22 жовтня 2021 року в сквері "Проти забуття" на Люстдорфській дорозі провели церемонію до 80-річчя трагедії в Одесі. 23 жовтня 1941 року на місці скверу живцем спалили 25 000 одеситів, переважно єврейської національності. Про таке повідомили у пресслужбі мерії.

Співробітник музею Голокосту Одеси Семен Абрамович зазначив, що людей гнали колонами центральними вулицями міста через коридори із шибениць.

"Коли мене везли проспектом Миру, там висіли люди. Це я дуже запам'ятала. Я плакала. Мама нічого не сказала, вона теж плакала" – розповіла Світлана Довгаль, яка була ув'язнена в Доманівському гетто.

В Одесі вшанували пам'ять померлих під час Голокосту та заклали капсулу часу

Як повідомив голова Одеської регіональної асоціації євреїв, людей заганяли у склади й облили будівлі горючою сумішшю. Батьки намагалися врятувати своїх дітей, викидаючи їх через вікна, а німецькі та румунські офіцери змагалися, хто більше їх зможе розстріляти. Запах горілого людського тіла було чутно за 7 кілометрів від міста.

На захід вшанування прибула іноземна делегація, до складу якої увійшли представники Німеччини, Румунії та Ізраїлю. На згадку про загиблих Головний рабин Одеси і Півдня України Авроом Вольф прочитав молитву.

На місці майбутнього меморіалу жертвам Голокосту 1941 року заклали капсулу з посланням для наступних поколінь: "Страждання, які неможливо виміряти, не можуть бути вилікувані, тому ми схиляємо наші голови у покорі і соромі і беремо на себе зобов'язання, яке звучить: ніколи знову!" .

Створення меморіалу і благоустрій скверу проводяться за підтримки Німеччини, кураторка проєкту – керівниця відділу Східної Європи Центру ліберальної сучасності пані Марілуізе Бек.

"Я налаштована оптимістично, щодо того, що це місце стане "видимим" і на ньому можна буде вшановувати загиблих" – розповіла керівниця.

Читайте також У Бабиному Яру відкрили інсталяцію "Кристалічна стіна плачу" (наживо) Президент Німеччини на заходах у Бабиному Яру: "Україна на карті пам’яті залишається надто блідою" У Німеччині судять 96-річну екссекретарку концтабору

Читайте нас у Telegram: головні новини Одеси та області

Джерело