16 листопада в етері програми "Сьогодні. Головне" на каналі "UA: Житомир" лікарка Надія Жигалова розповіла, кому обов'язково треба вакцинуватися від грипу, і чи потрібно робити щеплення людям, котрі цього сезону вже перехворіли на грип.

За словами Надії Жигалової, упродовж останніх двох років житомиряни стали більше цікавитися вакциною від грипу.

"Особисто я в Житомирі щеплювала протягом останніх двох років і можу сказати, що у 2020 році спостерігався великий попит на вакцинацію від грипу, у 2021 році відсоток тих, хто вакцинується від грипу, продовжує зростати. Вакцинуватися потрібно 99% населення. Люди, які мають певні протипоказання, вони про них знають, а тому перед тим, як робити щеплення від грипу, мають порадитися зі своїм лікарем", – каже Надія Жигалова.

Житомирські лікарі розповіли, кому вакцинуватися від грипу, і чи треба щеплюватися, якщо перехворів

Серед тих, кому, зі слів лікарки, вакцинуватися від грипу потрібно в першу чергу – медпрацівники, освітяни, вихователі, працівники сфери обслуговування та ті, хто доглядає за літніми людьми. Обов'язковою є вакцинація для дорослих та дітей з хронічними хворобами на кшталт бронхіальної астми, цукрового діабету, гіпертонії, а також для вагітних жінок.

"Це люди, які в групі підвищеного ризику, – говорить Надія Жигалова. – Що стосується вакцинації вагітних жінок, то їм щеплення треба робити обов'язково, бо захворювання на грип є небезпечним, як для самої жінки, так і для її дитини. Під час вагітності у жінки фізіологічно знижується робота імунної системи. У вагітних частіше виникають і ускладнення, і летальні випадки теж, на жаль, трапляються. Вакцина від грипу є безпечною і ефективною. Щеплюватися треба обов'язково – це можна і треба робити на будь-якому терміні вагітності".

Кампанія вакцинації від грипу триває з вересня по березень включно. В Україні ці терміни можуть зміщуватися, бо робити щеплення починають тоді, коли вакцина поступає на ринок.

"Зазвичай, в Україні це початок або середина жовтня. У 2020 році було важче, бо вакцина з'явилася десь на кінець жовтня, початок листопада. Цогоріч вакцина надійшла вчасно, її більше і вона є у вільному доступі. Вакцинація від грипу не входить до календаря щеплень. Вона робиться за бажанням та власним коштом людини, котра сама має придбати вакцину в аптеці і прийти у медзаклад, аби там зробили укол. Зараз на українському ринку є кілька чотирьохкомпонентних вакцин: французька "VAXIGRIP", корейська "GS FLU" і нідерландська "INFLUVAC TETRA. Усі ці вакцини схвалені ВООЗ і є однаково безпечними та ефективними", – розповідає Надія Жигалова.

За її словами, вакцинація від грипу проводиться один раз на рік для дорослих та дітей, старше 9 років, які щеплюються вперше. Дітей, яким перше щеплення від грипу зробили у віці до 9 років, першого року вакцинують двічі, а далі щороку по одному разу.

"Є такий міф, що, мовляв, вакцина неефективна через те, що віруси постійно мутують, але це не так, – каже лікарка. – Щороку вакцина відрізняється за складом від минулорічної. Всі мутації вірусів грипу є прогнозованими. Існують профільні інститути, які досліджують появу нових штамів грипу. На основі цього аналізу виготовляється вакцина на наступний рік. Завдяки вакцинам від грипу вдається перекривати більше двох третин всіх випадків грипу щосезону. Люди, щеплені від грипу, або взагалі на нього не хворіють, або мають легкий перебіг захворювання. Також до нуля зводяться летальні випадки і ускладнення від грипу".

Чи треба вакцина тим, хто перехворів?

"Так, потрібно вакцинуватися, бо якщо людина захворіла на грип, то вона перехворіла якимось одним штамом грипу. Лишається ще три, які є у вакцині. Зрідка ще можуть траплятися штами, які не входять у склад вакцини. Якщо людина перехворіла на грип, то це не означає, що за сезон вона більше не захворіє", – говорить Надія Жигалова.

Також, за її словами, якщо людина хоче вакцинуватися від COVID-19 і від грипу, то ці дві вакцинації можна проводити з будь-яким інтервалом. Навіть одразу – укол зроблять у дві руки. Жодних конфліктів між цими вакцинами не відбувається, каже лікарка.

Читайте також Житомирщина отримала 99 тисяч доз вакцини Moderna. У Житомирі та Бердичеві запустили в дію колцентри для вирішення медичних питань. У Житомирі вдвічі збільшилася кількість передчасно народжених дітей. На Житомирщині групу осіб підозрюють у виготовленні та продажу підроблених COVID-сертифікатів.

Читайте головні новини Житомирщини у нашому Telegram та Instagram

Джерело