Виставку про вишивкове мистецтво Черкащини 80-х – початку 90-х років представили в краєзнавчому музеї. Роботи створили майстрині швейної фабрики імені Лесі Українки 40 років тому, розповіла Суспільному майстриня Наталя Крамна-Таран.

Вишивка центральної України, понад п’ятдесят елементів жіночих та чоловічих сорочок – всі зібрані в краєзнавчому музеї, зазначила заввідділу етнології Вікторія Наумчук:

Вишивку рідкісною технікою представили у Черкасах

"Ми зрозуміли, що вишивку має бачити не тільки музей фабрики Лесі Українки, цю вишивку бачив весь світ, тож нехай її побачать черкащани".

Оздобу для вишиванок сорок років тому створили майстрині швейної фабрики імені Лесі Українки, зауважила заслужена художниця України Олександра Теліженко. Вона тоді теж працювала на фабриці:

"Це дуже вишукані та тонкі роботи, вже так не шиють. Це треба було бути віртуозом-вишивальницею. Роботи створені з дуже тонких ниток та прозорої тканини", — пояснила художниця.

Роботи під назвою "Чебрець" створені за малюнком пані Олександри. Як розповіла художниця, зразки справжньої вишивки тоді їздили шукати по селах. Нині деякі зразки в музеї.

"Це якраз і є ті матеріали експедицій, які зберігалися на фабриці Лесі Українки", — додала Олександра Теліженко.

За словами майстрині Наталії Крамної-Таран, серед представлених у музеї робіт – техніки, які нині зустрічають рідко. П'ятнадцять років ці експонати зберігала Наталія Крамна-Таран. Вона понад 20 років пропрацювала на фабриці художником з вишивки. Майстриня розповіла, що це унікальні сорочки й такі техніки зараз майже не зустріти:

"Кожна сорочка вишивалася по два-три місяці, кожен день по вісім годин. Тут вишиті саме тими старовинними вишивками: солов’їні вічка, гладь по рахунку, ретязь, дуже багато мережок".

Аби зберегти ці вишивки, черкасець Володимир Жуковець кожен стібок відтворив у схемах. Чоловік має цілий каталог таких схем з візерунками.

"З дозволу художників, ми передали їх до обласної бібліотеки імені Тараса Шевченка. Вони є навіть в електронному вигляді. Якщо хтось захоче вишити таку ж сорочку, зможе мати всі ці орнаменти", — прокоментував Володимир Жуковець.

Альона Головата прийшла побачити черкаське вишивкове мистецтво на власні очі.

"Я зараз проживаю не в Україні, але мені цікава історія України і як все розвивалося на території Черкаської області. Цікаво подивитися як люди вишивали, які малесенькі хрестики, які маленькі шви".

Як розповіла Вікторія Наумчук, виставку планують доповнювати й іншими експонатами – виробами черкаських майстринь. Відтак, хочуть зберегти пам’ять про справжню вправність та джерела мистецтва вишивки.

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Читайте також Черкаський школяр збирає кубик Рубіка за 16 секунд Майже 20 тисяч ялинок придбали черкащани в держлісгоспах області "Своєрідний гімн молоді": черкаський гурт записав пісню на слова Василя Симоненка

Джерело