В Україні все більше людей хворіє на коронавірус і щоденні цифри вкрай невтішні. Та, якщо раніше більшість переносили COVID-19 у легшій формі, наразі лікарні переповнені, а деякі вже просто відмовляються приймати пацієнтів через відсутність місць.

«У Хмельницькому біля міської лікарні вишикувалася черга зі швидких з хворими на коронавірус», «Місця в лікарнях Херсона переповнені, а пацієнтів з COVID-19 везуть до сусідніх міст», «У Харкові пацієнтів з низькою сатурацією відмовляються шпиталізувати», «Місць немає, швидка їде по 4-5 годин»: волонтерка з Одеси розповіла про критичну ситуацію з коронавірусом» - і це далеко не повна характеристика того, що насправді відбувається в регіонах з OVID-19.

Завдяки стрімкому прогресу науки і техніки людство отримало такі бажані вакцини проти коронавірусу, яких ми всі чекали, як "світла в кінці тунелю". Адже, за даними ВООЗ, саме вакцинація - це простий, безпечний та ефективний спосіб захисту від коронавірусу, оскільки вона активізує природний захист організму, щоб протистояти інфекції та зміцнити імунну систему.

"Реанімація - це конвеєр для трупів": чому треба вакцинуватися проти COVID-19

Якщо раптом ви ще не вакцинувалися чи сумніваєтеся, розповідаємо, чому необхідно зробити щеплення проти COVID-19.

Переваги щеплення

Вакцини проти COVID-19 є дуже ефективними, адже вони можуть вберегти від потрапляння до реанімації і смерті. Скептики і антивакцинатори активно пропагують ідею, що є випадки, коли і після повного курсу імунізації люди можуть заражатися й інфікувати інших. Але, наголосимо, що наразі немає жодної вакцини, яка б забезпечувала 100% рівень захисту від хвороби.

Навіщо ж тоді щеплення, запитаєте ви. По-перше, в Україні активно циркулює небезпечний штам коронавірусу під назвою "Дельта", який поширюється значно швидше, аніж попередня форма вірусу, і викликає вкрай важкий перебіг захворювання, зокрема, у невакцинованих людей. Натомість вакцинація:

зменшує ризик зараження людини COVID-19, включаючи "Дельта"-штам;

є високоефективною у запобіганні госпіталізації та смерті, у тому числі проти "Дельти";

повністю вакциновані люди, у разі зараження, попередньо, заразні протягом коротшого періоду.

Так, лікарка-неврологиня Волинської обласної клінічної лікарні Наталія Бобрик в коментарі ТСН.ua пояснила, що щеплення дає можливість людині уникнути клінічних проявів коронавірусу або значно полегшити перебіг хвороби. Також вакцинація гарантує безпеку не тільки щепленій людині, а й оточуючим особам.

"Наприклад, діти, яких в Україні наразі не вакцинують, або члени родини, які мають протипокази до вакцинації (таких людей насправді дуже маленька кількість) будуть у більшій безпеці, якщо інші члени сім’ї будуть вакцинованими", - сказала лікарка Наталія Бобрик.

По-друге, вакцинація - важливий крок у наших зусиллях повернутися до звичного способу життя. Зокрема, Університет охорони здоров’я Міссурі вказує на дані, що у вакцинованих людей, які можуть бути інфіковані COVID-19, в носі та роті менше вірусних частинок, і вони рідше передають його іншим. Цей висновок важливий, оскільки свідчить, що вакцинація не тільки захищає вас, але й обмежує поширення вірусу на близьких та друзів. 

"Щойно це буде зроблено, ми зможемо знову створити нормальне суспільство. Ми можемо насолоджуватися повсякденним життям, сімейними подіями, роботою та школою без дистанції, без масок і без страху. Ми знову будемо насолоджуватися регулярними поїздками магазинами, вечерею та сімейним відпочинком без постійних турбот про наслідки. Ми можемо мати справжні святкові заходи замість віртуальних. Все дуже просто: ми повернемо своє життя", - каже доктор медичних наук, професор медицини з Університету Алабами в Бірмінгемі Майкл Сааг.

Водночас, наразі трапляються випадки зараження на COVID-19 після вакцинації через відсутність колективного імунітету. А відтак, як сказала неврологиня Наталія Бобрик, невакциновані піддають ризику не тільки себе, а й тих, хто отримав щеплення. 

У цьому контексті вона висловила думку, що, за прикладом інших розвинутих держав, в Україні теж потрібно ввести жорсткі обмеження щодо тих, хто відмовляється від щеплення. За її словами, якщо заборонити невакцинованим відвідувати, наприклад, магазини чи ходити на роботу, це значно зменшить їхні контакти і таким чином вони не зможуть заразити інших людей.

"Більшість людей розглядає вакцинацію лише в контексті свого власного здоров’я, а варто дивитись на це ширше, ваша вакцинація – це здоров’я ваших батьків, дітей, навколишніх, це ваша прогресивність у поглядах, ваша громадянська відповідальність та позиція, ваша внесок у майбутнє, турбота про здоров’я поколінь", - пояснила вона.

Водночас епідеміологиня Національної експертної групи з інфекційного контролю (NEGIC) Катерина Сояк в ексклюзивному коментарі ТСН.ua пояснила, що сподіватись на припинення циркуляції вірусу можна за високих показників вакцинації. А тієї кількості вакцинованих, яка є в Україні наразі, на жаль, недостатньо для того, щоб говорити про колективний імунітет.

"Загалом, це не коригує жодним чином ситуацію і не допомагає нам в цій хвилі COVID-19. Тобто, якби ми раніше вакцинували більшу кількість людей, можливо, це б якось покращило ситуацію. З таким відсотком вакцинації - це дуже мало, щоб віддавати таку колективну відповідь", - висловилася вона.

По-третє, вакцинація проти COVID-19 є більш безпечним способом формування імунітету, аніж перенесення хвороби і набуття природного імунітету. Вакцинація викликає реакцію антитіл, щоб ви були захищені, не відчуваючи хвороби.

Натомість COVID-19 може спричинити серйозні, небезпечні для життя ускладнення. Варто розуміти, що ризик важкої хвороби та смерті від наслідків коронавірусу значно перевищує будь-які переваги природного імунітету.

Серед інших серйозних наслідків коронавірусу:

ниркова недостатність;

ураження серця, легенів і мозку;

тромбоз і проблеми з судинами;

важка дихальна недостатність;

депресія, тривожність;

занепад сил, відсутність настрою;

погіршення пам'яті;

тривалий біль в грудях або м'язах;

втрата нюху і смаку.

Так, за словами лікарки Наталії Бобрик, нова хвиля пандемії коронавірусу відрізняється тим, що хвороба стала агресивнішою. Наприклад, почастішали випадки рецидивуючого тромбозу судин, в результаті медикам доводиться робити ампутації кінцівок. Також побільшало випадків, коли клінічним проявом інфекції є психомоторне збудження або виражений головний біль. Останній же може симулювати симптоми менінгіту.

"Натомість, ризики отримати ускладнення від вакцинації дуже низькі. Наприклад, ризик отримати травму у побуті чи ДТП, чи з’їсти неякісний продукти значно вищі. Однак, люди ж не відмовляються від транспортного сполучення чи харчування", - наголосила Наталії Бобрик.

По-четверте, вакцинація вагітних зменшує ризик ускладнень, у разі зараження. Останні дані вказують на те, що порівняно з безсимптомними пацієнтами тяжкі породіллі мали більший ризик кесаревого розтину, передчасних пологів, гіпертонічних розладів вагітності та післяпологової кровотечі.

А, за словами медичної експертки ЮНІСЕФ Катерини Булавінової, саме вагітні жінки є надвисокою групою ризику щодо "ковіду".

"У разі зараження серйозним, важким коронавірусом, у них падає рівень кисню в крові і у більшості випадків вони помирають від задухи у повній тямі. Тому що легені уражаються двома шляхами: або прямою дією вірусу COVID-19 або ще за рахунок тромбозу, який буває не лише в легенях, але і в інших органах і системах. Це дуже страшна смерть і нікому не побажаєш такого страшного випробування", - заявила спеціалістка.

Детально про те, чи є ризики вакцини проти COVID-19 для вагітних і плоду, що радять експерти і до яких ускладнень коронавірус може призвести у невакцинованої породіллі, ви можете прочитати у нашому матеріалі за цим посилання.

Які переваги у вакцинованих

Вже після того, як ви отримаєте перше щеплення, ваш організм починає виробляти антитіла до коронавірусу. Саме вони допомагають імунній системі боротися з вірусом, якщо ви випадково піддаєтесь впливу, тому це зменшує ваші шанси захворіти на COVID-19. Але повністю імунізованою людина є лише через 2 тижні після другої дози вакцини, коли у неї формується стійкий імунітет і вона отримує вищі шанси не підхопити COVID-19.

Так, після повного курсу вакцинації проти COVID-19, українцям, зокрема, з "червоних" зон, надається чимало переваг. Для вакцинованих відновлюються заходи, які були звичними до пандемії, але через COVID-19 їх довелося обмежити. Наприклад, якщо ви мешкаєте у "червоному" регіоні, але маєте повний курс щеплення, то можете:

відвідувати ТЦ і дитячі кімнати та розважальні зони для дітей 

відвідувати театри, музеї, кінотеатри

ходити до спортзалу чи басейну

ходити до барів, ресторанів і кафе

подорожувати "Укрзалізницею" і користуватися громадським транспортом

не проходити самоізоляцію, якщо перетинаєте кордон

Проте, слід наголосити, що повністю вакциновані люди теж повинні носити маску в громадських приміщеннях і дотримуватися соціальної дистанції, передусім, щоб не наражати на небезпеку інших, зокрема тих, хто перебуває у групі ризику і може не справитися з коронавірусом.

Перебіг коронавірусу у невакцинованих/вакцинованих

У невакцинованих людей протікає захворювання важче: майже 98% тих, у кого важкий перебіг захворювання, це населення без щеплення. 

Аби донести людям всі жахи реанімаційних відділеннях і того, що коїться з невакцинованими, у разі зараження коронавірусом, лікар-інтерн-рентгенолог Черкаської обласної лікарні та Олександрівської клінічної лікарні м. Києва Михайло Сидоренко опублікував емоційний пост у Instagram, у якому описав, страшні муки пацієнтів у важкому стані, як вони "божеволіють" від низької сатурації, зривають кисневу маску, намагаються встати, після чого санітарки прив'язують руки і ноги до ліжка, але

Джерело