У новому пакеті допомоги США можуть передати Україні ППО середньої та великої дальності NASAMS. 3 липня міністр оборони України Олексій Резніков повідомив, що США передадуть Україні NASAMS.

Цю систему ППО використовують 12 країн світу, США взяли її на озброєння як один з видів захисту Білого Дому, а в Латвії її розмістили для захисту Балтійського регіону. NASAMS — це норвезька зенітно-ракетна система з американським радаром, яка може випустити 72 ракети за 12 секунд і збиває літаки, гелікоптери і крилаті ракети, наприклад, "Іскандер" або "Точка-У". Суспільне розповідає, що відомо про ППО, на яке чекають українські військові.

Де використовують NASAMS

Систему розробили для захисту від повітряних загроз військових і цивільних об’єктів, пояснює виробник — компанія Kongsberg Defense Systems. Наприклад, саме NASAMS захищали повітряний простір над Осло, коли 44-й президент США Барак Обама отримував там в 2009 році Нобелівську премію миру. Сполучені Штати обрали ці системи і для захисту неба над Вашингтоном. Серед інших NASAMS використовують Фінляндія, Нідерланди, Оман, Іспанія. Саме іспанці перекинули на американську базу НАТО в Латвії ці ППО для захисту Балтійського регіону на тлі повномасштабної війни, яку розв’язала Росія.

Захист президентів США. Що таке NASAMS

"NASAMS є найбільш продаваною системою протиповітряної оборони у своєму класі за останні 10 років. Її модульність та відкрита архітектура дозволяють безперервно вдосконалювати продуктивність, щоб протистояти загрозам", — каже президент Kongsberg Defense Systems Харальд Аннестад.

Володимир Зеленський ще в березні просив надати Україні ці комплекси. Проте заговорили про них західні союзники лише нещодавно.

"Ми справді маємо намір завершити роботу над пакетом, що включає сучасні засоби ППО середньої та великої дальності для України", — повідомив про плани радник президента США Джейк Салліван 27 червня. Поки що іншиїх офіційних заяв щодо постачання цього виду систем противповітряної оборони не було.

Збиває літаки та крилаті ракети. Технічні характеристики NASAMS

NASAMS — це абревіатура від Norwegian Advanced Surface to Air Missile System. Розробка одного з гігантів світової оборонної промисловості норвезької технологічної групи Kongsberg та американської компанії Raytheon. Перше покоління цих систем представили в 1998-му. Відтоді систему декілька разів вдосконалювали. Останню модифікацію — ЗРК NASAMS III — представили в 2019 році. Чи саме її поставлятимуть в Україну, ще невідомо.

"NASAMS за своєю природою — високомобільна система, розроблена з фокусом на операційну гнучкість для захисту авіабаз, морських портів, густо населених територій та інших важливих об'єктів, а також армії", — йдеться на сайті норвезької технологічної групи Kongsberg. Зенітно-ракетний комплекс збиває літаки, гелікоптери, безпілотники та ракети у радіусі до 40 кілометрів, наскільки далеко — залежить від ракети.

Ракети — керовані, декількох типів:

звичайна ракета AMRAAM дістає до цілі на відстані до 20-25 кілометрів; ракета AMRAAM ER (Extended Range) радіус дії 40 кілометрів; є ракети, які можуть вразити авіацію і на відстані більше 100 кілометрів.

Ось ще декілька переваг, на яких зосереджують увагу виробники та військові:

мобільність комплексу; висока точність (збиває 85% цілей); ракета вміє маневрувати, тому краще вражає цілі; ракети мають радіолокаційну головку самонаведення та високий рівень протидії системам радіоелектронної боротьби (простіше кажучи, "глушилкам").

Окремо звертають увагу на управління. По-перше, пускові установки та радар можуть перебувати у 20 кілометрах від пункту управління. Це зручно з точки зору безпеки. По-друге, можна давати завдання окремим пусковим установкам. По-третє, об’єднати всі установки в мережу.

Скільки ракет може випустити ППО NASAMS

Одна пускова установка NASAMS — це 6 ракет. Виробник заявляє, що батарея (а це 9 або 12 установок) може за 12 секунд випустити всі 54 або 72 ракети. Також до батареї входять 3D-радари (AN/TPQ-64), які виробляє американська компанія Raytheon, кілька допоміжних сенсорів, командний пункт управління вогнем.

Українські військові порівнюють NASAMS з "Буками", які є в них озброєнні. Заступник начальника зенітних ракетних військ Повітряних Сил ЗСУ полковник Юрій Андрійчук зазначає, що ЗРК Бук-М1 показав себе ефективним проти російської авіації та крилатих ракет, проте запаси снарядів та й самих "Буків" вичерпуються: "Наші резерви не безмежні, як техніки, так і зенітно-керованих ракет. На зміну Бук-М1 найкраще підійшов би мобільний зенітно-ракетний комплекс норвезько-американського виробництва з ракетами AIM-120 AMRAAM на озброєнні".

Історик та військовий експерт Кріс Оуен вважає, що ці системи ППО суттєво покращать оборону України. Хоча, звичайно, пише він, далекобійні Patriot були б набагато краще.

"Залишається з'ясувати, скільки батарей буде передано Україні і де вони будуть розміщені. Оскільки радіус дії NASAMS менше, ніж у відомого MIM-104 Patriot (25 км проти 90-160 км), для покриття тієї ж площі потрібно більше батарей. Але скільки їх не було б поставлено, для Росії це явно буде великою проблемою", — каже Оуен.

До речі, норвезький виробник підкреслює, що управління NASAMS можна об’єднати із зенітно-ракетними системами більшої дальності, зокрема і з Patriot.

Читайте також

"У тебе є 3 тижні зібрати 5 млн євро" — литовський журналіст про те, як знайшов гроші на "Байрактар" для України

Дрони, меддопомога та боєприпаси. На що пішли гроші для "Байрактарів" від Литви

Війна та атомна енергія: як працює Запорізька АЕС під окупацією

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Джерело