Загальна мобілізація торкнулася більшості представників військових спеціальностей. Ті, хто підлягає мобілізації в І-ІІІ черзі, вже були призвані на службу. Проте є перелік обставин, які дозволяють військовим припинити виконувати поставлені завдання. Юристи розповіли, у яких випадках військовослужбовці мають право звільнитися зі служби в умовах воєнного стану.

Стало відомо, хто з військовослужбовців може звільнитися зі служби під час воєнного стану

Військовослужбовці, які проходять службу за призовом під час мобілізації, та військові, які служать за контрактом, можуть звільнитися зі служби, посилаючись на один із пунктів ч. 2 статті ІV Pакону “Про військовий обов’язок та військову службу”:

досягнення граничного віку перебування на військовій службі;
наявність укладання (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби;
набрання законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у вигляді позбавлення волі, обмеження волі або позбавлення військового звання;
наявність сімейних обставин чи інших поважних причин.
До поважних причин належать:

виховання дитини з інвалідністю віком до 18 років; виховання дитини, хворої на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, важкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет І типу; необхідність здійснення постійного догляду за хворою дружиною, дитиною, а також батьками своїми або дружини, що підтверджується відповідним медичним висновком; необхідність здійснення опіки над особою з інвалідністю, визнаною судом недієздатною;
вагітність військовослужбовця-жінки;
перебування військовослужбовця-жінки у відпустці з догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю, визначеною у медичному висновку.
Крім цього, звільнитися зі служби мають право військовослужбовці, які самостійно виховують дитину віком до 18 років.

Джерело