Кримськотатарський орнамент на шляху з тимчасово окупованого Криму до материкової України. На КПВВ "Каланчак" у бруківці з’явилися 9 плиток роботи художника-кераміста Рустема Скибіна у рамках проєкту "Крим. Третій вимір".

Художник виклав всього 9 керамічних плиток ручної роботи з кримськотатарським орнаментом. Техніка називається куруісар.

"Це - мій шлях, яким я приходжу до самопізнання, самовизначення як кримського татарина. Плитки викладені на важливому для мене шляху – дорозі до Криму. Ці 9 кроків дуже символічні для нас: це - 9 предметів, які були у приданому нареченій, це - побажання багатства, це - «бєрєкєт», у перекладі з кримськотатарської - побажання духовного, фізичного та матеріального багатства. Це - побажання усім, хто проходить через це, сподіваюсь, тимчасовий КПВВ", - каже Рустем Скибін.

Рустем Скибін жив у місці компактного проживання кримських татар у передмісті Сімферополя. 2014 року чоловік виїхав на материкову Україну, залишив там дім, подвір’я, які сам оздоблював у національному стилі.

"Коли ти ідеш, підстрибуючи, тротуаром, вимощеним плитками, намагаєшся потрапити не на тріщинку, а на самі плитки. Це - емоції ще з дитинства. Тому я запропонував їх зробити таким невеликим кроком, щоб не поспішати і думати про свою мету дорогою", - говорить художник.

Плитки з орнаментом викладені у рамках проєкту "Стежка", який виник 2014 року. Зараз він є частиною проєкту "Крим. Третій вимір" 2014 року.

"Це - відбитки візуальні у різних містах України, які нагадують про Крим. За основу взяті орнаменти Рустема Скибіна. Це про взаємодію, про емпатію, про можливість повернення", - каже ініціаторка проєкту Ольга Михайлюк.

Сам проєкт "Крим. Третій вимір" - робота, яка містить і аудіо-візуальну частину. Для неї матеріал митці збирали на Херсонщині.

"Цікаво було дізнаватися все більше і більше, знаходити якісь сполучення, які є на материку, на півострові, скажімо перекоти-поле. Чи минулого разу ми були тут, знімали величезну веселку, яка, на відміну від людей, все одно може світлом поєднати материк і півострів. Якісь такі унікальні кадри увійдуть у роботу", - розказала режисерка.

Білоруський музикант Сергій Кравченко відповідає за аудіочастину проєкту.

"Я тут працюю як аудіохудожник. Щоб зібрати матеріал для роботи, ми тиждень провели у Хорлах, які трішки нагадують маленький півострів. Звуки степу, звуки трав, шелест, звуки моря, вітер -усе це я записав на диктофон. З усім цим буду працювати, дивлячись на відео Ольги. Усе, що відбувалось у Криму, може статися де завгодно, навіть там, де я живу. Дуже хочеться, щоб подібні катастрофи на повторювались", - говорить Сергій Кравченко.

Аудіо-візуальну частину проєкту планують презентувати до кінця жовтня цього року.

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Джерело