Колишній міністр фінансів України, колишній член РНБО економіст Ігор Уманський розповів про принципи, за якими в нашій країні щорічно формується державний бюджет.

Його слова прозвучали у програмі «Що далі?» на каналі «Знай 24».

Потрібно розуміти, що основний обсяг навантаження на бюджет – це завжди четвертий квартал року, - Ігор Уманський

«Якщо у вас немає доходів або зовнішнього запозичення, то немає і джерела для витрат. А зараз у нас з перших дев'яти місяців 2021 року не було проведено планових видатків загального фонду бюджету майже на 53 мільярди гривень. З них приблизно половина – це захищені статті. А потрібно розуміти, що основний обсяг навантаження на бюджет - це завжди четвертий квартал року. Перші пів року з точки зору видаткової частини бюджету зазвичай не дуже важкі, але навіть цей період в нинішньому році ми пройшли з серйозним недофінансуванням. А 53 мільярди – це дуже багато, це приблизно чверть усього бюджетного дефіциту на рік. Відповідно, ми входимо в новий бюджетний період з серйозною заборгованістю, як за захищеними статтями, так і за іншими видатками. Сюди відносяться і медицина, і оборона, і культура, і освіта», - говорить експерт.

За його словами, це серйозна проблема, яку необхідно враховувати при плануванні показників наступного року.

«Бюджетний кодекс чітко прописує процедуру подачі нового бюджету. Спочатку йде звіт за минулий рік – зараз він уже затверджений. Потім дається звіт за дев'ять місяців цього року та прогноз до його кінця. І вже виходячи з цього йде презентація показників на наступний рік», - пояснює Ігор Уманський.

Джерело