Допомога, яку американські чиновники надали компаніям пана Коломойського, полягала у відсутності контролю з їх боку

Олігарх Ігор Коломойський через Приватбанк та Deutsche Bank відмивав незаконно отримані доходи, купуючи сталеливарні заводи та нерухомість у США. Про це йдеться у розслідуванні американського видання "Pittsburgh Post-Gazette". 

Як пише ЗМІ, після купівлі заводів американські регулюючі органи та політичні діячі в кращому разі "дивилися в інший бік". А в деяких випадках активно вступали в змову, піддаючи американських робітників впливу токсинів та інших небезпечних умов праці.

Американські журналісти дослідили, як скандальний олігарх Коломойський відмивав гроші у США

"Одразу після світанку дим піднявся з даху металургійного заводу "Фельман Продакшн", де дугова піч вивергала дим і пил, що хлинули по околицях, покриваючи вдома шаром бруду. Усередині 42-річний зварювальник Террі Генрі почав тремтіти, а пізніше почав спотикатися і впав з болючим головним болем. Чого він тоді не знав, так це того, що він повільно наповнювався токсинами, настільки небезпечними з димів печі, що ринули на фабрику, що згодом лікарі виявили сліди марганцю в основі його мозку", – йдеться у розслідуванні.

Допомога, яку американські чиновники надали компаніям пана Коломойського, полягала у відсутності контролю з їх боку. У той час, коли посилювалися попереджувальні ознаки небезпечних умов праці, і уряд мав остерігатися іноземних операторів, які інвестують у галузі, життєво важливі для безпеки нації.

Коли через роки Агентство з охорони навколишнього середовища США втрутилося, щоб ввести жорсткі обмеження на роботу заводів олігарха – після того, як з’ясувалося, що робітники піддавалися впливу викидів, – представники заводу в Західній Вірджинії звернулися до деяких з найвпливовіших членів Конгресу, щоб відбити опір регулятора.

Сенатори Джо Манчин і Шеллі Мур Капіто приєдналися до інших законодавців у листі до агентства в 2015 році, в якому говорилося, що завод у їхньому рідному штаті та ще один в Огайо можуть бути закриті, якщо вони будуть змушені встановити дороге обладнання та пройти випробування відповідно із законом.

Водночас заводи олігарха заручилися допомогою обраних політиків і витратили сотні тисяч доларів на Вашингтон, округ Колумбія, щоб відбиватися від регуляторів і продовжувати роботу в одному з найбільш економічно неблагополучних районів Західної Вірджинії.

Після того, як лист був відправлений сенаторами Манчіном і Капіто, а також сенаторами Шерродом Брауном і Робом Портманом з Огайо та чотирма членами Палати представників, регулятор зрештою відмовився від частини свого плану щодо впровадження на заводі нової системи виявлення забруднення.

У 2017 році до справи підключився генеральний прокурор штату Огайо Майк ДеВайн, який написав тодішньому віце-президенту Майку Пенсу, тодішньому лідеру більшості в Сенаті Мітчу МакКоннеллу і тодішньому спікеру Палати представників Полу Райану прохання скасувати екологічний контроль на заводах олігарха, знову закликаючи до магічного заклинання "робота, робота, робота".

Місяць за місяцем робітники всередині Deutsche Bank видавали фіктивні позички підконтрольним олігарху компаніям. Гроші переміщувалися через лабіринт банківських рахунків, що, за аудиторською перевіркою Kroll Inc., ускладнювало відстеження.

Як тільки кошти прибули до Сполучених Штатів, вони були вкладені в нерухомість, у тому числі на більшість сталеливарних заводів, два офісні парки в Далласі, великий виробничий центр в Іллінойсі та чотири офісні вежі в Клівленді, включаючи 31-поверхову висотну будівлю з блискучими стінами, мансардними вікнами і чудовим видом на місто.

Менш як за десять років не менше $750 млн було переведено в США з України – і все це через Deutsche Bank, глобального кредитора, який заплатив мільйони штрафів регулюючим органам США останніми роками за збої у боротьбі з відмиванням грошей.

Нагадаємо, 23 листопада у США вийшло розслідування "Американська клептократія". Автором книги став журналіст-розслідувач Кейсі Мішель, а передмову написав експерт Atlantic Council Андерс Ослунд.

Джерело