Міністерство охорони здоров'я України знало про майбутні перебої з киснем в українських лікарнях, але не змогло знайти ефективний спосіб вирішення цієї проблеми. Про це свідчить протокол онлайн-наради, що відбулася 11 жовтня під керівництвом заступника міністра Олександра Комариди.


Про нестачу кисню в лікарнях попереджали: документ, який може спровокувати гучні відставки в МОЗ
Протокол наради, що відбулася 11 жовтня

На нараді були присутні представники міністерства та всі українські виробники медичного кисню. Було чітко озвучено причини та терміни зупинки виробництва, прораховано потребу в кисні.

Про нестачу кисню в лікарнях попереджали: документ, який може спровокувати гучні відставки в МОЗ

Як випливає з протоколу, великі виробники «Лінде Газ Україна» та «Мессер Україна» змушені були зупинитися на планове технічне обслуговування. Невиконання чи перенесення таких регламентних робіт неможливе – на великому кріогенному виробництві це може призвести до катастрофічних наслідків.

Компанії заздалегідь попередили про це міністерство, а на засіданні 11 жовтня чиновники та учасники ринку думали, як вийти із непростої ситуації. Судячи з протоколу, вирішили шукати інших виробників та виробничі запаси технічного кисню та направити їх на підтримку хворих, тричі на день звітувати про проблеми. А також заборонити госпіталізацію хворих з підозрою або з легким перебігом коронавірусу та провести з цього приводу інформаційну кампанію.

Також із протоколу випливає, що в Україні лише 35 лікарень оснащені автономними кисневими станціями, і вони забезпечують потребу лише на 0,7%.

Крім того, на нараді було озвучено інформацію про те, що добова потреба в кисні у жовтні зросла порівняно з квітнем вдвічі. Це пов'язано з особливостями перебігу інфекції, викликаної штамом «Дельта», і інформацію про це мало міністерство ще на початку літа.Більше того, джерела у Міністерстві охорони здоров'я повідомляють, що проблемою підвищення потреби у кисні там були спантеличені ще у травні, пише «Думская».

«Обговорювали шляхи виходу із ситуації, запитували міжнародні структури щодо можливої технічної допомоги. Потім усе затихло, мабуть, вирішили, що масовою вакцинацією вдасться збити третю хвилю і так зняти всі проблеми. На щеплення кинули всі сили – аж до дорогої пропаганди, на яку на початку жовтня було виділено 25 мільйонів грн», – розповідає співрозмовник.

Як ми бачимо, вакцинація не врятувала, бо просувається кволо. Україна досі за рівнем вакцинації пасе задніх у Європі.

Про проблему щодо кисню знову заговорили у жовтні, коли надійшли терміни планового ремонту на великих підприємствах. У результаті міністерство, обласна та міська влада виявилися не в змозі впоратися з ситуацією та розподілити ресурси, що залишилися.

«При правильному плануванні можна було провести організаційну та роз'яснювальну роботу і, як мінімум, завчасно розподілити потоки хворих по лікувальних закладах. Це дозволило б уникнути смертельно небезпечних «авралів» та транспортування десятків тяжких хворих – на зразок тієї, що ми бачили минулої ночі в Одесі», – пише видання.

Регламентні роботи розпочалися 16 жовтня та триватимуть до 2 листопада. Очевидно, кілька днів використовували запаси, після чого і почалася нинішня катастрофічна ситуація, яка, мабуть, триватиме як мінімум до середини наступного тижня.

«Якщо захворюваність на штам «Дельта» зростатиме і далі, дефіцит кисню може стати постійним. Розрахункова потреба на початок місяця – приблизно дві тисячі тонн на добу, і поки що зростає. Навіть після поновлення роботи «Лінді Газ Україна» та «Мессер Україна» дуже сумнівно, що постачальники зможуть суттєво збільшити виробництво. Імпорт у відчутних кількостях навряд чи можливий», – пише ЗМІ.

Напередодні стало відомо про кисневий колапс у ковід-лікарні Одеси: керівниця медустанови повідомила деталі.

26 жовтня в Одесі в одному з відділень для ковід-пацієнтів обласного центру соціально значущих хвороб закінчився кисень, десятки пацієнтів довелося евакуювати.

У понеділок ввечері повідомлялося, що у лікарнях Чернігова кисню для covid-хворих лишилося на кілька годин, на Херсонщині – на три дні.

Також в одеських волонтерів закінчилися кисневі концентратори для хворих.

Джерело