За чотири місяці в полоні він вже розуміє українську, а в єдиному інтерв'ю пояснював, що на війну з Україною їх відправили як безпритульних собак. У Чернігові судять російського танкіста Михайла Кулікова. Йому інкримінують обстріл з танку новобудови у Чернігові 26 лютого. Тоді ніхто не загинув і не травмувався, а танк, де був Куліков та командир його батальйону Леонід Щьоткін, підбили українські військові. Щьоткіна вже обміняли, а Куліков постав перед українським правосуддям. Йому 31 рік, він живе на Алтаї і має дружину та двох дітей.

Михайло Куліков відмовляється спілкуватися із журналістами про обставини справи, а на запитання судді відповідає без перекладача:

"Ви пам'ятку про права і обов'язки отримали? - Да. Ви все розумієте, що я говорю. - Да.да. Я розумію".

Єдине, що пояснює журналістам – українську мову почав розуміти вже в СІЗО, завдяки радіо та телебаченню.

"Коли був у Києві, дивився. – І як, сподобалось? – Ні. – Але ви дуже швидко вивчили мову. Зайнятись більше нічим було? – А як ви думаєте, в тюрмі є чим зайнятись?", – каже російський військовополонений Михайло Куліков.

На лаві підсудних у Деснянському райсуді – російський танкіст Михайло Куліков. У полон він потрапив 26 лютого.

У той день пообіді на прорив до Чернігова вирушили два російські танки. Один із них, Т-72, де був Михайло Куліков, встиг дістатися вулиці Кільцевої, перед цим обстрілявши багатоповерхівку. Згодом російський танк підбили українські воїни, водій Т-72 загинув.

Куліков та командир танкового батальйону Леонід Щьоткін вижили і вибралися з підбитого танку. Перелізли через паркан та сховалися в сараї Олени Іванівни.

Жінка саме поверталася додому від сусідів, де перечікувала обстріли. Вирішила перевірити курей і відкрила сарай.

"Я його дьорнула, відкриваю, а вони тут сидять два і пістолет на мене. І каже "тихо!". Я злякалася і побігла назад", – розповідає Олена Іванівна.

Жінка пішла до сусідів. Військових, які забрали російських танкістів, викликала Марія Вінніченко.

"Забрали їх, вони йдуть. Я їм "Чого ви сюди прийшли?". Вони: "Жителей Донбаса освобождать!". А наші солдати їм: "Ви хоч знаєте, де ви?". Ну йдуть, мовчать. Вони так трусилися, так боялися. Їм же певно наговорили, що тут фашисти і прям їдять. Я кажу, хлопці, ви їх там хоч сильно не бийте. Вони – та кому вони треба, то обмінний фонд", – сказала Марія Вінніченко.

На обмін вже пішов Леонід Щьоткін, повідомив прокурор Артем Дикий.

Оператора-навідника Михайла Кулікова судять через обстріл новозбудованої багатоповерхівки. Тоді в новобудові не було людей, тому ніхто не загинув і не травмувався.

Обстріляти будинок, який не був військовою ціллю, йому наказав саме Щьоткін. Тоді руйнувань зазнали дві квартири і технічний поверх.

В чому був сенс стріляти по багатоповерхівці, пояснює автор книги про оборону Чернігова від росіян Михайло Жирохов:

"У них не було бойового досвіду. Коли танк входить до міста, то будь-який блік, будь-яке вікно викликає паніку. Вони могли подумати, що там знаходиться або снайпер, або людина з гранатометом. Є і інше – що вони вистрілили, щоб вистрілити. Щоб показати, що вони воюють, вони заходять".

Єдині пояснення, як він опинився в Україні, Михайло Куліков давав у березні в інтерв'ю блогеру Володимиру Золкіну. Тоді сказав, що наказ переміщатися вздовж кордону отримав 23 лютого. Про вторгнення до України їм не казали.

"Нас сюди як безпритульних собак закинули, нема ні кроку вперед ні назад. Це не наша війна, вона нам не потрібна, ми просто не потрібні. Тут своє життя, своя інфраструктура, яку просто руйнує Російська Федерація".

Михайлу Кулікову загрожує від 8 до 12 років за ґратами за статтею про військовий злочин. Артем Дикий каже – підозрюваний співпрацює зі слідством:

"Надавав показання, проводили ми слідчий експеримент, де він показував і розказував, що і як відбувалося".

Житель вулиці Єфремова Анатолій Богдан пропонує свій варіант покарання.

"Ну як по-чесному? Його ж не розстріляють, хай відбудовує все, що зробив".

Представниця замовника будівництва Ксенія Муляренко каже – новобудову відновлюватимуть за гроші генпідрядника та жильців. Вимагати з Кулікова грошей не планують.

"Наразі ми не вбачаємо це питання перспективним, оскільки відшкодувати будь-які збитки нам цей військовослужбовець не зможе".

Розгляд справи Михайла Кулікова продовжать 30 червня.

Детальніше у відео:

Читайте також:

Російського танкіста Леоніда Щьоткіна, якого полонили у Чернігові, обміняли, — прокуратура

Джерело