На початку активної фази війни «Главком» писав, яка сучасна зброя вже є в арсеналі української армії, і яка ще необхідна для успішної протидії російській агресії. З того часу арсенал ЗСУ значно поповнився, причому такими зразками західного озброєння, про які п'ять місяців тому ми могли лише мріяти.

Якщо ще в березні західні союзники надавали нам переважно порівняно легке оборонне озброєння, типу протитанкових ракетних комплексів і гранатометів, а також безпілотників і переносних зенітно-ракетних комплексів, то у квітні стався корінний перелом. На авіабазі в німецькому місті Рамштайн міністри оборони 40 держав світу обговорили формат подальшої підтримки України, який мав на увазі постачання сучасного важкого озброєння.

З того часу українські збройні сили отримали, наприклад, протикорабельні ракети RGM-84 Harpoon, які змушують триматися Чорноморську флотилію РФ подалі від українських берегів, і важкі самохідні гаубиці PzH 2000 (їх тактико-технічні характеристики вказані в нашому попередньому огляді військової техніки «Зброя, яка потрібна Україні»).

«Химера» для Росії. Нова зброя, яку отримала Україна

На жаль, поки що в Україні немає оперативно-тактичних ракетних комплексів MGM-140, про необхідність постачання яких писав «Главком»: вони з рівною легкістю можуть знищити як Керченський міст, так i кораблі в севастопольських бухтах. Однак у ЗСУ з'явився М142 Himars, який є, зокрема, пусковою установкою для балістичних ракет MGM-140 – тобто залишається їх лише підвезти.

Тому з «химери», яка вже стала в Україні легендарною, ми й почнемо наш черговий огляд сучасного озброєння, яке з кінця весни надали союзники. Уся номенклатура новинок становить понад 30 найменувань. Ми ж зупинимось на ключовому, яке, на думку експертів Центру військово-політичних досліджень, є найпотужнішим і на даний момент найнеобхіднішим.

Треба зазначити, що схвалений 1 серпня 17-й пакет військової допомоги США (на суму $550 млн) практично весь складається з реактивних снарядів для Himars, а також боєприпасів для артилерійських систем калібру 155 мм.

М142 Himars

«Химера» для Росії. Нова зброя, яку отримала УкраїнаМ142 Himars (High Mobility Artillery Rocket System, «Високомобільна артилерійська ракетна система») – реактивна система залпового вогню на колісному шасі армійської вантажівки FMTV. Розроблялася компанією Lockheed Martin у 1996-2000 роках, нею ж і виробляється. Початок експлуатації – з 2005 року.

Країна-виробник

США

Основні тактико-технічні характеристики

 • Маса бойової машини – 5 т
 • Маса транспортно-пускового контейнера – 2,3 т
 • Швидкість – 85 км/год
 • Запас ходу – 480 км
 • Максимальна дальність стрільби – 300 км, тими боєприпасами, які зараз постачаються в Україну – 80 км
 • Швидкострільність – шість пострілів за хвилину
 • Екіпаж – три особи

Оснащення

До складу систем залпового вогню М142 Himars, які постачаються зараз в Україну, входять бойова машина, транспортно-зарядна машина та 227-мм реактивні снаряди з GPS-наведенням, які розташовані по шість одиниць в одноразових транспортно-пускових контейнерах.

Вартість

Близько $3,5 млн.

Як це працює

Головна перевага М142 Himars – її ювелірна, можна сказати, точність: до трьох метрів при дальності 80 км. Для порівняння: у останніх модифікацій російських ракетних систем залпового вогню «Смерч» дальність до 70 км, а відхилення від цілі може становити кілометр. Друга важлива перевага «Химери» – її мобільність. Вона може відстрілятися протягом хвилини, швидко змінити позицію, та завантажити новий контейнер із реактивними снарядами менш ніж за п'ять хвилин.

Перше бойове застосування М142 відбулося у лютому 2018 року, коли збройні сили США, що входять до складу міжнародної коаліції, застосували Himars проти сирійських проурядових сил. Але по-справжньому вони проявили себе в Україні, знищуючи великі склади з боєприпасами та інші ворожі об'єкти у глибині території (до 80 км), яку захопили російські військові. А фотографії акуратно розстріляного Антонівського мосту у Херсоні облетіли весь світ. На сьогоднішній день Україні передані 16 систем.

PT-91 Twardy

«Химера» для Росії. Нова зброя, яку отримала УкраїнаPT-91 Twardy («Твердий») – польський основний бойовий танк, глибока модернізація експортного варіанта радянського танка Т-72М1. Серійно випускався на підприємстві «Бумар-Лабенді» у місті Гливиці у 1995-2002 роках, всього було випущено 290 бойових машин.

Країна-виробник

Польща

Основні тактико-технічні характеристики

 • Маса – 45,9 т
 • Габаритні розміри – довжина 6,9 м, ширина 3,7 м, висота 2,2 м
 • Довжина ствола – 6 м
 • Калібр – 125 мм
 • Максимальна дальність стрільби – 9,5 км
 • Швидкострільність – 8 пострілів за хвилину
 • Швидкість по шосе – 60 км/год
 • Швидкість по пересіченій місцевості – 45 км/год
 • Запас ходу – до 700 км
 • Екіпаж – три особи

Вартість

Близько $4 млн

Як це працює

Головною особливістю PT-91 є його динамічна система захисту, яка розроблена польським Військовим інститутом технології озброєння. 394 блоки, які щільно покривають передню частину корпусу та вежу, покращують захист танка від кумулятивних снарядів на 50-70%, а від бронебійних – приблизно на 30%.

РТ-91 оснащений 12-ствольною системою пуску димових гранат «Хмара» та одноствольною системою пуску антилазерних гранат «Теллур». На танку встановлено сучасні денний та нічний приціли, тепловізор та балістичний комп'ютер для розрахунку поправок ведення вогню.

Україна загалом отримала 232 танка PT-91 Twardy – це практично все, що залишалося у Польщі після продажу партії із 48 танків Малайзії. До речі, раніше Польща передала Україні понад 200 одиниць Т-72М.

М777

«Химера» для Росії. Нова зброя, яку отримала УкраїнаМ777 – буксирована польова гаубиця. Розроблена британською оборонною та аерокосмічною корпорацією BAE Systems на початку 2000-х років, виробляється одним із підрозділів компанії. Створювалася для заміни гаубиці М198, і за кращих тактико-технічних характеристик легше її на 41%, за рахунок широкого застосування в конструкції титану. Прийнята на озброєння у 2005 році.

Країна-виробник

Велика Британія

Основні тактико-технічні характеристики

 • Маса – 4,2 т
 • Довжина у бойовому становищі – 10,7 м
 • Довжина ствола – 5,1 м
 • Калібр – 155 мм
 • Максимальна дальність стрільби – 40 км
 • Максимальна скорострільність – п’ять пострілів за хвилину
 • Бойовий розрахунок – п’ять осіб

Джерело