Зробити запас води, їжі, засобів захисту та гігієни й укритися в ізольованому приміщенні. Так можна підготувати себе до надзвичайної ситуації у випадку радіаційної аварії – розповів Суспільному начальник управління з надзвичайних ситуацій Кіровоградської обласної адміністрації Володимир Слінченко.

Алгоритм дій при радіаційній аварії Перейти в укриття, зачинити і ущільнити всі отвори, триматись подалі від стін і даху, не користуватись вентиляцією, кондиціонером чи обігрівачем. В залежності від рівня перевищення радіаційного фону, можна перебувати вдома, сказав Володимир Слінченко: "Будинок зменшує радіаційний фон: дерево – у сім разів, цегла – у 20 разів. Укриття, підвали, сховища зменшують фон у сотню разів. При цьому слід використовувати респіратори чи ватно-марлеві пов’язки". Слідкувати за офіційними джерелами інформації – увімкнути телебачення чи радіо, користуватися повідомленнями служби з питань надзвичайних ситуацій, поліції, влади: "При радіаційній небезпеці включають сирену. Після цього необхідно послухати інформацію по телебаченню, радіо. Там будуть рекомендації, як діяти в цій ситуації". Знезаразити себе – обережно зняти одяг, герметично запакувати його і тримати подалі від себе і тварин. За словами головної санітарної лікарки області Кіровоградської області Надії Оперчук, зняття верхнього одягу унеможливлює і знезаражує до 90% радіоактивних речовин, які могли потрапити на вулиці: "Робити це треба дуже обережно, щоб не розтрусити радіоактивний пил вдома". Помитись, якщо є можливість – прийняти душ з милом, волосся вимити з шампунем. Не використовувати кондиціонер, не терти шкіру, щоб радіоактивний матеріал не потрапив у рани. Якщо немає можливості помити все тіло, то необхідно помити відкриті ділянки тіла – руки, обличчя, вуха ,протерти вії, брови – сказала Надія Оперчук: "На волосяній частині може зберігатися радіоактивний пил. Якщо немає доступу до води, тоді слід обов’язково протерти відкриті ділянки тіла вологими серветками або вологою тканиною". Одягнути чистий одяг, допомогти людям, які поряд, зробити це. За можливості, робити це в рукавицях і захисній масці чи респіраторі. Не використовувати водопровідну воду до офіційного оголошення від рятувальників чи влади про те, що вона безпечна, радить головна санлікарка регіону: "Якщо вода зберігається у герметичних пляшках, контейнерах, ємностях, вона захищена від радіоактивних речовин". Йодна профілактика. У разі радіаційної аварії Міністерство охорони здоров`я України рекомендує приймати калію йодид, сказала Надія Оперчук. Для дорослих, дітей віком від 12 років та вагітних жінок це разовий прийом 125-міліграмових пігулок, дитяча доза – вдвічі менша. Вживати їх слід лише після оголошення про радіаційну аварію чи радіаційне ураження, сказала лікарка: "Просто так приймати, з метою профілактики, не рекомендується. Тому, що надмірний прийом калію йодиду може бути шкідливим для організму".

Як у Кропивницькому вимірюють радіаційний фон

Протягом 40 років радіаційний фон вимірюють в одному місці, показав завідувач радіологічної лабораторії центру контролю і профілактики хвороб Іван Бабірад: "Зараз (зранку 10 серпня – ред.) фон на цій точці становить 10,8 мікрорентгена на годину. Це означає, що навколо нас жодних радіаційних аномалій немає. Для прикладу, 26 квітня 1986 року на цій точці було десь 13 мікрорентгенів на годину, а 27 квітня тут було 400".

Вода, їжа, засоби захисту, укриття. Як діяти у випадку радіаційної аварії

За інформацією Івана Бабірада, показники від 10 до 15 мікрорентгенів на годину є нормою: "Якщо є перевищення в два або більше разів, є сенс замислитись про те, що навкруги щось не так, запитати у колег з інших областей про їхні показники".

Що відомо З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну радіаційний фон в Кіровоградській області вимірюють тричі на добу, сказала головна санлікарка. Перевищень звичного для регіону природного фону не фіксували. Начальник обласного управління з цивільного захисту та оборонної роботи сказав, що для жителів регіону найбільшу загрозу становить Південноукраїнська атомна електростанція: "Ми потрапляємо в зону помірного забруднення. А Запорізька станція до нас не дістає. Найближча точка – село Веселий кут Дмитрівської громади Кропивницького району – на відстані 122 кілометри від станції". Запорізька атомну електростанцію 4 березня захопили російські військові. 5 серпня вони влаштували обстріли біля промислового майданчика. Після подвійного обстрілу станції на одному з енергоблоків спрацював аварійний захист, внаслідок чого відключився один з трьох працюючих енергоблоків. В компанії "Енергоатом" повідомили, що станція працює з ризиком порушення норм радіаційної та пожежної безпеки. 11 серпня російські військові знову обстріляли станцію. Запорізька атомна електростанція станція працює з ризиком порушення норм радіаційної та пожежної безпеки, заявляють в компанії "Енергоатом". Генеральний директор МАГАТЕ наполягає на якнайшвидшому допуску спостерігачів на атомну станцію. Президент Володимир Зеленський, переконаний: РФ вдається до ядерного шантажу на Запорізькій АЕС. Які ризики несуть ядерні реактори та відпрацьоване ядерне паливо і чи зможе МАГАТЕ протистояти РФ в ефірі "Українського радіо" розповіла старша наукова співробітниця Інституту проблем безпеки атомних електростанцій Національної академії наук України Олена Паринюк. Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм , Інстаграм та Ютуб

Джерело