Володимир Зеленський закликав партнерів чинити більший тиск на Росію на тлі ядерного шантажу з її боку, наголосивши, що лише повний відвід російських військ з території Запорізької АЕС здатний відновити атомну безпеку.

За словами президента, про це він заявив на конференції донорів у Копенгагені, участь у якій беруть 26 держав-партнерів України — країни Європи, Сполучені Штати, Японія, Австралія та Нова Зеландія.

"Вже маємо перші результати конференції. Данія одразу по відкриттю зустрічі оголосила про новий пакет підтримки допомоги України обсягом 110 мільйонів євро. Загалом конференція зібрала тільки за день 1,5 мільярда євро, які будуть витрачені, в тому числі, на виробництво життєво необхідних боєприпасів", — підкреслив гарант.

Лише повний вихід російських військ з території ЗАЕС гарантує атомну безпеку — Зеленський

Зеленський розповів, що закликав учасників конференції діяти швидше і жорсткіше, особливо після того, як РФ вдалася до відвертого ядерного шантажу, обстрілюючи територію Запорізької АЕС.

"Сьогодні зафіксовані чергові прильоти російських снарядів по території станції в безпосередній близькості від об’єктів АЕС. Росія вкотре пробила дно у світовій історії тероризму. Ніхто більше не використовував атомну станцію так очевидно для погроз усьому світу і для висування якихось там умов. І абсолютно усі в світі мають реагувати негайно, щоб вигнати окупантів з території Запорізької атомної станції", — наголосив президент.

За його словами, це — глобальний інтерес, а не просто українська потреба.

"Тільки повний відхід росіян з території Запорізької АЕС і відновлення повноцінного контролю України за ситуацією навколо станції гарантують відновлення атомної безпеки для всієї Європи", — підсумував Володимир Зеленський.

Що відомо

4 березня російські війська захопили Енергодар Запорізької області — місто, в якому розташована АЕС, саму станцію обстріляли. Бої біля АЕС точились кілька годин, за цей час окупанти кілька разів влучили в один із реакторів. Тоді спалахнув тренувальний центр станції. Пожежу ліквідували. З того часу Запорізька АЕС контролюється російською армією та представниками "Росатому". 21 липня стало відомо, що російські окупанти розмістили військову техніку, вибухівку та зброю вже в машинній залі енергоблока АЕС. Станом на 26 липня у тимчасово окупованому Енергодарі наразі перебувають близько 10 тисяч працівників Запорізької АЕС. 3 серпня генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що Запорізька атомна електростанція повністю вийшла з-під контролю агенції, принципи ядерної безпеки на станції порушені. Він закликав Росію та Україну якнайшвидше сприяти відвідуванню комплексу спостерігачами МАГАТЕ. 11 серпня російські військові чотири рази обстріляли Запорізьку атомну електростанцію. Зафіксовано п’ять "прильотів" у районі комендатури станції – безпосередньо поруч із дільницею зварювання та сховищем джерел випромінювання. Внаслідок цього на невеликій ділянці зайнялася трава, травмованих немає. Також п’ять "прильотів" сталися в районі пожежної частини, розташованої неподалік від ЗАЕС. Сполучені Штати підтримують ідею створення демілітаризованої зони навколо Запорізької атомної електростанції. Читайте також

Вторгнення Росії в Україну, день 169. Текстовий онлайн

Данія долучиться до навчання українських військових у Великій Британії

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Джерело