У п'ятницю, 26 листопада, відбувся 5-годинний пресмарафон президента України Володимира Зеленського.

Офіс президента, схоже, облюбував реконструйовану територію заводу "Арсенал". Свого часу президент Зеленський провів 14-годинний марафон на фудкорті. А сьогодні місце для спілкування обрали трохи подалі – у бізнес-просторі. Говорили менше часу, але жорсткіше. З обох боків. Про це йдеться в сюжеті Олени Мацюцької та Ігоря Бондаренка в ТСН.16:45.

За годину до початку пресмарафону під будівлею - поліція, охорона та багато журналістів. Ще напередодні, коли стало відомо про зустріч президента із пресою, почалися нарікання, що запросили лише 30 ЗМІ. Решта - обурилась. Дехто сьогодні прийшов із плакатами.

Підготовка держперевороту, новий погляд на "вагнергейт" та сварки з журналістами: основне з пресмарафону Зеленського

Журналісти, яких запросили до спілкування, розуміють задум пресмарафону Офісом президента.

"Так вони обрали журналістів, вони можуть запросити, кого вони вважають за потрібне, але головне, щоб не було скасовано формат щорічної пресконференції", - сказав журналіст Сергій Щербина.

Власне сама розмова супроводжувалась сиренами гучномовців із вулиці. Формат спілкування - по сім журналістів ставлять питання Зеленському протягом години. Та цей таймінг одразу збився.

Головна сенсаційна заява президента - підготовка в Україні державного перевороту.

"Що першого числа буде державний переворот. Навіть залучення Ахметова. Це провокація і його втягують у війну проти свого народу", - заявив Зеленський.

Розкачування політичної ситуації із середини – це і є елемент гібридної російської війни, до якого причетні й українські політики, певен Зеленський. Одна із таких інформаційних атак – розголос операції щодо "вагнерівців". Глава держави звинувачує звільненного керівника Головного управління розвідки Міноборони Василя Бурбу, який, за словами Зеленського, не підготував належним чином затримання бойовиків підрозділу "Вагнер".

Періодично Зеленський переходить у словесні перепалки із журналістами. Щодо нацбезпеки і відповідальності - питання ставив журналіст Юрій Бутусов. І розмова з президентом стала емоційною.

"Ви злили інформацію Бурби. Скандал з Бутусовим. Ваша брехня всім видна. Керівництво держави - це не "Квартал", - емоційно сказав президент.

Питання щодо російської агресії, ескалації на Донбасі, про олігархів, санкції і міжнародну підтримку України. Новинних меседжів було не надто багато. Але було те, що журналістів вразило. І емоційність Зеленського теж.

"Я вважаю, що емоційність йому заважає. Чесно кажучи, я думаю, що йому треба бути більш спокійним, більш виваженим, не реагувати на речі, які спеціально робляться, щоб його вивести з себе, не треба виводити з себе, треба аналізувати наслідки рішень, які ухвалюються", - сказав журналіст Олександр Мартиненко.

Пресмарафон був розрахований на три години. Анонсувався як 30 запитань до президента. Але їх було більше. Тому розмова затяглась.

ТСН.ua зібрав основні тези з пресмарафону президента України Володимира Зеленського.

Заявив про підготовку до державного перевороту 1-2 грудня

"Наприклад, отримали інформацію, що першого числа в нашій державі буде державний переворот. Цікава ж інформація?.. Мені здається, що це важлива інформація. 1-2 грудня... Я ж не Бурба, говорити і ділитися тією інформацією, якою не маю права і буду, поки що. Але можу сказати одразу, що у нас є не тільки агентурна інформація, але і звукова, де представники України з представниками Росії обговорюють участь Рената Ахметова у держперевороті України".

Крім того,  президент сказав, що в цю так звану операцію мовляв буде залучені мільярд доларів. Утім, Зеленський заявив, що вважає, що це підстава бізнесмена Рената Ахметова.

Розповів деталі про аудіозапис, де звучить інформація про держпереворот в Україні

"У нас є деякий аудіозапис, де звучить про державний переворот. Я не буду говорити, від кого цей запис. Ми розуміємо, що розмовляють люди з України з людьми з Росії. Є аудіозапис, аудіозвук. Це може бути месенджер, будь-що", - сказав президент.

Водночас Зеленський не відповів на запитання, чи звучить там голос Ахметова.

"Ні-ні. Я вам кажу, говорять про деякі прізвища і про нього. Тому я кажу, що це небезпечна ситуація і його втягують у цю історію. Якби це було в іншій державі, знаєте в якій, до нього одразу б приїхали і ви розумієте, щоб відбувалося. Але ми - розумні люди. Я хочу стабільності. Він повинен подивитися чи почитати. Є ще агентурна інформація щодо бажання внутрішньої дестабілізації. Цього не хочуть прості люди, а хочуть люди, які залишилися без влади”, - додав президент.

Прокоментував стосунки з Ахметовим

"Будувати свою окрему "державку" всередині держави Україна - мені здається, це неправильно. І це на все впливає. Це значить, що якщо тебе щось не влаштовує, ти у будь-який момент можеш перекрити кисень державі, тому чи іншому міністерству. Сказати, як це потрібно. Погрожувати, що завтра буде енергетична криза. Просто припинити, наприклад, опалення тієї чи іншої домівки або селища. Ти не маєш права шантажувати суспільство, шантажувати народ України. Навпаки, відповідальними за зрив опалювального сезону повинні бути і держава, і ти - ми ж з тобою разом!" - сказав президент.

Коментуючи свої стосунки із Рінатом Ахметовим, президент заявив, що "він не ділить із ним прибутки". 

"В чому питання? Хтось сказав, що забере власність? Хтось сказав, що не можна новини? Хтось сказав, що забере телеканал? Ніхто це не говорить. Будь ласка, будьте великим бізнесом, заробляйте гроші. Хтось щось забрав, якщо всі пишуть, що цифри, які, наприклад, заробив Ахметов - вони збільшилися? А те, що я з Рінатом Леонідовичем не ділю прибуток, як це робив хтось, то що поганого? Давайте стабілізувати ситуацію у державі і всі виклики вирішувати разом. Я зустрічався з "сильними світу цього". Я пояснював, у чому питання цього закону (про деолігархізацію - ред.)", - заявив Зеленський.

Розповів про перемовини щодо зустрічі з представниками російської влади

"Я щоденно розмовляю з лідерами різними. Вчора були Шарль Мішель, Ангела Меркель. Вони дуже хочуть, щоб ми разом з ними почали спілкуватися з Російською Федерацією. Обов'язково буде дзвінок. Вони хочуть контакт нашої адміністрації і адміністрації Росії. Думаю, найближчим часом Єрмак буде з ними контактувати. Ми абсолютно не проти", - сказав Зеленський.

Прокоментував ситуацію на Сході

"Ситуація точно не гірша, ніж була навесні. Я вважаю, кількість військових там зараз менша. Їх більше, ніж на момент припинення вогню", — заявив президент.

Зеленський також зазначив, що поблизу українського кордону триває "дуже часта ротація" техніки.

"Це для того, щоб показувати нам, що йде накопичення. Ми бачимо також іноді збільшення техніки. Її привезли, а потім відвезли", — розповів глава держави.

Президент підкреслив, що наразі триває "дуже небезпечна риторика" з боку Росії. У Кремлі заявляють про "захист своїх кордонів".

"Ця історія з НАТО завжди працювала на їхнього внутрішнього споживача. Вони кажуть що ми захищаємо (власні кордони - ред.). Коли Росія каже, що захищає власні кордони - це дуже небезпечно", — заявив Зеленський.

Заявив, що Україна не йтиме в наступ

"Вважаю, що ті політичні сили, які сьогодні говорять, що нам треба йти війною, точно не думають про нашу армію. Кудись йти ми зараз не будемо. Я вважаю, що люди - перш за все. Ми не можемо втратити сьогодні всю нашу армію. Вона потужна, вона забере з собою більше, але це сьогодні не можливо", - наголосив Зеленський.

Розповів, що буде з "нормандським форматом" та Мінськими домовленостями

"Загальмувалося все. У нас була "нормандська зустріч" у березні. Після "нормандської зустрічі" друга зустріч через COVID, чи не через COVID не відбулася. "Нормандський формат", Мінськ був єдиним. Я казав, що ми підемо паралельним шляхом. Ми заздалегідь це почали. Процес триває. Чи буде результат дипломатичного шляху із залученням США, ми побачимо", - сказав Зеленський.

Щодо Мінська, за словами президента, це єдине що працювало, навіть режим припинення вогню став можливий завдяки цим переговорам.

Очікує від Німеччини рішучих дій

"Я вважаю, що вона (політика Німеччини щодо України - ред.) має бути ще кращою, ніж вона була. Але це вже будуть мої перемовини з новим канцлером Німеччини", — зазначив президент.

Зеленський повідомив, що чекає від Німеччини більш предметних речей, які б сприяли енергетичній незалежності України.

"Я очікую предментних речей, результатів, які б нам дуже сильно допомогли і економічно, і в енергетичній безпеці: потужної санкційної політики, поки нам не повернуть наші території, потужних гарантій щодо газу і тиску на РФ для повернення наших територій", — підкреслив президент.

Зазначив, що Байден та Ердоган допомагають звільняти українських бранців, яких незаконно утримує Росія

Україна намагається повернути полонених, яких незаконно утримує Росія. Через це Зеленський уже звернувся до президента Туреччини  Реджепа Таїпа Ердогана та США Джо Байдена. 

"У нас є верифікований повний список. Він переданий Туреччині. Нещодавно я розмовляв з президентом Ердоганом. У нього була зустріч із президентом РФ. І на рівні контактних груп списки було передані російській стороні. Я хочу йому подякувати (Ердогану - ред.), бо він просив за кримських татар, бо для нього це особисте питання. Я йому подякував, чекаємо на відповідь, але її поки що немає", - сказав Зеленський. 

Президент також додав, що полонених українців допомагають звільняти і впливові політики.

"Також усі люди, які сьогодні спілкуються із президентом Росії, а це - Шарль Мішель, пані Меркель, пан Байден теж про це говорять. Ми чекаємо на розмову президентів США і Росії. Список

Джерело