Звинуватили у співпраці з нацистами під час Другої світової війни і дали десять років в’язниці. Так розповідає про свого репресованого у 1943 році батька кропивничанка Надія Тихонович. Вона народилася за півтора місяці після його арешту. Вперше побачила, коли їй було 12 років.

33-річний Микола Тихонович працював шкільним вчителем. Сім'я тоді жила в Києві.

"На наступний день, коли звільнили Київ, батька заарештували. Начебто знайшли свідків, які підтвердили, що він працював на німців. Коли були тортури, то його пальці клали між за щілини дверей і це було дуже боляче".

Коли народилась донька, батькові повідомили про це у записці, яку поклали у спечений хліб.

"Розповіли йому, що мене назвали Надією. В радянській в’язниці були тортури, тож він писав матері, що не витримає їх і казав, щоб вона влаштовувала своє життя".

За словами Надії Тихонович, після десятирічного заслання батько повернувся додому у 1953 році. Його реаблітували та видали посвідчення репресованого.

"Коли ухвалили закон, згідно якого репресованим нараховували компенсацію за роки перебування у у в’язниці, то він отримав цю виплату якраз за два дні до своєї смерті".

В архіві зберігають більше сотні музейних експонатів, що розповідають про репресованих, яких радянська влада розстріляла або відправила до в’язниць, розповів директор регіонального центру наукових досліджень з історії України Борис Шевченко.

"Радянська влада свідомо репресувала тих громадян, які проявляли антирадянську позицію і проводили антирадянську діяльність. Пік репресій припав на 1937-1938 роки. В історію ці події увійшли, як великий терор. Саме в цей час була знищена частина жителів України, які були звинувачені у часто надуманих злочинах проти радянської влади і отримали різну міру покарання: частину розстріляли, більшість відправили до в’язниць та трудових таборів".

Репресії торкнулися селян, робітників, науковців, священників.

"За інформацією інституту національної пам’яті, понад 198 тисяч жителів України зазнали репресій, мова йде про період великого терору 1937-1938 років. Продовжувалися вони і в післявоєнний час. У 70-80 роках ми можемо говорити про спад репресій, бо тоді вже почали говорити про те, що засуджувати людей за політичними мотивами – незаконно".

Нині в архіві області зберігають 12 500 тисяч архівно-слідчих справ репресованих радянською владою.

Що відомо

День пам'яті жертв політичних репресій – щорічний національний пам'ятний день в Україні, який відзначають, відповідно до президентського указу від 21 травня 2007 року.

Джерело