20 травня триває 86-й день повномасштабної війни Росії проти України. Евакуація українських військових на "Азовсталі" триває, росіяни безперервно обстрілюють Донеччину і Луганщину. ЗСУ стримують напад, дійшли до лінії держкордону у Харківській області і з 5 травня з-під російської окупації звільнили вже 23 населені пункти.

Суспільне продовжує текстовий онлайн усіх подій війни Росії проти України. Попередні головні новини читайте тут, текстовий онлайн англійською — тут. Відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.

Головне на цей час

Вторгнення Росії в Україну, день 86. Текстовий онлайн Сенат США остаточно схвалив виділення Україні допомоги на 40 млрд доларів. Депутати Європарламенту підтримали заклик створити спеціальний трибунал щодо злочину агресії проти України. 12 людей загинули, ще понад 40 поранені внаслідок обстрілів Сєвєродонецька. В СБУ заявили, що затримали брата колишнього нардепа Олега Царьова. У Києві продовжили суд на російським солдатом Вадимом Шишимаріним. Також сьогодні у суді на Полтавщині розглядали справу щодо двох російських військових. Зеленський вніс до Ради законопроєкти про продовження воєнного стану до 23 серпня. "Російський дім" у Давосі перетвориться на "Дім воєнних злочинів Росії".

Головнокомандувач Збройних Сил України Валерій Залужний заявив, що українським захисникам вдалося відібрати в армії РФ стратегічну ініціативу та змусити її відмовитися від захоплення Києва. Про це він сказав на засіданні Військового комітету НАТО.

За його словами, на сьогодні українським захисникам вдалося розблокувати Харків та Миколаїв, ведуться бої на Херсонському напрямку. Водночас як зазначив головнокомандувач ЗСУ, росіяни підтримують високу інтенсивність ракетних обстрілів – у середньому 10-14 балістичних і крилатих ракет на добу.

210 військовослужбовців Збройних Сил України відзначені державними нагородами, з них 48 посмертно. Також звання Героя України посмертно присвоєно капітану Сергію Пархоменку, командиру авіаційної ланки 299-ї бригади тактичної авіації. Про це у зверненні повідомив президент Зеленський.

Президент України Володимир Зеленський став найвпливовішою людиною 2022 року за результатами опитування читачів американського журналу Time.

Як повідомляє видання, за українського лідера віддали свої голоси понад 3,3 мільйона читачів (5%).

"Коли в лютому російські війська почали повномасштабне вторгнення в Україну, Зеленський, комік, який не мав політичного досвіду до обрання президентом України у 2019 році, вийшов на світову арену і згуртував лідерів для підтримки України", — пише видання

Друге місце, згідно з результатом опитування журналу, посів генеральний директор Tesla і SpaceX Ілон Маск (3,5% голосів). Зазначається, що цього року американський мільярдер продовжував потрапляти в заголовки газет, зокрема, на тлі купівлі Twitter за 44 мільярди доларів. Третє місце читачі журналу віддали прем’єр-міністру Великої Британії Борису Джонсону (3,4%) попри те, що на початку року він зіткнувся з негативною реакцією і був оштрафований поліцією за проведення вечірки під час локдауну у червні 2020 року.

Торік за версією видання Time людиною року-2021 став американський бізнесмен, засновник SpaceX і Tesla Ілон Маск.

У місті Василівка Запорізької області росіяни вже четвертий день не пропускають понад 1000 машин на підконтрольну Україні територію.

Про це повідомила Запорізька обласна державна адміністрація.

Зазначається, що в автомобілях перебувають жінки та діти.

"Більшість з них вже не має грошей, аби купувати воду та їжу. Сьогодні кільком автівкам вдалося прорватися до Запоріжжя", — повідомили в ОВА.

У Росії обговорюють питання передачі російських активів японського автовиробника Nissan у державну власність.

Про це повідомляє "Діловий Петербург" із посиланням на очільника Мінпромторгу РФ Дениса Мантурова.

За його словами, у зв'язку з тривалою зупинкою заводу Nissan потрібно вдаватися до термінових методів і обговорювати націоналізацію, щоб підприємство не простоювало. Рішення про націоналізацію планують ухвалити вже у найближчі тижні.

Японія виділить Міжнародному агентству з атомної енергії (МАГАТЕ) 2 мільйони євро на підтримку безпеки українських ядерних об'єктів, які зазнали атаку з боку Росії.

Про це повідомив міністр закордонних справ Японії Йосімас Хаясі після зустрічі з генеральним директором МАГАТЕ Рафаелем Гроссі, передає видання Japan Today.

Він зазначив, що Японія профінансує невідкладну відправку експертів МАГАТЕ та необхідного обладнання на українські ядерні об’єкти.

"Атаки Росії на українські ядерні об'єкти абсолютно неприпустимі. Японія, яка постраждала від ядерної аварії на Фукусімі, найрішучіше засуджує ці дії", — заявив Хаясі.

Російська армія сформувала два загони бойових кораблів, щоб закріпитися на острові Зміїний.

Про це повідомляє Оперативне командування "Південь".

"Не полишаючи намірів укріпитися на острові Зміїному та атакувати з моря, ворогом сформовано два загони бойових кораблів. Але штормова погода Чорного моря змушує їх укриватися ближче до пунктів базування в тимчасово окупованому Криму", – поінформували в ОК.

Також зазначається, що у морі перебувають два кораблі, що мають на собі комплекси крилатих ракет. Тому загроза ракетних ударів зберігається.

У Херсонській області Збройні сили України знищили 2 танки Т-72, одну самохідну установку та гаубицю, 2 реактивні системи залпового вогню "Град", зенітно-ракетний комплекс "Тор", а також склад боєприпасів російської армії.

Про це повідомило оперативне командування "Південь" у Facebook.

Державний секретар США Ентоні Блінкен на засіданні Ради нацбезпеки ООН звинуватив Росію у провокуванні продовольчої кризи у світі. Натомість постійний представник РФ при ООН Василь Небензя заявив, що Росія готова запропонувати на експорт 25 мільйонів тонн зерна.

"Припиніть блокування чорноморських портів! Дайте дозвіл на вільне пересування кораблів, потягів і вантажівок, які вивозять продовольство з України. Припиніть погрожувати призупиненням експорту харчових продуктів та добрив до країн, які критикують вашу загарбницьку війну ", — заявив Блінкен на засіданні, яке скликали Сполучені Штати.

За його словами, "російська армія буквально викрала продовольство мільйонів українців і мільйонів людей у ​​світі" і тому саме Росія несе відповідальність за виникнення поточної кризи. У зв'язку з цим держсекретар закликав держави-члени ООН посилити тиск на РФ.

Читайте також: "Велика сімка" обговорить продовольчу кризу через війну в Україні

Своєю чергою Небензя заявив, що не РФ, а начебто Україна блокує в Чорному морі судна, що перевозять зерно.

"Правда в тому, що саме Україна, а не Росія продовжує блокувати у портах Миколаєва, Херсона, Чорноморська, Маріуполя, Очакова, Одеси та Південного 75 іноземних суден із 17 держав і саме Україна замінувала акваторію Чорного моря", — стверджує російський постпред.

Він також заявляє, що ЗС РФ нібито щодня відкривають гуманітарний коридор для проходження суден, а Київ натомість "усіляко ухиляється від взаємодії з представниками іноземних держав-судновласників у вирішенні питання безпечного виходу заблокованих суден у район збору". Небензя переконує, що світова продовольча криза триває вже давно, а зерно, яким Україна начебто оплачує зброю Заходу, "йде не на потреби голодуючого півдня, а закачується до зерносховищ європейських країн". Для вирішення цієї кризи він запропонував розблокувати постачання сільгосппродукції та добрив з Росії та Білорусії.

"У нас цього року намічається рекордний урожай пшениці. У зв'язку з цим можемо з першого серпня і до кінця року запропонувати на експорт 25 мільйонів тонн зерна через порт у Новоросійську. Можна обговорювати й інші закупівлі, зокрема, маючи на увазі, що з червня по грудень потенціал експортного постачання добрив складе не менше 22 мільйонів тонн", — сказав російський постпред.

У відповідь Блінкен заявив, що "санкції (Заходу) не блокують чорноморські порти, не знерухомлюють переповнені продовольством кораблі та не руйнують українські дороги та залізниці", проте Москва вирішила "перетворити їжу на зброю".

За даними журналістів Суспільного, у Харкові пролунали потужні вибухи.

Міністри фінансів “Великої Сімки” (G7) обговорили вторинні санкції та інші способи обмеження надходжень Росії від нафти. Про це Bloomberg розповіла міністерка фінансів США Джанет Єллен. Водночас чиновники, за її словами, обговорили, як мінімізувати вплив санкцій на ціни на енергоносії.

США вже заборонили імпорт нафти з Росії, а країни Європейського Союзу мають на меті зробити те саме, поступово протягом наступного року, пише Bloomberg. Тим часом представники G-7 також обговорили можливість використання вторинних санкцій для встановлення обмеження цін на російську нафту, повідомила Єллен журналістам у Бонні в Німеччині у четвер, 19 травня.

Формування картелю покупців для встановлення визначеної ціни на російську нафту може допомогти мінімізувати доходи Москви.

“Багато людей, у тому числі і я, вважають це привабливим із загальної економічної точки зору, але насправді введення його в дію є складним завданням, і всі ці проблеми не були вирішені”, – сказала Єллен.

Зазначається, що президент США Джо Байден сфокусує увагу на ліміті цін на нафту під час своєї майбутньої поїздки до Азії, оскільки США та їхні союзники працюють над обмеженням одного з основних джерел доходу Росії на тлі її вторгнення в Україну.

У Бонні впродовж 19-20 травня проходять міністерські зустрічі країн “Великої Сімки”.

Київ та область, Чернігівська область — повітряна тривога!

Джерело