Президент України Володимир Зеленський вніс зміни до указу про конкурс для обрання нового судді Європейського суду з прав людини від України. Відповідний документ від 26 жовтня оприлюднили на сайті президента. 27 вересня Парламентська асамблея Ради Європи більшістю голосів не затвердила українські кандидатури. Комітет ПАРЄ з відбору суддів рекомендував відкликати список претендентів через їх невідповідність критеріям ЄСПЛ.

Тепер Київ має вже втретє провести новий конкурс для відбору кандидатів на посаду судді ЄСПЛ. Правозахисники вважають недоліком відсутність у попередньому складі відбіркової комісії правозахисників або адвокатів, які мають великий досвід роботи з ЄСПЛ.

Указ Зеленського затверджує поновлений склад конкурсної комісії. Серед іншого, зміни передбачають формування рейтингу учасників конкурсу за результатами співбесіди та тесту на володіння офіційними мовами Ради Європи. На його основі конкурсна комісія прийматиме рішення про включення учасників конкурсу до списку кандидатів на посаду.

Вже втретє: Чому ЄСПЛ знову не призначив суддю від України. Відповідає експерт

Окрім того, передбачаються консультації щодо списку кандидатів з Радою Європи. Детальніше про те, які проблеми виникли під час попереднього конкурсу в ефірі Українського радіо розповів аналітик Центру спільних дій Олег Савичук.

Чому не призначили суддю від України

Савичук вважає, що у представників ПАРЄ виникли запитання саме до тих кандидатур, які висувала Україна,

"На думку багатьох аналітиків, у ПАРЄ виникли питання до України, зокрема до того, що ймовірно просувався один-єдиний конкретний кандидат, який є теперішнім народним депутатом і представником влади, що не дуже сподобалося представникам ПАРЄ", – каже експерт.

За його словами, у ЄС хочуть не конкретних політичних осіб чи визнаних експертів у сфері права, а тих, хто зможе бути в опозиції до влади.

"Які зможуть захистити себе, захистити свою думку незалежно від того, що їм буде говорити держава. А якщо це буде просто агент держави в ЄСПЛ, то навіщо тоді такий суддя треба, якщо він просто обслуговує державу", – пояснює фахівець.

Крім того, він зазначив, що в ПАРЄ були незадоволені якістю відбору кандидатів.

"Так само були питання до конкурсу, що він був непрозорий, що незрозуміло, яким чином вибирали переможця, за якими критеріями, яким чином відбулося рейтингування. Крім того, попередня (українська – ред.) конкурсна комісія не радилася з органами ПАРЄ про те, яким чином необхідно проводити конкурс, а це все-таки важлива частина цього процесу", – сказав Савичук.

На яких умовах буде проводитись новий конкурс

"Особливо нічого не змінилося. Відповідно до документа, процедури проведення конкурсу і формат виставлення оцінок віддані на поталу конкурсної комісії, і це ставить під сумнів те, що конкурсна комісія буде мати бажання працювати відкрито та прозоро. Відповідно є сумніви в тому, що навіть цей конкурс буде успішним", – вважає експерт.

Савичук зазначає, що формування конкурсної комісії теж може бути предметом розгляду ЄСПЛ: "Наприклад, якщо конкурсна комісія складається з представників лише науковців, і там немає прокурорів, суддів, адвокатів, тобто представників різних сфер права, то це може ЄСПЛ також розглядати як те, що Україна не дотримується рекомендацій та вимог щодо формування конкурсної комісії".

Наскільки важлива ця посада і які повноваження є у судді ЄСПЛ

Аналітик пояснює, що рішення у ЄСПЛ приймаються лише колегіально, адже в одного судді немає одноосібних повноважень.

"ЄСПЛ — це той орган, який слідкує за тим, щоб права людини дотримувались у певній країні, щоб не порушувалися певні стандарти. Наприклад, ЄСПЛ — це саме той орган, який у часи Януковича визнав наявність дуже великих проблем з кримінальною юстицією в Україні та факти величезної кількості катування у відділках поліції. Українські суди теж могли це визнавати, але якщо це визнав ЄСПЛ, це означає, що таких випадків наскільки кричуще багато, що в України були дуже великі проблеми на рівні ЄС", – додав Савичук.

Читайте також: ЄСПЛ призначив компенсацію 5 дніпрянам, яких незаконно тримали під вартою під час Революції гідності

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Джерело