У Рівному працівники ДСНС через балкон пробрались у квартиру та врятували чоловіка, який міг отруїтись чадним газом від їжі, що підгоріла на плиті. Інцидент стався 20 листопада, повідомили у пресслужбі рятувальників. Суспільне розпитало, як часто стаються такі випадки та у чому полягає небезпека.

Інцидент, у якому пощастило

У суботу, 20 листопада, у ДСНС близько 11 години отримали виклик, що із квартири у багатоповерхівці на вулиці Шухевича йде дим. Туди відправили два екіпажі пожежників та координаційний центр.

У Рівному врятували чоловіка, який готував їжу і заснув. Як часто таке стається і в чому небезпека

Через балкон рятувальники пробрались у квартиру на третьому поверсі. Там на плиті підгоряла їжа, а у сусідній кімнаті спав чоловік.

“Їжа сильно згоріла, ми навіть не знаємо, що це готувалось. Чоловік спав, він, на щастя, не встиг отруїтись продуктами горіння і його швидко вивели на повітря для надання допомоги. У нас немає інформації, щоб він був напідпитку”, – розповів Суспільному речник ДСНС області Дмитро Мельник.

Як часто й чому таке стається

Випадки підгоряння їжі в області трапляються часто, іноді – до десятка разів на місяць, – розповів Мельник.

"В переважній більшості це стається із людьми напідпитку, приблизно 80%. Ще 20% – із літніми людьми, іноді буває, що і молоді люди просто люди забувають, от щось поставили на плиту, вийшли й забули", – каже речник рятувальників.

Такі інциденти стаються переважно у містах – в багатоповерхівках.

"Складно пригадати, щоб такий випадок був у селах. Можливо, це пов'язано із тим, що у селах приватні будинки і сусіди так не відчувають запаху горілого. А у багатоповерхівках люди ж живуть на одній сходовій клітині й відчувають це, тому й викликають рятувальників", – зазначає Мельник.

Чим небезпечна їжа на плиті + сон

Залишена на плиті їжа на тривалий час рідко призводить до пожеж, каже речник рятувальників. Однак, це не зменшує ризику загинути для того, хто в цей час спить у квартирі.

"Найчастіший і небезпечний наслідок – це отруєння продуктами горіння: людина заснула, їжа вибігла або випаровується, виділяються небезпечні речовини і якщо людину не розбудити – вона ніколи вже й не прокинеться. У нас бували випадки, коли рятувальники заходили у квартиру, вщент заповнену димом і встигали розбудити людину, яка мирно собі спала.

На відео нижче випадок з Рівного – вигляд квартири з підгорілою їжею зсередини

В рідких випадках залишена на плиті їжа може призвести навіть і до вибуху.

"Може бути таке, що їжа витікає та гасить вогонь, а газ продовжує йти. Відповідно, коли його концентрація стає висока – навіть при увімкненому світлі чи запальничці може статись вибух. Але все залежить від концентрації суміші газу", – пояснює Дмитро Мельник.

У Рівному від накопичення газу вибух траплявся, це було близько десяти років тому у багатоповерхівці в районі автовокзалу.

"Тоді люди просто забули вимкнути газ, а коли повернулись і увімкнули світло – стався вибух, повибивало шибки. Там була концентрація серйозна. Тоді ніхто не загинув, але люди отримали опіки", – додає речник рятувальників.

Як потрапляють у квартиру до того, хто спить

Речник рятувальників пояснює: після виклику на такі випадки у містах пожежники прибувають швидко та уже на місці вирішують, яким чином потрапити в оселю.

"Ми стараємось діяти обережно, щоб завдати меншої матеріальної шкоди: якщо у людини відкрита хвіртка – ми заліземо через вікно або балкон. Якщо ж вікна зачинені – тоді не залишається вибору і ми мусимо відчиняти двері спецінструментом", – каже Мельник.

Найчастіше, аби відкрити замкнені двері, бійці ДСНС використовують Лом Геллігана – це спецінструмент для штурму перепони, його між собою рятувальники називають "хуліган".

Відеоінструкція, як працює Лом Геллігана

"Це дуже ефективний інструмент. Американські пожежники його використовують часто, українські також взяли його собі на озброєння", – додає Дмитро Мельник.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Джерело