Сьогодні, 27 жовтня, у православному світі вшановується пам’ять святої Параскеви Сербської. Що потрібно знати про цей день і його небесну покровительку, та як наші предки визначали погоду на зиму за зірками і брудом?

Хто така Параскева?

Свята Параскева Сербська народилася в Х столітті у місті Епіват, яке розташовувалося поблизу Константинополя. Її родина була багатою – проте все майно і кошти після смерті батьків дівчина віддала нужденним, а сама пішла в монахині. Параскева стала пустельницею і відлюдно жила в Йорданській пустелі, час від часу здійснюючи паломництво на Святу Землю. Загинула за свою віру в муках.

Святої Параскеви Сербської: ворожимо на квітах і бруді, молимося за добробут і передбачаємо урожай за зорями

Святої Параскеви Сербської: ворожимо на квітах і бруді, молимося за добробут і передбачаємо урожай за зорями

Як і за що молитися Параскеві?

Параскеву вважали заступницею жінок і дівчат, охоронницею домашнього добробуту.

О свята і преблаженнійша мученице Христова Параскево, окрасо дівоцька, мучеників похвало, премудрих подив, віри християнської охоронниця, ідольския льсти викривальниця, Євангелія Божественного поборниця, заповідей Господніх ревнителька, сподобилася прийти до пристановища вічного спокою і в Чертоза Жениха твого Христа Бога світло веселиться, подвійним вінцем дівоцтва і мучеництва прикрашена! Молимо тебе, свята мученице: будь про нас (імена) печальницею до Христа Бога, Його ж преблаженним зором повсякчас веселіш; Розженеться твоїми святими молитвами морок, який прибув від гріхів наших: випроси у Бога світел світло благодаті душевним і тілесним Очоси нашим: просвіти нас, затьмарених гріхами, світлом Божої благодаті, так твоїх заради святих молитов дасться безочесним солодкий зір. О велика угоднице Божа! О мужня діво!

О міцна мученице, святая Параскево! Святими твоїми молитвами будь нам грішним помічниця, заступайся і молися про проклятих і зело недбайливих грішних, прискор на допомогу нам, бо дуже немічні є ми; моли Господа, чиста дівчино, моло Милосердного, свята мученице, моли Жениха твого, непорочна Христова невісто, та твоїми молитвами підтримані, мороку ж гріховного позбавимося, у світлі істинної віри і діянь божественних увійдемо в світло вічного дня, до міста радості, в ньому ж ти нині світло блищи славою і радістю безкінечності, словами славлячи і оспівуючи з усіма небесними силами триєдине Божество, Отця і Сина і Святого духа, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Святої Параскеви Сербської: ворожимо на квітах і бруді, молимося за добробут і передбачаємо урожай за зорями

Традиції в цей день

Зазвичай на Параскеву починався сезон осінніх затяжних злив, тому цей день в давнину називали грязнихою. Дороги розмивало, і люди по можливості залишалися вдома, пили чай з випічкою та займалися домашніми справами.

Вважали, що цього дня краще не починати нових справ, бо швидко їх завершити не вдасться, та й гарного результату від них чекати нічого.

Вагітним жінкам на Параскеву забороняли розчісувати волосся – вважали, що через це дитина може народитися із вадами.

Незаміжнім жінкам варто було молитися Параскеві про допомогу в пошуку нареченого та створенні щасливої родини.

Одним з ритуалів на щасливе заміжжя було ворожіння на квітах. Дівчині треба було знайти будь-яку квітку, обірвати в неї пелюстки і сховати собі під подушку, молячись про гарного чоловіка. Так чинили 12 ночей поспіль, потім пелюстки ховали в надійному місці. Коли дівчина йшла під вінець, пелюстки розвіювали над дорогою.

Святої Параскеви Сербської: ворожимо на квітах і бруді, молимося за добробут і передбачаємо урожай за зорями

Народні прикмети на погоду 27 жовтня

Якщо на вулиці дощ і бруд, зима настане рівно через місяць.

Зоряне небо вночі – наступне літо буде урожайним.

Джерело