Лікарі радять родинам з малюками, які виїхали із зони бойових дій до безпечних регіонів, обов'язково звертатися до медиків

Препарати та продукти для покращення лактації роздавали переселенкам у гуманітарному центрі Черкас. Через стрес війни та переїзди у молодих мам часто зникає грудне молока. Нині триває тиждень грудного вигодовування і волонтери вирішили допомогти мамам, зокрема, медичними порадами.

Десятимісячна Оксана вперше в житті побувала у тривалій подорожі. Усією родиною з Бахмуту на Донеччині переїздили до Черкас. У рідному місті з малечею жили у підвалі через постійні ворожі обстріли. Мати Ольга каже, що для малечі робить усе, щоб та якомога менше відчувала стрес, а от сама на нервах з першого дня війни. Дуже хвилювалася, щоби молоко не зникло, адже суміші купити було ніде.

Грудне вигодовування і війна: як зберегти лактацію в стресових ситуаціях – сюжет (Відео)

"Там вже почалися вуличні бої через те, ми були змушені поїхати, тому що у погребі сидіти з маленькою дитиною не варіант. Їли у підвалі теж. Погріб – це дуже важко, тому що може бути темно, може не бути світла, тепла, нічого", – каже переселенка з Донецької області Ольга Іванова.

Тримісячна Мілана з обстрілюваного Харкова втікала ще у мами в животику. А народилася вже у порівняно спокійних Черкасах. Від грудного молока дівчинка зовсім відмовилась, а згодом воно у матері взагалі зникло.

"Я думаю, що це пов'язано саме зі стресом. Тому що декілька місяців перебували у бомбосховищі. Все це нерви, все це пережитий стрес – воно якраз дало про себе знати", – розповідає переселенка з Харківської області Світлана Юрченко.

З проблемою зникнення молока часто стикаються жінки у стресі, каже лікар-неонатолог Таїса Шкляр. Але це не вирок, дитина може лактацію відновити. Відразу може з’явитися лише трохи молока, але якщо продовжувати прикладати дитину до грудей – лактація може відновитися на будь-якому етапі.

"Чим більше жінка думає про свою дитину, чим частіше прикладає її до грудей, і вона зберігає і свою емоційну рівновагу, і лактацію, і спокій своєї дитини", – наголосила лікарка-неонатолог Черкаського міського пологового будинку "Центру матері та дитини" Таїсія Шкляр.

У Черкаському гуманітарному центрі третина відвідувачів  – матері з малятами. На зникнення грудного молока скаржаться багато з них. Нині, поки триває тиждень грудного вигодовування, тут вирішили допомогти і роздають продукти та ліки для поліпшення лактації.

"Грудне вигодовування дійсно важливо для дітей, для наших молодих українців. І зараз це дуже проблемне питання, тому що мами, які приїжджають і навіть наші місцеві, всі ми знаходимося у великому стресі", – підсумувала координаторка гуманітарного центру Марина Гаркава.

Лікарі радять родинам з малюками, які виїхали із зони бойових дій до безпечних регіонів, обов'язково звертатися до медиків, щоби перевірити стан здоров'я матері й дитини.

Яна Лимаренко, Олександр Лісовий, Черкаси "5 канал"

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело