25 червня — 122 день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Бої точаться на Донбасі — у Луганській області українські військові відбили штурм Лисичанська з півдня, росіяни атакують Вовчоярівку (Лисичанська громада), на Донеччині війська України вчергове відбили штурм Мар’їнки.

Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни Росії проти України. Попередні головні новини читайте тут, текстовий онлайн англійською — тут. Відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.

Головне на цей час Країни ЄС за підсумками саміту у Брюсселі вирішили надати Україні допомогу у розмірі 9 млрд євро. Захисники Сєвєродонецька у Луганській області отримали команду відходити на нові укріплені позиції, повідомив голова Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай. Тим часом російські війська здійснили авіаудари по дорозі та мосту, що ведуть до сусіднього Лисичанська. Пошкодженим мостом тепер можуть проїхати лише легкові автомобілі. У Херсоні підірвали авто так званого "начальника Департаменту сім'ї, молоді та спорту" окупаційної адміністрації Дмитра Савлученка. Він загинув на місці, повідомив радник голови Херсонської ОВА Хлань. У білоруське місто Мозир прибули російські диверсійні групи, аби влаштувати серію терактів і втягнути Білорусь у війну проти України, повідомляє Головне управління розвідки. Проте в Інституті вивчення війни кажуть, хоча Білорусь проводить навчання вздовж кордону з Україною, втім навряд чи вступить у війну через обмежені можливості та негативні внутрішні наслідки.

Вторгнення Росії в Україну, день 122. Текстовий онлайн

Усі обіцяні США реактивні системи залпового вогню HIMARS будуть в Україні до середини липня, повідомила представниця Міністерства оборони США на брифінгу 24 червня. Перша партія з чотирьох HIMARS вже перебуває в Україні, про що напередодні оголосив український міністр оборони Олексій Резніков. Оголошена ж 23 червня нова партія з чотирьох HIMARS буде доставлена до "середини липня". Де саме перебувають системи, що вже є в Україні, високопосадовиця не уточнила.

HIMARS M142 (High Mobility Artillery Rocket System) — це високомобільна артилерійська система ракетного вогню. Вона вважається більш мобільною, ніж M270 MLRS — ще одна РСЗО, яка є на озброєнні США, тому що за основу використовується 6-ти колісна вантажівка, а не гусенична база. Система стріляє 227-мм ракетами з GPS-керуванням і випускає до 6 ракет за раз або одну балістичну ракету ATACMS. У залежності від модифікації вона може вражати цілі на відстані до 300 кілометрів.

Президента України Володимир Зеленський звернувся до учасників музичного фестивалю Ґластонбері у Великій Британії і закликав їх поширювати правду про російську війну в Україні і допомагати українцям. Зеленський зазначив, що фестиваль цьогоріч відновлений після двох років перерви через пандемію коронавірусу.

"Ми в Україні теж хотіли б зараз повернутися до життя, яким воно було, і насолоджуватися свободою і цим прекрасним літом. Але не можемо цього зробити через найстрашнішу річ – Росія вкрала у нас мир", — сказав він.

Президент наголосив, що українці не дозволять російській війні зламати себе.

"Хочемо зупинити війну, доки її наслідки не зруйнували життя людей ще й в інших країнах Європи, Африки, Азії, Латинської Америки – всі вони зараз під загрозою", — сказав Зеленський.

За його словами, фестиваль Ґластонбері – це найбільша концентрація свободи в ці дні.

Із Донецької й Луганської областей на Полтавщину евакуювали понад 10 коледжів та закладів профтехосвіти, повідомив начальник Полтавської обласної військової адміністрації Дмитро Лунін.

"На території нашої області працює Луганський національний університет імені Тараса Шевченка разом з усіма своїми відокремленими структурними підрозділами – фаховими коледжами й центром професійно-технічної освіти. З Донеччини переїхали п’ять закладів фахової передвищої освіти. Це – обласний коледж спортивного профілю імені Бубки, Покровський педагогічний, Бахмутський і Маріупольський коледжі культури і мистецтв, а також Бахмутський медколедж", – розповів Лунін.

Для Луганського університету це вже третій переїзд, починаючи з часу окупації Луганська в 2014 році. Крім цього, навесні частина викладачів із Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна перебували в Полтаві та проводили онлайн-заняття для студентів. Місцева філія Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого теж прихистила викладачів і студентів із Харкова.

У Кременчуці – філія Харківського національного університету внутрішніх справ.

Вінницька, Черкаська, Миколаївська області — повітряна тривога.

У Львові лікують 75-річну жінку із важкими травмами голови та переломом хребця. Тетяна Антонюк отримала ці травми, коли евакуювалася — її побив російський солдат за те, що попросила віддати її паспорт. Історію пацієнтки розповіли у медзакладі.

Тетяна Антонюк евакуювалася з Херсону у травні. У будинок жінки влучив снаряд. Вона встигла зібрати лише тривожну сумку, її поклала на ґанку будинку. Тож коли їхало авто з незнайомцями, жінка вирішила евакуюватися. По дорозі авто зупинили російські солдати, на вигляд їм було до 30 років. Вони перевіряли машину та почали забирати у людей сумки.

"Здерли з мене сумку, забрали гаманець, там було немало грошей. Я подумала про те, що там у мене паспорт. Банківську картку ще можна відновити, а паспорт — складніше. Я простягнула руку і кажу, щоб віддав паспорт. І він мене почав бити. Потім і я його вдарила і він мені ще додав. Один раз вдарив ногою в спину, а так кулаками бив. Я коли впала, він з мене зняв кросівки, я побігла босоніж. Водій завів машину, поки вони дивилися сумки, ми втекли", — згадує Тетяна Антонюк.

Коли авто дісталося до українського блокпоста жінці надали допомогу. Далі вона евакуювалася до Львова. У жінки перелом хребця.

"Спина боліла, але моя головна мета була — вирватися. Тут мене вже прийняли дівчата", — пригадує пані Тетяна.

Жінка за професією — журналістка. Вона працювала журналістом під час війни в Афганістані. Потім їздила в зону АТО, як волонтер від Червоного Хреста, адже жила в Італії.

"Це жахливо, я була в Афганістані, під час АТО росіяни поводилися пристойніше. Ну так, крали, горілку, в магазини заходили, брали що хотіли. Такого звірства, насилля дітей, не було. А це щось страшне..Це не люди", — каже Тетяна Антонюк.

У Львові Тетяні провели малоінвазивне втручання, розповідає лікар-хірург Андрій Козловський:

"До нас її доставили швидкою, проведені всі обстеження. Діагноз — перелом хребця. Зваживши клінічні дані, вирішили провести жінці вертебропластику — це новітнє лікування. Це дозволяє пацієнтів вертикалізуватися. Це малоінвазивне втручання під рентгеноконтролем, відбувається пункція хребця, минаючи нервові закінчення, по технології проводиться спеціальний кістковий цемент".

Через 8 годин пацієнтку вертикалізували, після цього вона змогла себе обслуговувати. Для подальшого лікування жінку перевели у реабілітаційне відділення.

Джерело