НАТО закликає Сербію та Косово припинити наростання напруги поблизу кордону. Країни повинні уникати односторонніх дій та мають повернутися за стіл переговорів.

Про це 24 вересня повідомила у Twitter речниця генсека НАТО Оана Лунгеску.

"НАТО закликає до негайної деескалації на півночі Косово. Ми закликаємо Белград та Приштину проявляти стриманість, уникати односторонніх дій та повертатися до діалогу. Мандат залишається гарантією безпеки ситуації та свободи пересування для всіх громад", — йдеться у повідомленні.

У НАТО закликали Сербію та Косово до деескалації на кордоні. У чому проблема Читайте також: У ЄС вважають, що залучення "вагнерівців" зашкодить відносинам з урядом Малі У чому конфлікт

З 20 вересня влада Косово офіційно заборонила в'їзд на свою територію автомобілями на сербській реєстрації. Через це на межі Косово і Сербії пройшла хвиля протестів.

Зокрема косовські серби заблокували роботу двох пунктів пропуску. Для нормалізації ситуації влада направила у північні райони спецпризначенців, також до процесу долучилися представники безпекової місії ЄС EULEX та KFOR.

22 вересня верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки ЄС Жозеп Боррель закликав Косово і Сербію до негайної деескалації конфлікту на кордоні.

Як повідомляє RTS, 23 вересня Сербія привела свої військові з'єднання на рубежах із Косово у режим підвищеної бойової готовності. У Белграді вважають, що для зниження градусу напруженості необхідно повернути той стан справ, який існував до 20 вересня.

Читайте також: У Косові досліджуватимуть колишню в'язницю НКВС Проблема Косово

Косово — частково визнана держава у Південно-Східній Європі, на Балканському півострові. Згідно з конституцією Сербії, територія Республіки Косово є частиною Сербії і входить до її складу як Автономний край Косово і Метохія, однак фактично Косово владою Сербії не контролюється.

Переважну більшість населення території становлять албанці, лише на частині північних територій на сьогодні проживають серби. На тлі війни на Балканах у 1998 році вибухнула Косівська війна між албанськими повстанцями та Союзною Республікою Югославією. У березні 1999 року у конфлікт втрутилися країни НАТО.

Внаслідок війни край перейшов під контроль ООН. 17 лютого 2008 року парламент регіону проголосив незалежність в односторонньому порядку. Сербія не визнає незалежності Косова, через що країна не має остаточного визнання у світі і через що між сторонами відбуваються подальші конфлікти.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Джерело