У Полтаві до кінця року мають дослідити територію колишніх артскладів, аби перевірити, чи є там поховання жертв масових розстрілів під час Другої світової війни. На ці роботи із обласного бюджету спрямують 200 тисяч гривень. Про це Суспільному розповіла начальниця відділу охорони культурної спадщини обласної адміністрації Олеся Старолат.

Ділянка землі неподалік центру Полтави, яка нині поросла деревами та травою, – колишня територія артилерійської бази. А в часи Другої світової війни у цій місцевості були розстріли та поховання, каже історикиня Людмила Бабенко.

У цьому районі Червоних казарм у роки окупації перебував один із численних створених гітлерівцями концентраційний табір "Дулаг–205". І це місце примикає до старого кладовища міста Полтави. Тут було багато поховань, здійснених ще до війни", – говорить Людмила Бабенко .

«Учитися на уроках минулого»: у Полтаві планують дослідити поховання часів Другої світової

На цій місцевості 1941-го року загинули шестеро родичів полтавки Олександри Супряженко.

"Ми хочемо, щоб це місце й інші місця масового поховання стало місцем пам’яті, місцем куди можуть приходити люди. Для того, щоб вчитися на уроках минулого", – каже полтавка Олександра Супряженко .

Аби виявити захоронення, територію хочуть дослідити до кінця року. Для цього оголосили тендер на 200 тисяч гривень.

За ці гроші із обласного бюджету мають визначити, чи є поховання на місці колишніх артскладів, окреслити їхні межі, влаштувати ймовірну ексгумацію, перепоховати останки, а ще – впорядкувати місця поховань на території, каже начальниця відділу охорони культурної спадщини обласної адміністрації Олеся Старолат.

"Перший тендер ми оголосили на проведення пошукових робіт на території колишніх артскладів у серпні, але не відбулися ці закупівлі, оскільки ніхто не подав заявок. На сьогоднішній день (13 жовтня-ред.) оголошено також тендерні закупівлі, але аукціон буде проводитися після того, як подадуть заявки до 19 числа (19 жовтня – ред.)", – говорить начальниця відділу охорони культурної спадщини Полтавської ОДА Олеся Старолат.

За словами Олесі Старолат, загальна площа цієї території – майже 70 гектарів, але досліджуватимуть лише її частину.

"Проводити пошукові роботи будуть безпосередньо локаціями. Тому що вже "Союз "Народна пам'ять" 2019-го року проводили пошукові роботи. І вони локаційно визначили ймовірні місця захоронень", – додає Олеся Старолат .

"Проводилися лише історико-архівні розшуки та бібліографічні, де знаходилися документи про те, що на цьому місці були розстріли, здійснення масових поховань . Окрім того, проводилися невеликі пошукові роботи. Зробили певну зйомку, в кількох місцях забили пошукові траншеї", – розповідає директор обласного "Центру охорони та досліджень пам’яток археології" В’ячеслав Шерстюк .

Що відомо: Про поховання на території колишніх артскладів стало відомо 2017-го, коли виявили останки близько десяти людей – черепи, фрагменти ребер та інших кісток.

Джерело