У місті Баштанка, що на Миколаївщині, завершилися археологічні розкопки кладовища перших поселенців. Розкопки проводяться в рамках договору між механізованою колоною №19, яка виконує будівельні роботи на майданчику, та Інститутом археології.

Про це кореспондентам Суспільного розповів науковий співробітник інституту археології Національної академії наук України Олександр Смирнов.

Розкопки тривали з 22 до 26 листопада. Рештки першопоселенців знайшли на місці будівництва супермаркету. За словами Олександра Смирнова, були дуже тривалі переговори щодо призупинення будівельних робіт.

На Миколаївщині завершилися археологічні розкопки кладовища 19-го століття. Які результати

"Поки не уклали договір, ми не мали допуску до території. Ми уклали договір на сто квадратних метрів, а коли зайшли на об’єкт, трапилося так, що ми дослідили майже триста метрів квадратних. Ці сто квадратних метрів фінансував забудовник, а інші роботи альтруїзм нашої експедиції", — розповідає Олександр Смирнов.

Щодня на розкопках працювали 11-12 людей – це представники інституту археології, Миколаївського національного університету імені Василя Сухомлинського, лабораторії археології та етнології, співробітники обласного краєзнавчого музею та Баштанського краєзнавчого музею.

Загальна площа розкопок – понад 300 квадратних метрів. Археологи дослідили 28 об’єктів, у яких виявили рештки 31-ї людини, а також парні поховання.

"Це перші дослідження таких молодих, в археологічному плані, кладовищ на території Миколаївської області. Йому (кладовищу — ред.) лише 200 років. Ми зробили зараз вікову ідентифікацію в лабораторії Миколаївського національного університету імені Василя Сухомлинського", — каже археолог.

За словами Олександра Смирнова, разом перетнулися два ритуали: християнський та язичницький.

"Ритуал християнської традиції: хрестики у людей та вони, відповідно до наших християнських обрядів, головою лежать на захід. Це є християнська традиція. Але є дуже цікава язичницька традиція. Це викуп цвинтарної землі. Майже в кожного другого дорослого небіжчика були монети, тобто вони викупали "у землі землю". У кожного були гроші на той шматочок землі, який вони зайняли", — говорить Олександр Смирнов.

До археологів звернувся Баштанській краєзнавчий музей та управління культури Баштанського виконкому. Директор Баштанського краєзнавчого музею Олег Требух розповів, щоб призупинити будівництво вони звернулися до управління культури, національностей та релігій Миколаївської обласної державної адміністрації. Сама підготовка до робіт тривала майже місяць.

"Ми дослідили частину кладовища, це перша половина 19 століття. Це кладовище було відмічене на картах 1820-1860 років. Ми з впевненістю можемо сказати, що це була територія кладовища та цікавий, досить цінний матеріал для Баштанської громади", — розповідає Олег Требух.

Читайте також: " Кладовище першопоселенців. На Миколаївщині під час будівництва супермаркету знайшли людські рештки"

Завідувачка сектору охорони та збереження культурної спадщини управління культури, національностей та релігій Миколаївської облдержадміністрації Ольга Скарлат розповіла, що управління посприяло призупиненню будівельних робіт для початку розкопок.

"Ми процес контролювали відповідно до наданих нам повноважень, відповідного до Закону України "Про охорону культурної спадщини". Наша мета полягала в тому, щоб у фахівців, які проводять такі роботи, були необхідні дозвільні документи. У цьому й була наша місія, щоб все відбувалася відповідно до чинного законодавства", — розповідає Ольга Скарлат.

За словами директора Баштанського краєзнавчого музею Олега Требуха, на території сучасного ринку "Експрес", де виявлені рештки, розташовувалося давнє кладовище, на якому поховані першопоселенці Полтавки, нині місто Баштанка. Поселення засноване у 1806 році, а кладовище припинило функціонування орієнтовно у середині 19 століття.

"Це наша спадщина. Була потреба в дослідженні останків, у перенесенні решток людей, перепохованні. У 1950-1960 роках воно (кладовище — ред.) активно забудовувалося, там була котельня та цех. У 1990-х роках почалася будівництво ринку, там будувалися гаражі, частина була спаплюжена, а частина залишалася", — каже Олег Требух.

За його словами, археологи дослідили особливості поховання першопоселенців, зокрема підкладаннями монет до тіла небіжчика, за допомогою нумізматичного матеріалу, вдалося з’ясувати вік поховань – це 1817-1820 роки.

Станом на перше грудня 2021 року триває процес вивчення археологічних артефактів. Після складання повного звіту про роботу дослідження, їх планують передати до Баштанського краєзнавчого музею.

Щодо перепоховання решток першопоселенців, то, за словами директора місцевого краєзнавчого музею Олега Требуха, воно відбудеться на старому кладовищі в Баштанці. Перепоховають перших жителів міста, згідно з християнськими традиціями.

Що відомо 27 вересня під час земельних робіт на місці будівництва супермаркету в місті Баштанка, що на Миколаївщині, виявили людські рештки. За попередньою інформацією, на цьому місці розташовувалося кладовище перших поселенців Баштанки. На картах 1810-1860 років було позначене дане кладовище. Відповідно до статті 36 Закону України "Про охорону культурної спадщин", у разі виявлення знахідки археологічного або історичного характеру під час проведення земляних робіт, виконавець робіт зобов’язаний зупинити їх подальше ведення та протягом однієї доби повідомити про це органи охорони культурної спадщини.

Читайте нас у Telegram, Viber та Instagram.

Джерело