З листопада закінчуються гроші на субсидії

В Європі історичний пік ціни на газ – 1 тисяча 57 доларів за тисячу кубів. Газосховища, які належать російському "Газпрому", заповнені на 5%. Ті, які належать європейським компаніям, мають трохи більше 70% заповнення. Цього замало для безпечного проходження зими. У нас ситуація не ліпша. Міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов заявив: "хочу запевнити, що тарифи для населення не повинні підвищуватися цього опалювального сезону і мають залишатися на рівні цього року". Але запевнення міністра не зігріють оселі. І от, приміром, у Черкасах, уже сьогодні стало відомо про подорожчання централізованого опалення щонайменше на 200 гривень. Щоправда, міський голова таке рішення ще не підписав. Київтеплоенерго також з 1 жовтня підвищує вартість опалення. На скільки саме, поки що невідомо. Газопостачальні компанії для населення, для нас із вами, вартість палива на жовтень не змінюють. Але, у більшості областей і досі немає угод із "Нафтогазом" на постачання палива комунальним підприємствам. Сьогодні 28 вересня "Нафтогаз" у постійній турбулентності з керівництвом. Борги облгазів перед оператором ГТС – 9 млрд грн. Борги, не вирішені адміністративні питання, перекидання урядом, який формує ціну газу, на місцеві органи влади формування тарифів без компенсацій – і все це напередодні опалювального сезону породжує м'яко кажучи нервозність звичайного споживача.Подробиці дізнавався журналіст "5 каналу".

З листопада державі нічим платити субсидії, гроші закінчуються. Проблему таки визнали в уряді. Міністерка соціальної політики Марина Лазебна відзвітувала, що потрібно знайти ще 12 мільярдів гривень. Далі справа за депутатам. Їм доведеться перекроїти бюджет. Тобто у когось заберуть і перенаправлять ці кошти на субсидії. І все це за два тижні до початку опалювального сезону. А він може стати один із найпроблемніших за останні роки. І не тільки через зростання тарифів.

Нинішній опалювальний сезон може стати найважчим за десятиліття: які причини – сюжет (Відео)

"Я думаю, що Верховна Рада внесе зміни до державного бюджету. Це безумовно буде. Крім того у нас сьогодні достатньо ресурсу для того, щоб пройти початок опалювального сезону. Ви ж знаєте, що зараз у вересні ми платили за серпень. Зараз буде 1-2 жовтня – ми заплатимо за вересень. Цих коштів нам поки що достатньо", – зазначила міністерка соціальної політики Марина Лазебна.

Тож тепер депутатам доведеться переписати державний бюджет. Міністерка соцполітики прогнозує: за виділення додаткових коштів на субсидії Верховна Рада може проголосувати вже наступного тижня.

"З 1 листопада коштів не буде. Тому 12 мільярдів – це та сума, якої не вистачає. Більшість комунальних виросла за цей рік. У середньому на 29%. Це не було враховано у бюджет-2021. На наступний рік ситуація ще складніша", – наголосив голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко.

Допомоги зі сплатою комірного потребуватимуть більше українців, ніж цього року, рахують у Спілці споживачів компослуг. Головна причина – зростання тарифів. Урядовці мають інші прогнози: кількість субсидіантів не має змінитися.

"Близько 70 тисяч нових субсидій ми призначаємо. Я вам сказала очікувану цифру – це буде більше 3 мільйонів домогосподарств. Безумовно там закладено певне зростання тарифів. Але для людей це не буде відчутно", – додала Лазебна.

Фахівець із питань соціальної політики Андрій Павловський зауважує: "Дивує те, що у бюджеті на наступний рік уряд закладає практично таку ж суму як і цього року. Уряд анонсує, що у наступному опалювальному сезоні тарифи будуть у півтора-два рази більші, ніж зараз. А грошей на субсидії дають таку саму суму".

Офіційно опалювальний сезон в Україні ще не розпочався, але він вже ризикує стати найважчим за останнє десятиліття. До початку жовтня – кілька днів, а деякі міста і дотепер не знають, скільки платитимуть за тепло. Частина теплопостачальних компаній ще не уклала договори на постачання газу. Інші їх підписали, але заявляють про збитковість тарифу. Це попри те, що для виробників тепла блакитне паливо продаватимуть за пільговою ціною – майже 7,5 гривень. Однак на дешевий газ будуть ліміти. Окрім того, за нього треба буде заплатити наперед. Таке не можуть дозволити собі більшість комунальних підприємств, наголошують в Асоціації міст України. Адже до всього вони мають мільярдні борги.

"Крім вартості газу зросли й інші складові тарифу. Це вартість розподілу газу, вартість його транспортування, суттєво – електрична енергія. Є усі передумови, що вартість електроенергії буде ще зростати до 3,5 грн. Ще й є заборгованість "Нафтогазом" вона не мала – 320 мільйонів гривень", – запевнив директор "Луцьктепло" Іван Скорупський.

Тому в Луцьку тепло стане дорожчим на 10%. Це чи не найменше зростання в Україні. Наприклад, чернівчани за теплі батареї цієї зими платитимуть на 70% більше. У Києві та Полтаві тариф зросте на 40%. Загалом про зміну вартості опалення говорять у кількох десятках міст.

"Зростання тарифів передбачалось від 9% до 48%, 9% у Токмаці і до 48% у Запоріжжі. На сьогодні ми шукаємо, ну, я гадаю уже знайшли варіанти того, щоб забезпечити мінімальне зростання тарифів або ж, скоріше за все, залишити на рівні минулого року", – акцентував увагу голова Запорізької облдержадміністрації Олександр Старух.

Влітку уряд передав усі повноваження змінювати тарифи місцевій владі. І тепер не втомлюється про це нагадувати громадам.

"Тарифи на тепло та гарячу воду незмінні, ці тарифи встановлює місцева влада. Ми забезпечили всі умови аби підвищення тарифів не було і будемо на цьому наполягати", – казав прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.

А проблем у місцевої влади і так вистачає. Газ для опалення соціальної сфери – садочків, шкіл, будинків творчості, кінотеатрів тощо доведеться купувати за ринковими цінами. Подекуди йдеться про понад 30 гривень за кубометр. Таких коштів на місцях немає.

"Нам на закупках повідомили, що планується по 35 гривень за куб газу. Це для бюджету дуже багато. Якщо порівнювати з тим роком, то ми платили по 10 гривень. Нас шокувало це збільшення. Ми очікуємо ще більше, ніж 35 гривень, воно ж не зупиняється – воно все більше і більше. Якщо уряд не наведе у цьому лад, то я не знаю, що буде. Може доведеться людей за свій рахунок відправляти", – повідомив заступник селищного голови Сосниці Ігор Чернуха.

Уряд про компенсації для місцевих бюджетів не говорить ні слова. Тому громади залишилися сам-на-сам із захмарними цінами на газ. А до опалювального сезону залишилося менше місяця.

Сергій Барбу, Богдан Танасійчук, Артур Волосов, "5 канал"

Джерело