21 листопада у Народицькій територіальній громаді вшановували пам'ять воїнів армії УНР, які загинули у бою під селом Базар. У пам'ять про загиблих воїнів присутні поклали квіти до меморіалу та поіменно згадали військових, розстріляних та похованих на цьому місці.

Бій між воїнами УНР та Червоною армією відбувся у десяти кілометрах від Базару, поблизу вже нині неіснуючого села Малі Міньки. Тоді у кілька разів чисельніша армія під керуванням Григорія Котовського розбила Волинську групу української армії.

Уродженка села Базар Олена Мисюк говорить, що за часів радянської влади про бій під їхнім селом знали лише старожили. Саме вони розповідали про бій та подальший розстріл радянськими військами на цьому місці воїнів армії УНР.

На Житомирщині вшанували пам'ять воїнів, які загинули у бою під селом Базар

"Розповідали, що з Малих Міньок воїни йшли сюди "дорогою смерті", – каже жінка. – Тут їх розстріляли. Перед тим їм запропонували перейти на бік радянської армії, але всі хлопці відмовилися. Хтось із села ще когось переховував, потім частина людей врятувалися і втекли до Польщі. Ці люди й змогли розповісти, хто саме загинув".

За словами історика Ігоря Макарчука, тих, кого після бою взяли у полон, радянська влада перемістила до селища Базар, де впродовж трьох днів було розстріляно 360 людей.

"Розстріли здійснювалися за постановою так званої "трійки". Розстрілювали, по суті, з 21 по 23 листопада, тому сьогодні, відповідно, і минає 100 років тим трагічним, але з іншого боку, і героїчним подіям. Цей бій, та й по суті, весь Другий зимовий похід став свого роду завершальним акордом сторінки української революції", – говорить Ігор Макарчук.

Пам'ять загиблих воїнів вшанували покладанням квітів до меморіалу та ходою президентського полку. Також присутні поіменно згадали всіх військових УНР, розстріляних та похованих на цьому місці.

"Цих 100 років, з яких 70 – часи радянської влади, навчили нас, що лише українська армія здатна захистити нас від наших ворогів", – сказав на вшануванні пам'яті загиблих Міністр Кабінету міністрів України Олег Нємчінов.

"Наша жага до свободи та гідності залишається незламною, допоки ми пам’ятаємо наших героїв, допоки битимуться наші серця, буде і процвітатиме незалежна Україна", – сказав Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.

Що відомо 17 листопада 1921 в селі Малі Міньки поблизу села Базар у ході Другого зимового походу в бою з радянськими військами (9-та Кримська кавалерійська дивізія Котовського) зазнала поразки Волинська група Армії УНР під командуванням генерал-хорунжого Юрія Тютюнника. Понад 400 повстанців загинули, деякі, щоб не потрапити до рук більшовиків, заподіяли собі смерть. 537 опинилися в полоні, з них десятки поранених померли, 41 офіцера піддали подальшим допитам, решту 359 засудили до смертної кари. Після суду полонених перевели до Базару і розмістили в церкві. 23 листопада 1921 року в Базарі більшовики розстріляли 359 полонених учасників походу, з яких ніхто не погодився перейти на службу до Червоної Армії. З 1921 року могили в Базарі лишалися занедбаними. Офіційне вшанування пам'яті Героїв Базару проводиться з 1991 року. У 1990 році члени житомирської організації Народного руху України збили дубовий хрест, який збиралися встановити на братській могилі. Проте міліція заборонила це робити і хрест пролежав схованим. Напередодні референдуму 1991 року з'явився хрест і табличка, на якій було написано 359 прізвищ. 26 серпня 2000 року на місці поховання відкрили меморіальний комплекс учасникам Другого зимового походу. Автором проєкту пам’ятника став житомирський архітектор Олександр Борис. Меморіал спорудили за кошти української діаспори у Великій Британії. У жовтні 2002 року на території меморіалу перепоховали з братської могили біля села Звіздаль останки 46 воїнів Армії УНР – учасників Другого зимового походу, що полягли у бою. У 2007 році біля меморіалу проходили зйомки документального фільму з циклу "Невідома Україна" про Другий зимовий похід групи армії УНР у 1921 році й героїку українських вояків під Базаром. У 2017 році прилеглу до меморіалу територію відреконструювали коштом обласного бюджету, витративши на це 300 тисяч гривень. Біля меморіалу щорічно проходять поминальні заходи. Читайте також У селі Базар на Житомирщині відтворили події бою між армією УНР та більшовиками.

Читайте головні новини Житомирщини у нашому Telegram та Instagram

Джерело