бабусі. Росла вона у мікрорайоні Стара Балашівка, яка, згадує, в 1960-70-х роках мало чим відрізнялася від сільської місцевості. Тоді коржі смажили на пательні, бо влітку піч не топили.

Рецепт тіста для коржів:

Коржі з маком: як готують десерт до Маковія на Кіровоградщині склянка кефіру або сметани; 1-2 яйця; 2 столові ложки цукру; дрібка солі; ложка соди або розпушувача тіста; 2 столові ложки олії; 300 грамів борошна.

Тісто має бути м'яким і не липнути до пальців. Його ділять на частини таким чином, щоб корж був діаметру пательні, а його товщина не перевищувала сантиметр. Смаженим коржам треба дати вистигнути, після чого розламати на кількасантиметрові частини.

Суміш для заливки:

Запарити і потовкти в ступці чи збити блендером 100 грамів маку. Додати туди суміш кип'яченої води (склянка) і меду (2-3 столові ложки).

Додати суміш до коржів. Коржі, увібравши в себе рідину, стають м'якими і солодкими.

Що про цей десерт розповідають старожили?

Координаторка напрямку "Смачна Кропивниччина" в етнопошуковому проєкті "Баба Єлька" Інна Тільнова розповіла, в регіоні цю страву називають "коржі", або "шулики" (зустрічається наголос на перший склад, або останній).

"Чула варіанти, – розповіла вона, – які зараз уже не використовують, але вони для мене дуже цікаві, і я мрію спробувати на смак, що це. Це шулики залиті конопляним молоком. Треба було перетерти насіння конопель, тоді з’явиться таке молочко біленьке, за розповідями Олени Щерби із села Голикове Олександрівської громади. Вона згадувала, що коли не було молока, робили таке рослинне молоко".

В деяких районах коржі готують у духовці, в інших – смажать на сухій сковорідці. Відрізняється спосіб нарізання коржів – ріжуть ромбиками на дощечці , або рвуть руками. Далі додають воду з цукром або медом і тертий мак.

"Цікаво, – говорить дослідниця кулінарії регіону, – що у Михайлівці Олександрівського району такі коржі подають на поминки, це остання страва, якою закривають поминальний обід".

Інна Тільнова говорить, це тому, що мак – символічна їжа: "Отож і в кутю його кладуть, це така ритуальна їжа для українців".

Читайте також У кропивницькій етнолабораторії "Баба Єлька" відтворюють жіночі речі, яким більше ста років "Коти і війна". У кропивницькому музеї показали віртуальну фотовиставку до міжнародного дня кота Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм , Інстаграм та Ютуб

Джерело