Деякі представники книжкового ринку закликають виплачувати ковідну тисячу щороку, щоб підтримувати видавців

Ковідна тисяча майже втричі збільшила попит на книжки, стверджують як видавці так і власники книгарень. Сталося це через новорічні свята, а також старт програми "єПідтримка". У передноворічні дні попит на книжки виявився таким високим, що книгарням і видавництвам довелося працювати в посиленому режимі, та все одно замовлення не встигають відправляти вчасно. Їх доводиться чекати по кілька тижнів, якщо не більше. Видавці переконують, книг на ринку – вдосталь. Чому ж так сталося та наскільки зросли обсяги продажів – знає журналістка "5 каналу" Катерина Ментус. 

Киянка Марина не уявляє життя без книг. Від початку року вже встигла прочитати сім. ЗазвичАй завантажує їх на телефон, бо так дешевше. За паперові взялася, як отримала ковідну тисячу.

"Купила собі на них 4 книжки на які мені в принципі, не те щоб не вистачало, я просто жалася на них, тому що були інші витрати, от тому я відразу замовила ці книжки, а потім ще в брата випросила його ковідну тисячу в обмін на річ яку він хоче", – розповіла читака Марина Євтушок. 

Завдяки ковідній тисячі, яку українцям почали виплачувати з 19 грудня, продажі книжок зросли майже втричі. Під час зимових свят також побільшало охочих витратити свою тисячу саме на книги. Через такий  неочікувано великий попит у деяких книгарнях порожні полиці, а от інтернет-замовлення треба очікувати по кілька тижнів.

Сайти книгарень не витримували напливу клієнтів і лягали. Такого ажіотажу тут не бачили навіть на чорну п'ятницю. Нині в книгарнях кажуть: замовлень не поменшало, а чекати доставку клієнтам доведеться по кілька тижнів.

"Поставки є, література є, але просто впоратися з такими великими замовленнями, і кількістю замовлень стало важко, ну не готові ми були до такого. Інтернет-магазин працює цілодобово, досі ми не доганяємо ще, так щоб через 3 дні можна було відправити замовлення", – розповіла директорка мережі книгарень Катерина Федоренко. 

У видавництвах працюють навіть у вихідні. Додруковують бестселери, які розкупили читачі на ковідну тисячу. А на відправку інтернет-замовлень перекидають працівників з інших підрозділів. В одному з видавництв книжки пакує й засновник. Ринок зростає, але надалі книжки можуть подорожчати. Через високі ціни на папір.

"Коли видавці зрозуміють, що вони напродавали купу книжок, а папір був по 18, а потім став по 40. І плюс типографії примножили свої послуги на 2, тому що вся розходка подорожчала. Відповідно книжка мала б коштувати зараз мінімум втричі дорожче", – каже засновник видавництва Владислав Кириченко. 

Виплачувати ковідну тисячу щороку. Це заклик деяких представників книжкового ринку. Мовляв, у такий спосіб держава й далі зможе підтримати видавців. А українців заохотити до читання. Але є й противники такої ідеї.

"Якщо щорічно виплачувати таку віртуальну тисячу на читання – це означає, що лише раз на рік люди повинні купувати собі книжки. Ця ініціатива навіяна ейфорією від того, що раптом сплеск читацького інтересу й купівельної спроможності. Популяризація читання в контексті здорового способу життя допоможе значно більше, ніж очікування щорічного бонусу", – вважає письменник і сценарист Андрій Кокотюха.

Українці почали отримувати виплати "єПідтримки" у другій половині грудня. У кожного є 4 місяці, щоби використати тисячу, однак лише на певний перелік товарів, серед яких і книги. Саме на них покупці вже встигли витратити понад 360 мільйонів гривень. 

Катерина Ментус, Едвард Белінський "5 канал"

При цьому у 2021 році передбачено 8 млрд грн на реалізацію програми "єПідтримка".

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський підписав закон про виділення 8 млрд грн із державного бюджету на 2021 рік для виплати 1 тис. грн українцям, які пройшли повний курс вакцинації від COVID-19. Відповідну програму заохочення глава держави анонсував у своєму відеозверненні 15 листопада.

Згодом в Офісі президента уточнили, що гроші видадуть кожному повністю вакцинованому від COVID-19, але не на руки.

Соціальні мережі вибухнули коментарями та реакціями на дотації за вакцинацію.

Джерело