Журналісти Суспільного зібрали історії трьох буковинських палаців, які можна відвідати, проїхавши менш як 50 кілометрів від Чернівців.

Про ці пам'ятки ми розповіли в проєкті "Буковинські загадки".

Палац Григорчі у селі Карапчів (50 кілометрів від Чернівців)

Аристократи, вечірки та парки з рідкісними рослинами. Три історії буковинських палаців

Понад 300 років тому румунський барон Ілля де Григорча викупив землю у селі Карапчів та збудував тут спершу дерев'яний будинок, а потім — цегляний маєток. План палацу розробив відомий австрійський архітектор Ерліх Корбенгайєр. Навколо розташував алеї з квітами та штучне озеро з островом посередині. Господарі влаштовували тут ділові зустрічі та вечірки.

Раніше у палаці гостював румунський поет Міхай Емінеску.

Після радянської окупації Буковини у 1940 році Григорчі покинули свій маєток, навіть не встигши вивезти з нього речі. Після війни у палаці розміщувалась школа, зараз частину будівлі використовують як спортзал.

Палац Манеску у селі Чортория (39 кілометрів від Чернівців)

Палац названо на честь місцевого румунського багатія, який володів маєтком у минулому столітті. Проте місцеві вважають, що будівлю звели ще 300 років тому для мецената з роду Чорторийських. Існує легенда, що його дочки хворіли на невиліковну "чорну" хворобу. Тому граф Чорторийський подарував палац людям з села для облаштування тут шпиталю.

Після Другої світової війни у будівлі облаштували лікарню, зараз тут розміщується психоневрологічний диспансер.

Палац графа Сикантина у селі Стара Жадова (40 кілометрів від Чернівців)

Цей маєток у стилі модерн створили понад 100 років тому на замовлення графа Сикантина для його родини. Над ним працювали представники віденських шкіл мистецтва та архітектури. На запрошення графа до Старої Жадови прибув садівник з Відня, він створив навколо маєтку парк, де досі ростуть рідкісні рослини з усього світу.

Рятуючись від радяньских окупантів, у 1940 році граф Сикантин виїхав у Румунію. Тут розмістили військовий штаб, а потім використовували для колгоспних потреб, наприклад молотили зерно на паркеті. У 1948 в маєтку відкрили дитячий санаторій. Будівля й досі вважається лікувальною установою і зараз занепадає.

Читайте також

У Чернівцях представили роботи учасників резиденції, які надихалися поезіями Целана

Читайте нас у Telegram: головні новини Буковини

Джерело