У екологічній інспекції чекають на прийняття закону "Про управління відходами"

Сміття в Україні – великий головний біль для всіх населених пунктів. У великих містах ще якось дають ради, маючи хоч і заповнені вщент, але все ж офіційні звалища. А от далі, мало не кожен яр – тепер стихійне звалище. Проблема розростається і множиться катастрофічно. В Україні вже 30 років намагаються вирішити проблему відходів, але ще жодній владі, жодному міському голові цей проєкт виявився не під силу. Торік у нас побільшало стихійних звалищ аж на 2 тисячі. Екоінспекція здійснює рейди, але це як вітер у полі ловити. В одному місці прибрали гори непотребу – в іншому з'явилися. А системно проблема так і залишається невирішеною. На одному зі стихійних полігонів Київщини побувала журналістка "5 каналу".

Це одне з проблемних сміттєзвалищ Київщини. За понад 30 років воно збільшилося майже учетверо. А це шкодить не лише довкіллю, а й здоров'ю місцевих мешканців.

Проблемне сміттєзвалище на Київщині: чиновники заявляють про екологічне лихо (Відео)

"Це питання вже досить давно згадується. І ситуація дуже критична", – каже місцевий житель Ігор.

Місцева жителька Анна розповідає: "Сміття викидають навіть просто під’їжджають машинами і викидають".

За документами, допустима площа цього полігону в Нових Петрівцях – 5 гектарів, насправді ж усі 20. Розростається воно незаконно, захоплюючи сільськогосподарські ділянки. Чиновники кажуть – це справжнє екологічне лихо.

"Збільшується без дозвільних документів, що призводить до забруднення земельних ділянок і можливе забруднення ґрунтових вод", – зазначає начальник Державної екологічної інспекції столичного округу Павло Іванов.

Окрім незаконного збільшення площі звалища, Держекоінспекція оцінила завдані збитки у суму близько 55 мільйонів гривень. За фактами засмічення порушили два кримінальних провадження. Та попри це полігон продовжує працювати. Обслуговує сміттєзвалище комунальне підприємство "Комунальник", яке підпорядковується Вишгородській райраді. Там кажуть: про проблеми знають і намагаються їх вирішити. Вже змінили керівництво та вшестеро зменшили кількість сміття на звалищі. Та про перевірку екологічної інспекції, нібито, вперше чують. За інформацією Держекоінспекції: за 8 місяців цього року в Україні зафіксували близько 10 тисяч порушень поводження з відходами. І нарахували близько 350 млн гривень збитків. Найбільш засміченими є Харківська, Львівська та Херсонська області. Там найбільше незаконних звалищ.

"Вкрай необхідним є прийняття закону України "Про управління відходами". В першу чергу, це ввести поняття "розширена відповідальність виробника". Тобто виробник має утилізувати відходів стільки, скільки він продукував", – підсумував голова екологічно інспекції України Андрій Мальований.

Або ж сплатити до спеціальних фондів чималі кошти за безпечну утилізацію. Щоб за ці гроші збудувати заводи з безпечної утилізації непотребу. Бо вже зараз більшість полігонів переповнені. А сміттєспалювальний завод в Україні наразі працює лиш один – у Києві.

Анжеліка Музиченко, Іван Лємєхов, "5 канал"

Джерело