«Червона зона» означає найсуворіші карантинні обмеження. Саме у такій ситуації опинилися Івано-Франківськ, Калуш, Коломия та ще три райони області. У відповідь прикарпатці влаштовують численні акції протесту, а місцева влада по-своєму намагається «побороти» суворий карантин.

(НЕ) заслужена «червона зона»

27 серпня плани на вересень у двох великих містах Прикарпаття змінились. Саме цього дня на засіданні Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій вирішили віднести Івано-Франківськ та Калуш до «червоної зони» карантину. Для третього великого міста, Коломиї, на той час таке рішення було не новинкою, адже його відправили в «червону зону» ще з 24 серпня. Того ж дня визначили, що ситуація з COVID-19 неблагополучна також у трьох районах області: Городенківському, Косівському та Тисменицькому.

(НЕ) заслужена «червона зона»

Від 31 серпня у названих містах та районах заборонено роботу громадського транспорту, відвідування закладів освіти, діяльність торгово-розважальних закладів, кафе, ресторанів, спортзалів та фітнес-центрів, закладів культури, лікарням не можна проводити планові госпіталізації. І це далеко не всі обмеження…

В Івано-Франківську вихід із такої незручної ситуації почали шукати одразу. Міський голова Руслан Марцінків відреагував на новину про «червону зону» буквально моментально.

«Дуже дивуюсь такому рішенню і тому, що воно приймається без обговорень, без якоїсь консультації з органами місцевого самоврядування. Вважаю, що ділити Україну на зони в такий спосіб – це дуже і дуже неправильно», – відреагував на рішення комісії мер Івано-Франківська.

Уже наступного дня після цього рішення Руслан Марцінків скликав міську комісію із надзвичайних ситуацій. Основне питання – про роботу громадського транспорту в місті. Було вирішено, що 31 серпня він працюватиме у режимі спецрейсів. Користуватись послугами автобусів та тролейбусів мали б тільки медики та працівники інших установ і підприємств, що забезпечують діяльність міста. Для цього при посадці у транспорт вони повинні показувати відповідний документ з місця роботи. Але на ділі вийшло трохи по-іншому…

На жаль, школи та садки, які готувались 1 вересня прийняти дітей, довелось залишити зачиненими. Спершу для школярів планували дистанційне навчання. Та згодом вирішили просто продовжити канікули. В Івано-Франківську готуються, що навчальний рік розпочнеться з 11 вересня.

Однак нормальне навчання цього року ще під питанням. Керівниця міського управління охорони здоров’я Марія Бойко побоюється, що учні можуть не піти до школи аж до березня. А все через те, що з середини вересня у нас починається сезон ГРВІ. По суті, може статися накладка двох епідемій: грипу та коронавірусу.

За словами чиновниці, Кабміну слід буде переглянути показники, за якими ділять країну на зони, інакше з такими темпами невдовзі вся Україна опиниться у “червоній”. Мовляв, незабаром зросте загальний рівень захворюваності, бо збільшиться кількість хворих на грип та інші хвороби.

«Необ’єктивні показники»

Як відомо, поділ на карантинні зони відбувається з огляду  на три показники: заповненість ліжок в лікарнях, рівень тестувань на коронавірус та рівень нових захворювань на 100 тисяч населення за 14 днів.

Міська влада Івано-Франківська переконана, що ці показники не відбивають реальний стан речей у місті, вони необ’єктивні. Особливо перший.

«Міська клінічна лікарня №1 та Центральна міська клінічна лікарня приймають пацієнтів зі всієї області, навіть з Монастириського району Тернопільської області та Рахівського району Закарпатської області. А що робити? Який лікар не прийме пацієнта, якщо хворого привезла «швидка»? Заповненість ліжок у лікарні – це дуже суб’єктивна річ», – зауважив з цього приводу мер.

На його думку, віднесення Івано-Франківська до «червоної зони» – це політичне рішення, а критерії, за якими його приймали, – неправильні. Адже заповненість ліжок у франківських лікарнях завжди буде вищою, оскільки там лікуються пацієнти не тільки з міста.

«Ну, не хочуть люди в Галицьку, Тлумацьку чи іншу лікарню. Їх везуть до Франківська», – пояснює Руслан Марцінків.

Також Марія Бойко зауважила, що франківські заклади охорони здоров’я не перевантажені хворими з пневмонією та на COVID-19, але цілком заповнені.

«Наразі ми справляємось, катастрофи, на щастя, немає. Можливо, хворих зараз є більше, ніж у квітні-травні, але на ШВЛ-апаратах перебуває менше людей», – каже посадовиця.

Вона також підтримує думку, що показники, за якими Україну ділять на зони, не дуже об’єктивні. Марія Бойко вважає, що місто мало б бути у «помаранчевій зоні», бо справді захворюваність висока.

Дивується, що місто опинилось у «червоній зоні», в.о. директора КНП «Міська клінічна лікарня №1» Тарас Василик. Він каже, що у лікарні зараз зменшується кількість хворих. Він сподівається, що тенденція не буде хвилеподібною: спершу зменшення, а потім – зростання.

Василик підтверджує, що у МКЛ №1 лікуються люди не тільки з Івано-Франківської ОТГ. Десь 30-40% пацієнтів – приїжджі. Часто вони з Тисменицького, Богородчанського, Галицького районів.

«Якщо людина приїхала до нас і є якась загрозлива ситуація, лікар не може її не прийняти. Пацієнт має право вільного вибору лікувального закладу», – каже Тарас Василик.

Він також наголошує, що порівнювати обласний центр з іншими містами неправильно. Керівник лікарні підтримує слова мера, що показники поділу – суб’єктивні.

Протести

Поки медики та чиновники думали, що робити з «червоною зоною», франківці почали виходити на акції протесту. Перший мітинг в Івано-Франківську перед адмінбудівлею відбувся ще 28 серпня. Перевізники, спортсмени, пересічні франківці вийшли висловити свою незгоду з суворими карантинними обмеженнями. Вони разом із місцевою владою і депутатами вимагали, аби «червону зону» скасували.

(НЕ) заслужена «червона зона»

Найчисленнішим став мітинг 31 серпня. Тоді під «білий дім» прийшли сотні франківців, які хочуть працювати та відправляти дітей на навчання. Серед них були як підприємці, так і вчителі шкіл, яким знову обмежили роботу.

Наприклад, викладачка гри на бандурі Ірина Люба каже, що «червона зона» для неї стала несподіванкою, адже всі надіялись, що діти 1 вересня підуть на навчання.

(НЕ) заслужена «червона зона»

«Зараз розпочалася дистанційна освіта, навчити дитину грати на інструменті онлайн дуже важко. Як показати ноти, струни? Ми не розуміємо, як все буде далі. Краще б цього місяця навчання розпочалося. Бо люди творчих професій сидять без роботи», – зауважує жінка.

Івано-Франківськ – не єдине місто, де почалися протести. У Коломиї мітинги через карантинні обмеження відбувалися ще 25 серпня. Люди там також не погоджуються із рішенням Кабміну, тому виходили під ратушу зі своїми вимогами.

Натомість коломийський міський голова Ігор Слюзар вважає, що рішення уряду – обґрунтоване, бо в громаді високий рівень захворюваності на коронавірус. За його словами, міські лікарні заповнені на 67%. Втім, мер не заперечує, що лікують вони не тільки мешканців їхньої ОТГ, але й людей з сусідніх районів.

«Чи законно уряд відніс Коломию до «червоної зони»? Законно. Захворюваність росте дуже стрімко. Хвала і честь нашим лікарям, що вони справляються із ситуацією. Чи надмірні карантинні заходи? Вважаю, що так», – каже Слюзар.

(НЕ) заслужена «червона зона»

Втім, він не розуміє, якої шкоди може завдати маленька крамничка, в яку відвідувачі заходять раз чи два рази на годину. Або ж що поганого у літньому майданчику кав’ярні. «Я не розумію, чому спецтранспорт має право возити пасажирів на сидячих місцях, а громадський транспорт – ні», – прокоментував ситуацію Слюзар.

Калуш також неспокійно прийняв рішення щодо «червоної зони». Як повідомляє місцеве видання «Вікна», 28 серпня у місті відбувся великий мітинг. Міська влада Калуша також не погодилась із рішенням Кабміну, тому на позачерговій сесії міськради депутати звернулись до керівництва країни, аби ті переглянули своє рішення. Згодом міський голова Калуша Ігор Матвійчук навіть вирушив до Івано-Франківська, щоб з’ясувати, які дані обласний департамент охорони здоров’я передає у Київ та звідки вони беруться аж такі, що місто потрапило у «червону зону».

(НЕ) заслужена «червона зона»

Інша сторона «червоної зони»

Є загроза, що «червона зона» погіршить ситуацію з коронавірусом на Прикарпатті, а не навпаки. Про це говорять і головний санітарний лікар Івано-Франківщини Руслан Савчук, і керівниця міського управління охорони здоров’я Марія Бойко.

За словами Савчука, після таких масових заходів, як мітинги, справді можливе зростання кількості хворих.

«На жаль чи на щастя, відповідальність за те, що така велика кількість людей приходить на мітинги, лежатиме не на мені. Хто це організовує, той має брати на себе відповідальність. Прикро те, що це може бути додаткова робота для медиків та лабораторій, які роблять тести», – наголошує Савчук.

Марія Бойко підкреслює, черговий сплеск захворювання можливий, якщо мітингувальники будуть без масок. 

«А

Джерело