У редакцію Суспільного звернувся переселенець Данило із Сєвєродонецька на Луганщині, який евакуювався у Вінницю. Чоловік шукав у місті житло та натрапив на афериста, який представився працівником СБУ. Суспільне дізнавалося, чи почастішали випадки квартирного шахрайства з початку широкомасштабного наступу Росії та як розпізнати шахраїв.

"Перерахував 3 тисячі гривень за перший місяць оренди"

До Вінниці Данило приїхав 3 місяці тому. У Вінниці шукав квартиру для довготривалого проживання.

"Терміново потрібно було житло, через це ми потрапили на гачок. Побачили оголошення в інтернеті. Привабило, бо дуже гарна ціна була. Зв'язалися у вайбері. Наступного дня чоловік передзвонив, представився працівником СБУ. Cкинув посвідчення та паспорт. Запропонував за один день все вирішити: скинути тисячу гривень, аби забронювати квартиру", — каже Данило.

У Вінниці переселенця ошукали на 4 тисячі гривень: як розпізнати квартирних шахраїв

Потім названий орендодавець сказав, що оплатить послуги нотаріуса сам. Але попросив перерахувати ще 3 тисячі гривень за перший місяць оренди. Данило надав запис телефонної розмови із шахраєм.

"Якщо ви переживаєте за гроші — давайте я вам сфотографуюся зі своїм паспортом, свідоцтвом на право власності на квартиру, це моя особиста квартира, скину кабінет нотаріуса, попрошу його надіслати документи. Уперше здаю квартиру, мене поставили перед фактом. Я юрист за освітою. До нотаріальних послуг стосунку немаю. Зараз вирішимо питання і я їх назад зараз скину. Хоча б 2200 ще скиньте".

Коли зрозумів, що його обвели довкола пальця, переселенець попросив повернути гроші. У відповідь почув фразу: "Я тут ні до чого".

"Із 5 оголошень в інтернеті — троє шахраїв"

За словами речниці поліції Вінниччини Заріни Маєвської, схема шахрайства не нова. Із 5 оголошень в інтернеті — троє шахраїв. Притягти їх до відповідальності можна, якщо є докази: повідомлення, аудіозаписи, скріншоти документів, номери карток.

За шахрайство передбачено штраф від 2 до 3 тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян, якщо злочин скоєний в особливо великих розмірах — загрожує від 5 до 12 років в“язниці.

"Із початку 2022 року в поліції Вінниччини внесено відомості до єдиного реєстру досудових розслідувань про 523 випадки шахрайських дій. З них встановлено осіб і повідомлено їм підозру у 384 випадках. До суду скеровано 382 обвинувальні акти. Вони дуже наполегливо вимагають скинути всю суму: від 500 до 1 тисячі гривень. Коли людина йде на контакт, сума росте. Зловмисник отримав кошти, через кілька хвилин телефонує і каже, що ще треба — людина "йде по схемі", вже немає шляху назад", — пояснює Заріна Маєвська.

"Спершу послуга — потім гроші, не навпаки"

Аби не потрапити на гачок квартирних шахраїв, не можна платити за оренду авансом. За словами власниці агентства нерухомості Світлани Вільчинської, спершу послуга — потім гроші, не навпаки.

Обов'язково варто укласти договір з орендодавцем. Вірити на слово, мовляв "все зроблю сам", не можна. Підписання договору має бути в присутності нотаріуса, власника квартири та людини, яка її винайматиме. Лише після цього можна платити за оренду.

"Можливо знайти квартиру від власника, але це рідкість. Вони звертаються до агенції, щоб було легше. Потрібно подивитися квартиру, документи і перевірити, чи дійсно це той власник, який вказаний у документах, зрівняти. Ні в якому разі не кидати гроші наперед. Свідоцтво про право власності квартири, паспорт власника. Лише тоді дивитися, чи це власник здає, чи це просто у людини якісь ксерокопії незрозумілі", — розповідає Світлана Вільчинська.

Насторожити клієнта має також занизька ціна на оренду квартири. З війною винаймати житло у Вінниці стало дорожче в середньому на 20 %. З переселенців, які вимушено виїхали з власних домівок, грошей за пошук житла не беруть.

"Якщо людина приїздить і шукає дешеву квартиру, у неї немає коштів, з неї гроші за послуги агенції нерухомості не будуть брати. Якщо квартира 4 000 і вони шкрябають на цей місяць — совість не дозволить брати", — каже Світлана Вільчинська.

Заяву у поліцію Данило уже написав. Його справу розслідує кіберполіція. Своїм прикладом, каже, хоче застерегти переселенців від шахраїв.

Читайте також

"Збирав" гроші для військового шпиталю: на Вінниччині чоловіка підозрюють у шахрайстві Взяв на роботу 5 неіснуючих працівників: експосадовцю "Вінницягаз" повідомили про підозру

Джерело