У Житомирі провели тестовий запуск нової теплоелектростанції, яка працює на щепі. За проєктом збудована котельня має забезпечити теплопостачанням 73 багатоповерхівки. Про це Суспільному розповів технічний директор комунального підприємства "Житомиртеплокомуненерго" Петро Сергійчук.

За його словами, нова теплоелектростанція працюватиме на щепі та відходах деревообробки. Завдяки встановленому обладнанню її ефективність складатиме більше 90 відсотків, що на 15 відсотків ефективніше звичайної газової котельні. Поки нова ТЕС працюватиме у парі з газовою котельнею, що розташована поруч, адже її потужності не вистачить для опалення всіх будинків у сильні морози.

"Ми на ТЕС будемо починати опалювальний сезон і закінчувати, – каже Петро Сергійчук. – Якщо не вистачатиме енергії цієї електростанції, автоматично буде підключатися газова котельня і догрівати мешканців".

У Житомирі провели тестовий запуск нової теплоелектростанції, яка працює на щепі

Нова теплоелектростанція опалюватиме і будинок пані Людмили. За опалення своєї трикімнатної квартири родина жінки сплачує більше двох тисяч гривень. Основне очікування від нової котельні у жінки – це зниження вартості тепла та менша цифра у платіжках.

"Тисяча гривень – це було б взагалі нормально, – каже Людмила. – Минулого року платили 2700–2800 гривень за опалення і в загальному у нас квартплата виходила під п'ять тисяч, а це – половина нашого сімейного бюджету. Якщо на тисячу гривень знизять тариф, то це буде добре, а якщо на 200 гривень – це буде ні про що. Нині, коли ціни ростуть щодня, то 200 гривень – це крапля в морі".

Меншу потужність у новозбудовану ТЕС заклали з розрахунку на термомодернізацію багатоповерхівок, які вона опалюватиме. Утеплення будинків дозволить зменшити споживання тепла наполовину – тоді потужності нової станції вистачить для виробництва тепла.

"Всі ці будинки мають бути термомодернізовані, мають бути змінені фасади, вікна, дахи, мають бути індивідуальні теплові пункти – це дозволить заощаджувати до 50 відсотків у майбутніх платіжках", – зазначив Міністр розвитку громад та територій України Олексій Чернишов.

У порівнянні з газовою котельнею, вартість тепла, що виробляють на ТЕС, нині є дешевшою на 10 відсотків. Після початку виробництва тут електроенергії, вартість тепла знизиться майже вдвічі.

"Гігакалорія на газу коштує 1 980 гривень, – каже директор комунального підприємства "Житомиртеплокомуненерго" Дмитро Рогожин. – Ми, відповідно до підписаного меморандуму, виставляємо ціну 1 818 гривень. Собівартість гігакалорії, навіть без працюючої установки з виробництва електроенергії, десь 1700 гривень. Коли запуститься електростанція, собівартість гігакалорії буде 1000 гривень".

Проте житомирянам не варто очікувати на зниження тарифів на тепло. Нова ТЕС знизила споживання газу "Теплокомуенерго" на 10 відсотків. Це у тарифах не відобразиться. Зменшення цін у платіжках можна буде очікувати після будівництва ще трьох таких станцій – звести їх планують приблизно через два з половиною роки.

"Чотири ТЕС на деревині і ТЕС на RDF-паливі – це 95 відсотків незалежності від газу, – каже міський голова Житомира Сергій Сухомлин. – 10 відсотків – це поки ні про шо. Коли у нас буде у балансі 60–70 відсотків, тоді можна буде говорити про зменшення тарифів".

Ще три теплоелектростанції, які працюватимуть на щепі, планують побудувати через два з половиною роки. Нині вже уклали угоду з австрійською фірмою на будівництво однієї станції. Четверту станцію, яка працюватиме на продуктах переробки сміття, планують запустити за три роки.

Що відомо У Житомирі наприкінці року запрацює нова теплоелектростанція. У Житомирі монтують обладнання для ТЕС, яка дасть можливість замістити викиди СО2 в повітря. У Житомирі до початку опалювального сезону планують ввести в роботу нову теплоелектроцентраль.

Читайте головні новини Житомирщини у нашому Telegram та Instagram

Джерело