Жартома чи насправді, українці дуже полюбляють різноманітні астрологічні практики та погляди на рух небесних тіл, які нібито пророкують майбутнє: гороскопи, ефект Марса, ретроградний Меркурій, Луна в Юпітері тощо. Вражає, як у суспільстві здатні уживатися наукові досягнення і віра в те, що положення зірок і планет на небі визначає долю людини.

Проте чи важливо, у що вірять люди у вільний час, поки це не шкодить? Наукова спільнота вже давно розібралася зі значенням астрології численними експериментами, проте психологи впевнені, що астрологія у житті сучасної людини відіграє важливу роль.

Суспільне Новини вирішили розібратися, чому астрологія захопила серця багатьох людей, які народилися вже після Коперника, та пояснюємо, як працюють гороскопи та чи можливо за рухом зірок передбачити майбутнє.

Як астрологія стала частиною нашого життя, або чому гороскопи не передбачають майбутнє Як астрологія стала частиною нашого життя

Тисячі років люди вдивляються в небеса й шукають там відповіді на свої запитання. Далекі вогники рухаються за певними траєкторіями та мають досить очевидний вплив на припливи, відливи та врожай. Тому людству і здалось, що "небесні знаки" можуть впливати та на інші аспекти життя.

Вважають, що астрологія як "зоряна релігія" народилася в 5000-3000 рр. до нашої ери в Месопотамії, де жили стародавні шумери. Під час археологічних розкопок там були знайдені кам'яні та глиняні дощечки з написаними на них законами та правилами астрології. Але астрологія як система розуміння світу і нашого місця в ньому була відома також у Стародавньому Китаї, Стародавньому Єгипті, Іраку, Греції та Римі.

В епоху Відродження, у XV і XVI ст., після приблизно тисячолітньої перерви, пов'язаної із впливом християнства, астрологія знову набула широкого поширення на Заході. Втім, незабаром наукові відкриття того часу знову відсунули астрологію на задній план.

Найвідоміший астроном свого часу – Микола Коперник (1473-1543) у вченні про геліоцентричну будову світу (уявлення про те, що Сонце є центральним небесним тілом, навколо якого звертаються Земля й інші планети) перевернув старе уявлення про будову космосу. Це стало найбільшою подією того часу, внаслідок якої багато астрологів були відсторонені від своїх посад і втратили вплив на суспільне життя. Однак астрологія як прагнення дізнатись невідоме не зникла назовсім.

Виходить, що кожна стародавня культура так чи так практикувала астрологію в різних формах, тому це сидить в нас глибоко. Багато хто й досі планує народження дітей чи дату одруження, орієнтуючись на сприятливі умови та щасливі знаки зодіаку. Мільйони людей щодня починають свій день з чашки кави та свіженького гороскопу. Дехто вважає, що запитання "А хто ти по знаку зодіака?" — доречний привід познайомитись.

Як гороскопи стали популярними

Коріння сучасної популярності гороскопів у різного штибу друкованих виданнях криється в історії королівської родини Великобританії. 21 серпня 1930 року британська преса обговорювала народження принцеси Маргарет (доньки майбутнього короля Георга VI), проте ніяких ексклюзивних подробиць газети розповісти не могли. Тому головний редактор Sunday Express Джон Гордон вирішив опублікувати гороскоп, який би розповів читачам про майбутнє королівської особи.

Ідея була настільки новою, що введення включало пояснення: "Усі зацікавлені в майбутньому. Чи можна його передбачити за зірками? Читачі Sunday Express зможуть судити самі, прочитавши наступну статтю, яка розповість вам, що, як очікується, відбудеться протягом решти місяця. Пан Нейлор включив до статті надзвичайно цікавий гороскоп – спостереження за небесами на годину народження людини".

Гарольд Нейлор (асистент відомого в той час ясновидця Чейро) передбачив принцесі життя, "повне бурхливих подій", а також, що приблизно в 7-й рік від народження Маргарет відбудеться щось, "що має величезне значення для королівської сім'ї та нації". За збігом, у 1936 році Едуард VIII зрікся престолу, а батько Маргарет став королем. Гордон вирішив продовжити розвивати рубрику "Що пророкують зірки". І робив це цілком вдало.

Астрологія та наука: експерименти

Німецький математик Давид Гілберт говорив про астрологію: "Якщо ви зберете 10 наймудріших людей всього світу і попросите їх знайти найдурнішу річ на світі, то нічого дурнішого за астрологію вони не знайдуть". Проте вчені визнають, що інтерес до астрології на певному етапі стимулював розвиток астрономії спостережень, математики та інших природничих наук.

З точки зору сучасної науки астрологія є типовим псевдонауковим вченням і різновидом ворожильної магії. Жоден експеримент, який міг довести істинність тверджень астрології, не закінчився успіхом. Хоча робилися такі спроби неодноразово – ось найцікавіші з них.

1. "У нас є що-небудь для кожного": ефект Форера

Секрет успіху гороскопів — у максимально загальних фразах, які будь-яка людина може співвіднести із собою. Це довів психолог Бертрам Форер у 1948 році, коли попросив студентів пройти тест, за результатами якого вони отримували нібито персональний опис свого характеру. Учасники високо оцінили точність результату – в середньому на 4,26 бала з 5.

Насправді текст у всіх був один і той же: "Ви дуже потребуєте, щоб інші люди любили та захоплювалися вами. Ви досить самокритичні. У вас є багато прихованих можливостей, які ви так і не використали собі на благо. Дисципліновані та впевнені ззовні, насправді ви схильні хвилюватися і відчувати невпевненість ... ". Впізнали себе?

Форер сформулював фактори, що впливають на ефект:

Людина переконана, що опис може бути застосовано тільки до неї. Людина переконана в авторитетності того, хто сформулював цей опис (ЗМІ, ворожки, астрологи). В описі присутні переважно позитивні характеристики.

2. Гороскоп для вбивці від Мішеля Гоклена

Мішель Гоклен – французький астролог, який займався статистичними дослідженнями взаємозв'язку професійних досягнень людини з розташуванням планет в момент її народження. У 1968 році він опублікував в журналі Ici-Paris оголошення: всі охочі могли надіслати астрологу ім'я, адресу, дату і місце народження, щоб отримати персональний гороскоп. Близько 500 осіб отримали 10-сторінковий гороскоп з проханням оцінити точність передбачення.

З перших 150 осіб 90% погодилися з тим, що гороскоп дуже точно зображає їхній характер, а ще 80% заявили, що в описі Гоклена себе впізнали їхні друзі або родичі. Як ви розумієте, усі 500 респондентів отримали однаковий гороскоп, складений комп'ютерною програмою для серійного вбивці Марселя Петойта.

3. Астрологічні близнюки

Одним з найбільш переконливих доказів хибності астрології вважається експеримент, розпочатий в 1958 році англійськими вченими (він досі триває). Вчені вивчали понад 2000 осіб, що народилися з інтервалом в середньому близько 4,8 хвилини (так званих "часових близнюків"), і простежили їхню подальшу долю.

За астрологією такі люди повинні бути близькі за професією, рівнем інтелекту, звичками тощо. Спостереження велися за станом здоров'я, родом занять, сімейним станом, рівнем інтелекту, здатністю до музики, мистецтва, спорту, математики, мов і т. д. Всього враховувалася понад сотня параметрів. Ніякої схожості між "часовими близнюками" не було виявлено. Вони настільки ж відмінні одне від одного, як і люди, що народилися в будь-який інший час під будь-якими іншими знаками зодіаку.

Чим відрізняється астрономія від астрології

Обидві течії розвивалися паралельно на основі спостережень за небом. Для древніх євразійських і африканських цивілізацій не існувало якоїсь очевидної межі між природною наукою і передбаченнями майбутнього. Але, як нам розповів астроном-любитель, телескопобудівник Юрій Крисько, поки одні спостерігачі шукали закономірності в русі небесних тіл, інші перебували в пошуку взаємозв'язку з життями конкретних людей (в першу чергу членів правлячих династій в Єгипті, Месопотамії тощо) або соціальних груп.

"Відповідно, перші отримували доказову базу і висували гіпотези, багато з яких переглядалися та вдосконалювалися (взяти хоча б ту ж геліоцентричну систему Аристарха, розвинену в працях Коперника). Другі ж використовували тактику узагальнення "сигналів неба", яка вилилася у відомі нам передбачення для знаків зодіаку, – розповів пан Юрій. – Тобто, якщо ми говоримо про астрономію, ми маємо на увазі науку з великою базою даних, які можна довести (або спростувати за фактором фальсифікації Поппера). У випадку ж з астрологією ми говоримо про переконання групи людей, які неможливо довести або спростувати".

За словами Криська, майбутнє з руху небесних тіл передбачити можна, але тільки якщо мова йде про майбутнє самих небесних тіл або інших об'єктів, пов'язаних з ними гравітаційно. Наразі у наукової спільноти не існує жодного підтвердження працездатності астрологічних прогнозів. І навіть якщо деякі з пророцтв "збувалися" для конкретних осіб, то немає ніяких підстав вважати це чимось більшим за збіг.

"І ось тут криється фундаментальна відмінність підходів астрономів і астрологів: перші ведуть спостереження за небесними тілами і шукають відповіді на питання "що відбувається?", а також "як і чому це відбувається?"; другі ж відразу наділяють небесні події сакральним змістом для певної категорії людей", – розповів Крисько.

Чому гороскопи досі так популярні

Як тільки люди вирішили заробляти на складанні індивідуальних гороскопів – тема астрології перейшла в комерційне річище. З огляду на зростання конкуренції на ринку виникла потреба у створенні нових форматів езотеричних послуг.

Деякі з них надихалися інструментарієм давніх астрологів, інші фахівці пропонують свої нововведення. Але суть їх одна – звернення до зірок за інформацією про земне життя конкретної людини.

Спектр розділів астрології досить широкий. Ось деякі з них:

Натальна астрологія. Вона стосується народження людини т

Джерело