У Рожнятівській територіальній громаді земельні розбірки. Чоловік та син колишньої сільської голови Рівні Наталії Шевчук (зараз вона є старостою Рівні) рішенням сесії отримали у користування дві земельні ділянки загальною площею майже три гектари між селами Рівня та Слобода Рівнянська. Люди забили на сполох, правоохоронці відкрили кримінальну справу, приїхав у село і «Галицький кореспондент».

У чиїх руках земля

Селяни не знали

У чиїх руках земля

Громадських слухань не було. Першу земельну ділянку отримав чоловік Наталії Шевчук Ярослав, вона має площу 2 га. Друга опинилася у їх сина Михайла – 0,835 га. Все це відбувалось ще тоді, коли була Рівнянська сільська рада. Втім після виборів 2020 року ці населенні пункти увійшли до складу Рожнятівської територіальної громади.

Про таке гучне рішення сесії мешканці дізналися тільки на початку 2021 року. Коли чоловік та син написали заяви, щоб затвердити проєкт землеустрою. Тоді голова Рожнятівської ОТГ Василь Рибчак запитав, чи люди знають про це, чи було обговорення. Коли з’ясувалось, що такого не було, то спеціалісти порадили людям написати звернення до голови ОТГ і в калуську прокуратуру. Кілька десятків мешканців наважилися це зробити. Під зверненням підписалися люди обох сіл, як Рівні, так і Слободи Рівнянської.

Зауважимо, що, відповідно до документів, ці землі призначені для ведення сільського господарства. Хоч, на думку людей, з часом можна було би змінити цільове призначення землі під житлову забудову.

А реєстратори різні

Як не крути, але рішення сесії наразі законне. Хоч і реєстрували ці землі родичі колишньої голови Рівні у нотаріусів Харківської та Полтавської областей… Саме на це звернули увагу мешканці, які написали звернення до голови Рожнятівської ОТГ та прокуратури.

«Як стало відомо з публічної кадастрової карти, державним кадастровим реєстратором Відділу у Балаклійському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області Зубенко Марина зареєструвала землю з кадастровим номером 262884801:01:001:0270 площею два гектари та держреєстратором Відділу у Лохвицькому районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області Гарбера Сергій зареєстрував землю з кадастровим номером 262884801:01:001:0262 площею 0,835 гектара», – писали люди у зверненні.

У листі було кілька питань. Зокрема, на підставі яких документів сформували земельні ділянки та чи розглядалось питання на сесії взагалі.

У чиїх руках земля

У чиїх руках земля

Атовцю землі не вистачило

Василь Сухарник, колишній депутат сільської ради, підтверджує, що люди в селі не знали про передачу ділянок.

«Так-так, люди формували звернення, збирали підписи, я теж ставив свій. Знаєте, і дійсно було таке, що хлопець з АТО хотів взяти землю, аби побудуватись, а йому не дали її. Мені ці конфлікти вдарили по здоров’ю – отримав інсульт», – говорить Василь.

Він пригадує, що погрожували і йому, бо не підтримував владу.

«То і тепер люди бояться, бо можуть і облаяти, і зганьбити в селі. Шкода, що так все відбувається», – каже чоловік.

Ці землі пустують

Але не всі вважають, що землю треба було віддавати атовцю. Зокрема, Любов Полицька, колишня голова сільської земельної комісії, підтримує передачу землі родичам Наталії Шевчук і вважає таке рішення сесії правильним.

«Всі землі пустують, занедбані, а таким людям дякувати треба, що беруть землю і хочуть почистити там все і окультурити. Знаєте, я вже тепер не очолюю комісію, та скажу, що у селі влада робить порядки: то зупинку облаштують, то смітники поставлять. Навіть автостанцію, аби там люди могли нормально ходити, зробили», – розповідає Любов Полицька.

Місцева мешканка переконує, що у Наталії Шевчук як біля помешкання порядок, так і в селі. І їй вона дякує за багато різних речей, зокрема за ремонт народного дому.

«Під будівництво ці ділянки не можуть йти, та і хто буде їх брати? – риторично питає Полицька. – Була одна жінка, але то вона собі лиш говорила… Вважаю, добре, що взяли і зроблять порядок».

Що далі

 «Галицький кореспондент» звернувся до правоохоронних органів. Прокуратура області надала відповідь, в якій йдеться, що вони дійсно зареєстрували кримінальне провадження. А далі констатують: «За результатами досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні 30.10.2021 прийнято рішення про його закриття на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України у зв’язку із відсутністю складу кримінального правопорушення»…

Як каже голова Рожнятівської ОТГ Василь Рибчак, тими земельними ділянками давно ніхто не користувався, тож вони позаростали. На його думку, коли виділяли землю, то мали би вийти на місце і переконатись, чи підходить вона для ведення сільського господарства. Але він тоді не працював, тому питання не до нього.

У чиїх руках земля

То що ж буде далі?

«Коли затвердять проєкт землеустрою, то вже тоді надається право власності, – розповідає Рибчак. – А за затвердження проєкту землеустрою має голосувати селищна рада. Потрібно мінімум 18 голосів. Якщо депутати проголосують, то надають право власності, а якщо ні, то таке рішення селищної ради оскаржують у суді, і тоді все починається заново».

Оскільки його ще прокуратура не попередила про те, що справа закрита, то він припускає інший розвиток подій. Якби рішення сесії правоохоронці визнали як таке, що прийняте з порушеннями, то ділянки повернули би у власність селищної ради. Далі їх можуть знову дати тим самим людям, але вже на законних підставах, або ж надати в оренду комусь іншому.

«Фактично питання поки що висить у повітрі. Тому, якщо буде повідомлення, що кримінальна справа завершена, проєкт землеустрою я запущу на процедуру голосування на сесії селищної ради, а там вже як вирішать депутати. Яким буде результат, не можу сказати, буде видно», – каже Рибчак.

Голова ОТГ розповідає, що тепер у Рожнятівській ОТГ діє рішення, що в одні руки на право власності не передають більше 50 сотих землі. Якщо все ж хтось хоче більше, то людина бере ці землі в оренду і платить за оренду гроші.

«Люди можуть говорити по-різному, але діяти треба виключно в рамках закону», – завершує розмову Василь Рибчак.

Староста села Наталія Шевчук ситуацію коментувати відмовилась, сказавши лише, що її чоловік та син – такі ж люди, як і всі інші, а рішення сесії – законне. Як бачимо, прокуратура вважає так само. А людей ніхто не питає.

Уляна ПИЛИПЕЦЬ

 

Джерело