27 вересня представники Угорщини підписали новий довгостроковий контракт щодо організації постачання газу із російською державною компанією "Газпром".

У відповідь у Міністерстві закордонних справ України заявили, що "здивовані і розчаровані" рішенням Угорщини на постачання газу в обхід України. У МЗС також зазначили, що ініціювали перенесення засідання спільної міжурядової українсько-угорської комісії з питань економічного співробітництва, яке мало відбутися 29-30 вересня у Будапешті.

Після цього Міністерство закордонних справ Угорщини викликало для пояснень такої реакції Києва українського посла. В українському зовнішньополітичному відомстві повідомили, що також викликали угорського посла, аби "донести" свою позицію.

У чому небезпека угоди між Угорщиною та

Відносини України і Угорщини зіпсувалися на тлі різкого підвищення цін на газ в Європі — розцінки на енергоресурс в Європі перевищили 1000 доларів і встановили історичний максимум.

Які ризики для України несе угода між Угорщиною та "Газпромом" та чого очікувати в майбутньому — у коментарях "Суспільному" розповіли експерти.

Дмитро Тужанський, політолог

Перш за все потрібно розуміти, що Угорщина не випадково підписала цей новий контракт з "Газпромом" і це пов'язано не стільки з передумовами газової кризи в Європі, або зростанням цін на газ в Європі, скільки з тим, що в Угорщини закінчився чинний контракт з "Газпромом", який був підписаний у 1995 році, який подовжувався. Зараз буде новий контракт — довготерміновий, на 15 років, з умовою, що Угорщина може переглянути його умови за 10 років. За цим контрактом передбачається, що Угорщина буде отримувати понад 4 млрд кубів газу з Росії двома шляхами, але, на жаль, в обхід України.

По-друге, треба розуміти, що через запуск "Північного потоку-2" Росія намагається переглянути та змінити логістику транспортування і постачання газу до Європи. І ключове — що ця нова логістична модель передбачає обхід України.

Тому така позиція Угорщини виглядає дивною з точки зору колективної енергетичної безпеки Європи та, звичайно, виглядає не партнерською, а егоїстичною щодо України. Звичайно, лідери Угорщини зараз говорять, і це типово для сучасної Угорщини, такий егоїзм, прагматизм, я б навіть сказав утилітаризм.

Треба розуміти, що поки там Європа переймається ціною на газ (а вона скаче — понад 800 євро), ми, мовляв, маємо вже контракт з "гарною ціною" і на 15 років. І це якраз для українців буде зрозумілим.

До того ж в Угорщині вже йде парламентська кампанія, вибори мають бути наступної весни й це газове питання на тлі агресивних дій Росії, на тлі газового питання на ринках Європи, правляча намагається це експлуатувати у типовому для себе політичному стилі — . Мовляв, ось дивіться: "ми про вас потурбувалися й в Угорщині проблем з газом не буде".

Поряд з цим Будапешт постійно наголошує, що для нього це перш за все інтереси "угорської нації". І не тільки тих угорців, що мешкають в сучасній Угорщині, а загалом нації — угорців по всьому світові.

І тут виходить парадоксальний момент. Наприклад, пів мільйона угорців в Словаччині, або сто тисяч угорців в Україні безпосередньо опиняться у небезпеці через агресивні дії Росії: запуск "Північного потоку-2", щодо зміни логістики транспортування газу. Тобто, з одного боку, експлуатуючи ось таку лояльність "Газпрому" та Кремлю, проповідуючи риторику нібито "всі в небезпеці газовій", а "угорці в безпеці", але як щодо цієї риторики — щодо захисту угорської нації, інтереси якої мають бути перш за все. І як що щодо угорців, які живуть в Словаччині та Україні?

Тому ми маємо парадоксальне, нелінійне бачення Будапешта і, як на мене, перенесення українсько-угорської міжурядової комісії на рівні міністрів закордонних справ з боку Києва є абсолютно логічним.

Читайте також: Газ в обхід України. Угорщина підписала контракт із "Газпромом", у МЗС "розчаровані"

Зважте самі: Україна зайняла, як на мене, жорстку позицію щодо агресивних дій Росії, щодо газових питань, особливо — запуску "Північного потоку-2". Ми бачимо зараз момент істини — йдуть судові процедури й вирішується, чи буде він запущений, питання транзиту, гарантій для України й т.д. Тобто Україна зайняла досить жорстку позицію щодо США, Німеччини якраз щодо їх оцінки "Північного потоку-2".

І тому, коли сусід України, який також під загрозою "Північного потоку-2" на рівні зі Словаччиною, Польщею, всією Центральною Європою, яку, до речі, Будапешт захищає і закликає триматися всі центральноєвропейські країни разом.

І тут велике питання до Будапешта: "Де щирість?", "Де послідовність?", і щодо єдності Центральної Європи, і щодо "Північного потоку-2". Де послідовність щодо захисту угорської нації та захисту угорців за кордоном і безпеки в Європі загалом? Тому ці питання важливі, але риторичні.

Дії Києва щодо перенесення комісії через це — енергетичне питання. Вони також, на мою думку, політики там не так багато. Є принциповість і вона логічно обґрунтована. Куди може цей діалог рухатися? Дуже важливо, щоб Київ і Будапешт, власне, як і Київ з Братиславою, Київ з Варшавою — все-таки знайшли спільну позицію щодо енергетичної безпеки й Центральній Європі, в оцінці "Північного потоку-2".

Читайте також: Палата представників США внесла до оборонного бюджету санкції проти "Північного потоку-2"

І що важливо — щоб вони мислили як інфраструктурно "Центральна Європа та Україна", як частина Центральної Європи буде жити в умовах "Північного потоку-2". Йдеться, перш за все, про питання реверсу газу, який Україна і так, власне, здійснює, якщо не помиляюсь, з 2014 року.

Ключова реверсна країна — це Словаччина, але Угорщина також може і має нею стати. Добросусідство українсько-угорське повинно будуватися на тому, щоб в умовах, коли Росія робитиме все можливе і неможливе, щоб позбавити Україну транзиту газу. Щоб Словаччина та Угорщина не підігрували Росії.

Друге — гарантували реверс газу. Це, крім того, що справді якраз дешевше і вигідніше для Угорщини та Словаччини — власне далі отримувати газ транзитом через Україну. Це очевидна така математика. Тому трагедії у перенесенні комісії немає. Не до кінця розумію цей егоїзм Будапешта з приводу енергетичної безпеки. Бо, як на мене, якщо програє Україна і програє Європа в енергетичних дебатах з Росією, то Угорщина точно програє.

Сергій Макогон, генеральний директор ТОВ "Оператор ГТС України"

Фактично, Угорщина 100% газу отримує з Російської Федерації. Раніше цей транзит йшов через територію України. Наразі вони передбачають, що транзит до Угорщини буде вже йти через так званий та це маршрут "Росія-Туреччина-Болгарія-Сербія та Угорщина". Вони добудували цей газогін через Сербію та Болгарію і планують повністю перемикнути постачання з тієї сторони.

Наше розуміння таке, що "Газпром" запропонував більш вигідні ціни для угорської сторони, але за умови, що постачання буде йти з території Сербії через "Турецький потік". Фактично, це нав`язування маршруту постачання та маніпулювання цінами зі сторони "Газпрому".

Минулого року ми транзитували до Угорщини близька 10 млрд кубічних метрів газу. Це означає, що весь цей транзит може припинитись, тому що ми бачимо, що починаючи з 1 жовтня "Газпром" не забронював потужності на вхід з України до Угорщини в угорського оператора. Ми можемо зробити висновок, що "Газпром" з 1 жовтня не планує транзитувати газ до Угорщини через Україну.

Для нас, по-перше, це втрата частини транзиту, що йде до Угорщини, втрата транзитного доходу, а по-друге, це те, що "Газпром" продовжує свою політику по створенню обхідних газогонів і перемикання постачання на "Турецький потік".

Минулого року вони вже це зробили з Болгарією, Румунією та Грецією, коли постачання в ці країни розпочалося через "Турецький потік" і, фактично, Україна втратила в новому році десь 15 млрд транзиту в ті країни. Найбільше це створює додатковий ризик для безпеки.

Тому що, по-перше, ми імпортували газ з Угорщини до України, а наразі, якщо не буде транзиту через Україну в Угорщину, то такий імпорт буде неможливий. По-друге, загальний безпековий ризик — повністю втратимо транзит, включаючи й той транзит, що зараз є через Словаччину.

Основна частина, то зрозуміло, що у "Газпрому" з`явиться важіль і вплив на європейські країни, а у Кремля з`являться додаткові можливості, скажімо, "гібридного" впливу на Україну і посилення агресії на Сході.

Читайте також: "Північний потік-2" не сприяє енергетичній незалежності ЄС — єврокомісар

Де-факто, тут рішення Угорщини. Ми пропонували нашим угорським колегам зберегти частину транзиту через Україну, тому що безпека Угорщини — це не просто перемикнутися на "Турецький потік". Тому що, фактично, раніше Угорщина отримувала газ за прямим маршрутом "Росія-Україна-Угорщина". Наразі буде отримувати транзит по маршруту "Росія-Туреччина-Болгарія-Сербія-Угорщина". І ризиків значно більше.

Ми пропонували використовувати й нашу систему, в тому числі, скажімо так, щоб частина йшла через новий маршрут, а частина — через Україну, щоб Угорщина почувала себе більш енергетично безпечніше, але наразі ми розуміємо, що "Газпром" зробив таку пропозицію від якої Угорщина не могла відмовитися.

Нам дуже не зрозуміла позиція наших європейських партнерів. Зі сторони Європейський Союз постійно заявляє про підтримку збереження транзиту через Україну, але інші країни Європейського Союзу, фактично, не підтримують ці заяви. Ми вже бачимо позицію Болгарії, Румунії. Наразі це буде Угорщина. Ми робимо висновок, що це якісь такі заяви політичні.

Олег Ніколенко, речник Міністерства зак

Джерело