20 листопада у селі Базар Народицької громади відтворили події бою між армією УНР та більшовиками. Реконструкцію бою, котрий відбувся 17 листопада 1921 року поблизу села Малі Міньки, приурочили до 100-річчя Другого зимового походу. Про це Суспільному розповів співорганізатор реконструкції Роман Сладковський.

За словами Романа, до відтворення подій бою долучилися близько сорока людей. Щоб якомога точніше передати події столітньої давності, вони досліджували архівні документи.

"Однострої ми шиємо – вивчаємо архівні документи та статути і вже відповідно до них шиємо цю уніформу. Також є і спеціалізовані магазини. Багато речей є оригінальних, таких, як гвинтівка Мосіна. Вона є оригінальною, копаною, стріляє тільки холостими набоями. Сьогодні в нас на полі бою був подетально відреставрований кулемет Льюїса. А так переважно всі бійці, які і бійці того часу, озброєні саме гвинтівками Мосіна", – говорить Роман Сладковський.

У селі Базар на Житомирщині відтворили події бою між армією УНР та більшовиками

Студент Юрій Кіструга – один із тих, хто долучився до реконструкції бою. Кореспондентам Суспільного хлопець розповів, що це перший його досвід участі в таких проєктах. Каже: захотілося відчути себе воїном повстанської армії.

"Коли одягаєшся в таку військову форму, то почуваєшся так, наче потрапив у машину часу. Військово-історична реконструкція – це можливість перенестися у ті часи. Такі відчуття треба хоч раз у житті пережити. Оскільки це мій перший раз, то ще трохи контузить і закладає вуха. Але багато бійців Другого військового походу були рекрутами і теж вперше брали участь у військових битвах. Сьогодні я відчув себе одним із таких рекрутів", – розповів Юрій.

Вшанувати пам'ять учасників Другого зимового походу разом із другом приїхав військовий Максим Гаврилов. Каже, що історія боротьби Української повстанської армії надихає його та побратимів захищати незалежність України в нинішніх умовах.

"Ці трагічні події, які відбулися 100 років тому, надихають нас і зараз відстоювати нашу державу на сході країни. Це піднімає морально-психологічний дух. Хочеться продовжувати цю історію і показати, що Україна і надалі буде незалежною", – говорить Максим.

Другий зимовий похід, участь у якому взяли близько двох тисяч людей, та бій поблизу села Малі Міньки були останньою спробою армії УНР відновити українську державність.

"В Україні існував активний повстанський рух, щоб підтримати цей повстанський рух, армія УНР вирішила організувати такий похід, – каже історик Ігор Макарчук. – 100 років тому були сильні морози – армія УНР не отримала потрібну кількість зброї і не мала достатньо теплого одягу. Це негативно вплинуло на перебіг Другого зимового походу".

17 листопада 1921 року в бою перемогли більшовики. Близько чотирьохсот повстанців загинули. За кілька днів 359 полонених розстріляли біля села Базар.

"Частина тих, хто потрапив в полон, пізніше були розстріляні більшовиками. Їх конвоювали до Базару і з 21 по 23 листопада цих людей тут розстрілювали. Присуд виконували більшовицькі командири. Серед них був і Григорій Котовський. Частина вояків, які змогли вирватися з того оточення, відступили до Польщі. У подальшому вони опублікували свої спогади про ці події", – розповів Ігор Макарчук.

Що відомо 17 листопада 1921 в селі Малі Міньки поблизу села Базар у ході Другого зимового походу в бою з радянськими військами (9-та Кримська кавалерійська дивізія Котовського) зазнала поразки Волинська група Армії УНР під командуванням генерал-хорунжого Юрія Тютюнника. Понад 400 повстанців загинули, деякі, щоб не потрапити до рук більшовиків, заподіяли собі смерть. 537 опинилися в полоні, з них десятки поранених померли, 41 офіцера піддали подальшим допитам, решту 359 засудили до смертної кари. Після суду полонених перевели до Базару і розмістили в церкві. 23 листопада 1921 року в Базарі більшовики розстріляли 359 полонених учасників походу, з яких ніхто не погодився перейти на службу до Червоної Армії. З 1921 року могили в Базарі лишалися занедбаними. Офіційне вшанування пам'яті Героїв Базару проводиться з 1991 року. У 1990 році члени житомирської організації Народного руху України збили дубовий хрест, який збиралися встановити на братській могилі. Проте міліція заборонила це робити і хрест пролежав схованим. Напередодні референдуму 1991 року з'явився хрест і табличка, на якій було написано 359 прізвищ. 26 серпня 2000 року на місці поховання відкрили меморіальний комплекс учасникам Другого зимового походу. Автором проєкту пам’ятника став житомирський архітектор Олександр Борис. Меморіал спорудили за кошти української діаспори у Великій Британії. У жовтні 2002 року на території меморіалу перепоховали з братської могили біля села Звіздаль останки 46 воїнів Армії УНР – учасників Другого зимового походу, що полягли у бою. У 2007 році біля меморіалу проходили зйомки документального фільму з циклу "Невідома Україна" про Другий зимовий похід групи армії УНР у 1921 році й героїку українських вояків під Базаром. У 2017 році прилеглу до меморіалу територію відреконструювали коштом обласного бюджету, витративши на це 300 тисяч гривень. Біля меморіалу щорічно проходять поминальні заходи.

Читайте головні новини Житомирщини у нашому Telegram та Instagram

Джерело