Середина листопада – один з найактивніших періодів року для працівників ботанічного саду. У розпалі підготовка до зими, під час якої садівники мають виконати всі справи до настання перших заморозків. Кореспондентка Суспільного побувала в Одеському ботанічному саду на Французькому бульварі, 87 та поспілкувалась із заступницею директора закладу Асею Голокоз.

Одеський ботанічний сад ОНУ ім. Мечникова – один із найстаріших в Україні. Його заснували у 1820-х роках. Сад складається з двох територій загальною площею 16 га та налічує понад чотири тисячі різновидів рослин. Частину з них нині необхідно пересадити, удобрити та підготувати до холодів. На все це залишається у кращому випадку один-два тижні сприятливої погоди, розповіла заступниця директора Ботанічного саду ОНУ ім. Мечникова Ася Голокоз.

«Ми майже не практикуємо весняних посадок, тому що навесні спочатку довго холодно, а потім різко настає спека. У таких умовах рослина не встигає розвинути потужну кореневу систему, щоб випаровувати вологу і тим самим захищати себе від цієї спеки. Тому потрібно посадити рослини восени. Для цього нам потрібно встигнути за пару тижнів гарної для цього погоди: від моменту завершення руху соку в рослинах до перших морозів », – зазначила Ася Голокоз.

Повидло на гілці і

Роботи в ці дні особливо багато, зазначає Ася. У співробітників підвищена завантаженість, оскільки за останні кілька років штат скоротився майже втричі.

«Ще 3-4 роки тому у нас було 120 співробітників, зараз штат складає 42 особи, 8 з них – бойлерники, виключимо з цієї кількості двірників, секретаря, бухгалтера та директора, решта – це садівники та наукові співробітники. Такої кількості фахівців на 16 га саду, звичайно, не вистачає. Залишаються ті люди, які справді це люблять і знають, адже в нас 4 з половиною тисячі рослин, і до кожного потрібен свій підхід », — додає заступниця директора.

На території ботсаду деякі рослини можна скуштувати. Наприклад, мушмула германська – це улюблені ласощі птахів і їжаків перед зимовою сплячкою. Але за бажання плодами пригощають і гостей. На смак мушмула нагадує повидло чи запечене яблуко, ділиться Ася Голокоз.

Ще один "улюбленець" відвідувачів та самих працівників – лимон, додала фахівчиня. Дерево велике та колюче, з помаранчевими кульками, що нагадують м'ячі для настільного тенісу. Щоправда, в їжу цей цитрусовий хоч і придатний, але смак специфічний. За словами Асі Голокоз, плоди цього дерева мають хвойний та гіркуватий присмак. А ось як елемент для ландшафтного дизайну – ця рослина набуває все більшої популярності, резюмує заступниця директора.

"Я бачила місця, де його використовують як жива огорожа. Я вам скажу, нічого надійнішого придумати неможливо, тому що проникнути через нього не можна. А навесні, наприкінці березня — на початку квітня, на цих страшних колючках з'являються ніжні білі "метелики" — величезна кількість білих квітів. Виглядає це дивовижно", — зазначила Ася.

Читайте нас у Telegram: головні новини Одеси та області

Джерело