«Під час прес-марафону Президента, 26 листопада – було анонсовано програму масштабної термомодернізації (далі – Програма), яка передбачає залучення 300 мільярдів гривень для підвищення енергоефективності житлового фонду та громадських будівель. Було також анонсовано, що така програма готуватиметься спеціалістами в Офісі президента та Мінекономіки, а у прийнятому Верховною Радою у другому читанні Законі про Державний бюджет України на 2022 рік Статтею 32 передбачено до 30 мільярдів гривень на реалізацію проектів з підвищення енергоефективності та енергозбереження у житловому секторі за участі Української фінансової житлової компанії.

Ми вітаємо визнання на високому державному рівні важливості і підтримки процесу підвищення енергоефективності в Україні. Це – ключовий напрямок для посилення енергетичної безпеки України та зменшення фінансового навантаження на мільйони громадян, які перебувають за межею енергетичної бідності. А також – один з пріоритетних напрямків кліматичної політики держави, визначений оновленим Національно визначеним внеском України до Паризької угоди (Постанова уряду № 868-р від 30.07.2021). 

Разом із тим, наголошуємо, що концепція Програми має бути обговорена з експертними організаціями, профільними асоціаціями та громадськістю задля недопущення у ній концептуальних помилок. Такі помилки можуть призвести до зупинки тих механізмів підтримки енергоефективності, які вже продемонстрували свою ефективність, а також створити бар’єри для здійснення  масштабної термомодернізації в майбутньому.

Відкрите звернення громадських організацій щодо програми термомодернізації

Підкреслюємо, що забезпечення енергоефективності будівель має відбуватися комплексно та системно. Тому при формуванні Програми, важливо забезпечити:

  • Продовження роботи Фонду Енергоефективності з ОСББ, спрощення його процедур для отримання грантів та розширення спектру програм.
  • Продовження та удосконалення державної програми “теплих кредитів”; формування інструментів роботи з будинками без ОСББ і сектором індивідуальної забудови з особливим фокусом на будинки без централізованого теплопостачання (ЦТП) – цей сектор зараз споживає вдвічі більше газу, ніж будинки з ЦТП. 
  • Пріоритетне  встановлення засобів обліку та регулювання постачання тепла в багатоповерхові будинки з ЦТП. 
  • Формування інструменту термомодернізації  будівель бюджетної сфери в громадах та на рівні ЦОВВ.
  • Формування інструменту підтримки громад (фонду модернізації муніципальної інфраструктури) з метою модернізації систем теплопостачання та водопостачання, де істотне зниження втрат призведе до значної економії в межах країни. 
  • Формування спроможності громад формувати місцеві програми термомодернізації і проекти для їх подального фінансування і впровадження.
  • Доступ громад до інформації про обсяги постачання  електроенергії та газу з боку обленерго та облгазів для можливості планування на місцевому рівні.
  • Навчання кваліфікованих кадрів для впровадження та контролю за якістю проектних та будівельних робіт  робіт на рівні громад.
  • Забезпечити прозорість планування, фінансування та прогнозування видатків на Програму термомодернізації на весь період її дії.  

Впровадження масштабної термомодернізації – непростий виклик для Держави, який вимагає узгодженої якісної роботи всіх учасників процесу. Ми, представники організацій, що накопичили значний досвід у цій сфері, готові долучитися до формування, обговорення та надання рекомендації щодо Програми.

Закликаємо представників влади організувати інклюзивний процес напрацювання програми термомодернізації для підвищення енергоефективності житлового фонду та громадських будівель, забезпечити системність та публічність майбутнього проекту для забезпечення позитивного сприйняття його громадянами України». 

Лист підписали Асоціація енергоефективних міст України, Громадська організація “Всеукраїнська агенція інвестицій та сталого розвитку”, Громадська організація “Екоклуб», Громадянська мережа ОПОРА, Громадська організація “Хмельницький енергетичний кластер”, Громадська організація Центр екологічних ініціатив “Екодія”, Інститут фінансів та права та Інститут соціально економічної трансформації

Джерело