Лідери українських танців на льоду підсумували результати чемпіонату Європи, розповіли про особливість довільної програми, підготовку до Олімпіади та зміну закордонних тренувальних баз на Харків – для Суспільне Спорт.

Збірна України завершила виступи на чемпіонаті Європи з фігурного катання. Останньою й найуспішнішою дисципліною для команди стали танці на льоду. Дует Олександри Назарової та Максима Нікітіна вдруге поспіль увійшов до топ-10 європейської першості, а Марія Голубцова та Кирил Бєлобров, які вперше виступали на такому рівні, посіли 17-те місце.

Лідери збірної Назарова та Нікітін були 12-ми після ритмічного танцю, але успішний довільний під "Backstage Romance" (версію "Bad Romance" із мюзиклу "Мулен Руж"), на який жваво відгукнулися трибуни, дозволив піднятися на два рядки. Українці заробили 105.48 бала за прокат і 173.99 – у сумі.

Фігуристи Назарова та Нікітін – про чемпіонат Європи, образ

Таким чином Олександра й Максим утретє в кар'єрі фінішували в десятці найкращих на чемпіонаті Європи. На рівні континенту вони ще жодного разу не опускалися нижче 11-ї позиції.

Емоціями після вдалого завершення передолімпійського чемпіонату Європи фігуристи поділилися з Суспільне Спорт.

Читайте також: "У суддів у голові ми ще не попереду". Українські фігуристи – про ритмічний танець на ЧЄ-2022 Про прокат довільного танцю

"Правду кажучи, це один із тих прокатів, які я не дуже пам'ятаю. Буває таке, – зізнався Максим. – Не найідеальніший, але один із. Були дрібні . Звичайному глядачу це було непомітно. Але прокатом задоволені. Нас добре зустріли. Ще раз хочу відзначити тутешню публіку. Дуже тепла атмосфера. Вже більше людей прийшло".

"Люди навіть нас чекали. Неприховано, – додала Олександра. – Коли ми проїжджали [ковзанкою] перед оголошенням оцінок попередньої пари, нам дивилися в очі, аплодували, показували якісь знаки".

"Дуже хороші враження лишилися від чемпіонату, – зазначив Нікітін. – У нас їх було багато, і таких, що проходили на більших аренах за кращої організації, але саме цей нас тепло зустрів. Тут було приємно кататися, тренуватися, ходити – дуже класно".

Про різницю у ставленні до ритмічного й довільного танців

"Чи почуваємося впевненіше в довільному? Справа не в упевненості, – вважає Назарова. – Схоже, питання в образах, музиці. Завжди важко почати будь-яку справу, а далі вже розумієш, що треба триматися. На цьому фоні, коли катаєш другу програму, більше емоцій, вільніше почуваєшся".

"Багатьом це не подобається – а я вважаю це нашим достоїнством: ми – клоуни", – визнає Максим. "Ми – цирк, і люди приходять на нас подивитися й отримати задоволення, – продовжує Олександра. – А в ритмічному танці з наших обов'язковими штуками не дуже цікаво".

Назарова та Нікітін славляться театральністю програм та "навороченими" підтримками. Особливо ефектні в них елементи, які пара виконує максимально близько до льоду: низькі підтримки в положенні сидячи або майже лежачи.

"Ми завжди відрізнялися якимись цікавими елементами, штучками, – розповідає партнер. – У довільному ми можемо це все показати. І в глядачів кращий фідбек іде від нього, і для нас він [цікавіший]. Звісно, нам прикро, коли ми отримуємо погані оцінки й місця, але коли ми відчуваємо таку віддачу від глядача – нічого страшного. Розумієш, що не дарма все це було, не дарма працювали влітку над постановкою програми. А оцінки вже за тиждень забуваються".

Читайте також: "Такі прокати я собі не дозволю". Шмуратко - про найкращий результат і втрачене місце у топ-10 Євро

Та все ж на Олімпійських іграх, аби глядачі могли побачити довільний танець українців, фігуристам необхідно буде якісно виконати ритмічний і потрапити до топ-20 дуетів, що відберуться до довільного. На минулій Олімпіаді 2018 року Назарова та Нікітін зупинилися за крок до двадцятки після першого прокату – на 21-му місці – й так і не показали своїх нетипових "Піратів Карибського моря" у Пхьончхані.

На запитання, що необхідно допрацювати в першій програмі, аби подібне не повторилося, Максим відповів, що "великих проблем із ритмічним нема. Звісно, не всі [на чемпіонаті Європи були] зараховані: треба це відпрацьовувати. Але немає такого, що треба міняти підтримку, бо їй ставлять третій рівень замість четвертого".

"У ритмічному танці, якщо вмикається уповільнена зйомка у збільшеному вигляді, будь-якій парі можна поставити що завгодно, – переконана Олександра. – На думку суддів, на одному старті ми можемо бути готові, на іншому – ні, хоча все робимо однаково".

На думку Нікітіна, пара "на даний момент у хорошій формі". Партнерка погодилася й сказала, що "старатимуться зберегти її до Олімпіади".

Про організаційні незручності перед Олімпійськими іграми

"Дуже багато процедур на нас чекає перед вильотом до Китаю, що не зовсім зручно для тренувального процесу, – поділився Нікітін. – Ми живемо в Харкові, а тести потрібно здати в Києві за 72 години до вильоту: серед тижня треба на два дні раніше приїхати. У цей час ще проходитиме – не знаю, чи вийде в нас покататися. Здавалося б, це один день, але ще півтора дня дороги, плюс там [у Китаї] акліматизація – по факту, ми чотири дні не катаємося".

Але спортсмени кажуть, що всі "в однакових умовах", тож "працюватимуть і намагатимуться освоїтися".

Про повернення до Харкова в цьому олімпійському циклі

На відміну від попереднього олімпійського чотириріччя, майже весь останній квад Назарова та Нікітін провели в Харкові. До цього пара впродовж близько трьох років тренувалася в США та Франції, але в 2019-му остаточно повернулася до України.

"Не можу сказати, що ми стали швидше кататися чи щось краще робити, але стало трохи спокійніше вдома, – зізнається Максим. – Коли ми жили в інших країнах, доводилося налаштовувати побут з нуля, заводити нових друзів".

"[За кордоном], певна річ, зручніші умови, – усвідомлює Олександра. – Катайся практично скільки хочеш. Зала, ковзанка – все в одному місці. Тут, якщо захотіли до зали, треба їхати в інший кінець міста, самим шукати час". "Самим оплатити це", – додає партнер. "Плюс , працюєш. Це складніше просто фізично".

"Емоційно вдома приємніше, – каже Нікітін. – Спочатку, щоправда, було не дуже, коли ми приїхали до нашої незалитої ковзанки без світла, каталися в холоднечі..." "У мінус два", – нагадує Назарова.

"Але зараз якщо нам скажуть: ось вам купа грошей, їдьте, куди хочете, – не поїдемо. Залишимося. Думаю, це буде найправильнішою відповіддю. Кудись на збори на місяць – так, але хочеться бути вдома". Відео довільного танцю Назарової та Нікітіна на чемпіонаті Європи-2022 можна переглянути за посиланням. Читайте також: "Витягнули все". Українські фігуристи та їхня тренерка – про топ-15 на чемпіонаті Європи в парах Хто такі Назарова та Нікітін 25-річна Олександра та 27-річний Максим виступають у танцях на льоду та представляють Харків. Чинні й шестиразові чемпіони України. Стільки титулів вдавалося завоювати лише Ірині Романовій та Ігорю Ярошенку. Срібні призери юнацьких Олімпійських ігор-2012 та бронзові призери юніорського чемпіонату світу-2015. Також брали участь у дорослій Олімпіаді-2018 та чемпіонатах світу (найкращий результат – 15-те місце в 2017 і 2018 роках). Для Назарової та Нікітіна цей чемпіонат Європи став п'ятим у кар'єрі. Їхній особистий рекорд на континентальній першості – 9-те місце 2017 року. У сезоні 2021/22 Олександра й Максим завоювали "золото" на міжнародному турнірі Victor Petrenko Cup у Одесі та "срібло" на Denis Ten Memorial Challenge у Нур-Султані. Вони були єдиними представниками України в серії Гран-прі та посіли 8-ме місце на NHK Trophy в Токіо. Читайте також: Фігурист Шмуратко – про старт Євро-2022, найкращий прокат у кар'єрі та вплив тренувань у Італії

Джерело