Від початку року поліцейські Полтавщини зареєстрували майже 5,5 тисяч фактів звернень щодо домашнього насильства. З них більше 4 тисяч надійшло від жінок. Суспільне дізналося, що передбачено за вчинення насильства у сім’ї та як його розпізнати.

Домашнє насильство може бути психологічне, фізичне, економічне та сексуальне, каже психологиня Наталія Панченко.

« Насильство ніколи не проявляється однобоко, тобто завжди це комплекс, наприклад, фізичного і психологічного насильства. Насилля починається тоді, коли в одного партнера виникає бажання контролювати ситуацію і бути домінантом у відносинах. І він чи вона, тобто партнер, починає «ламати» іншого, щоб встановити домінантні відносини», – розповідає психологиня.

«Це може статися будь з ким», – полтавська психологиня про домашнє насильство

За словами Наталії Панченко, найпоширеніший вид насильства – це психологічний. Його людина не завжди може розпізнати.

« Якщо людина розуміє, що над нею відбувся тиск, то в першу чергу їй потрібно поговорити з партнером і зазначити, що їй неприємно. Адже у партнера може бути така модель поведінки або модель виховання, яка закладається від оточення. Людина просто може не уявляти навіть, що вона своїми діями робить вам неприємно. Тому кривдникам також потрібна допомога у більшості випадків», – додала Наталія Панченко.

Під час розмови із людиною, яка заподіяла вам шкоду, слід дотримуватися своїх слів. Тобто, коли ви скажете: «Якщо ти мене вдариш, то я піду», – зробіть так, якщо це станеться.

« У цій ситуації немає гендеру та віку. Це може статися будь з ким. І дуже добре, що за останній час люди не бояться звертатися до відповідних служб», – розповідає психологиня Наталія Панченко.

Від початку 2021-го року найбільше на Полтавщині про домашнє насильство до поліції заявляли жінки – 83,4 %. Повідомлень щодо цього від чоловіків – 13,8 %, решта – від дітей, розповів Суспільному старший інспектор управління превентивної діяльності обласної поліції Роман Дорош.

« До адміністративної відповідальності за вчинення домашнього насильства притягнуто 2 539 осіб. Це за статтею 173 з позначкою два. Санкція статті передбачає як штраф, так і адміністративний арешт до восьми діб. Крім того, поліцейськими винесено 2 014 термінових обмежувальних приписів відносно кривдника, це на 300 більше, ніж 2020-го року», – говорить старший інспектор управління превентивної діяльності поліції Полтавщини Роман Дорош.

За статтею «Домашнє насильство» передбачена і кримінальна відповідальність. Найбільша санкція – до двох років позбавлення волі. Таких проваджень на Полтавщині від початку року зареєстрували 81. Із них 71 людині повідомили про підозру, каже Роман Дорош.

За словами Дороша, у Полтаві та Кременчуці діють сектори протидії домашньому насильству. У них цілодобово працюють по два правоохоронці, які мають спеціальну підготовку. Також останні можуть залучати до своєї роботи психологів та працівників соціальних служб, додав Роман Дорош.

« Обмежувальний припис – це встановлений у судовому порядку захід тимчасового обмеження прав чи покладення обов’язків на особу, яка вчинила домашнє насильство. Він підлягає негайному виконанню і видається на строк від одного до шести місяців, та може бути додатково продовженим ще на строк не більше шість місяців» – повідомляє старший інспектор управління превентивної діяльності поліції Полтавщини Роман Дорош.

На Полтавщині протягом цього року 565 людей зобов‘язали залишити житло, де проживає потерпіла людина. Ще 608 людям заборонили перебувати поруч із постраждалою людиною. І майже 1 800 заборонено контактувати у будь який спосіб з жертвою, повідомив Роман Дорош.

Що відомо: У січні 2018-го року в Україні набув чинності закон «Про запобігання та протидію домашньому насильству». У січні 2019-го року в Україні набули чинності зміни до Кримінального кодексу, що визнають системне насильство в сім'ї злочином. У Полтаві долучилися до всеукраїнської акції, яку щороку організовують 25 листопада – у Міжнародний день боротьби проти насильства щодо жінок. В Україні запустили сайт для людей, які потерпають від домашнього насильства. Онлайн-платформа має назву «Мені здається».

Джерело