Історики, волонтери та пошуковці знайшли 29 могильників на території колишнього спецоб'єкта НКВС. На цьому роботи тимчасово завершили, а відновити розкопки планують весною 2022 року, повідомили в пресслужбі Одеської міської ради.

За час пошукових робіт вдалося обстежити 4,76 га. Це практично вся площа земельної ділянки, де поховані жертви сталінських репресій. У міськраді запевнили, що 6 із 29 знайдених розстрільних ям вже розкривалися у 2007-2008 роках, під час попередніх робіт. Інші 23 могильники знайшли вперше.

Наразі останки вбитих залишили в землі. Ексгумацію знайдених решток планують провести вже у 2022 році, коли Міністерство культури надасть спеціальний дозвіл. До того часу територію обіцяють огородити та взяти під охорону.

29 розстрільних ям. В Одесі завершили сезон пошукових робіт на спецоб’єкті НКВС

Відновити розкопки планують весною 2022 року. Під час "паузи" чиновники та учасники робіт планують дослідити згадки в архівах та отримати дозвіл на проведення ексгумації.

Що відомо Під Одесою, в районі 6-го кілометра Овідіопольської дороги, історики, волонтери та пошуковці військово-історичних клубів досліджують колишній спецоб'єкт НКВС, де в 1937-1938 роках розстріляли майже 8 000 людей. Останні пошукові роботи на цій території проводили у 2007 році. Тоді співробітники СП "Меморіали України" знайшли місце масового могильника з останками розстріляних та провели ексгумацію 1086 вбитих. Оскільки фінансування робіт закінчилося, інших ям не досліджували. Рештки знайдених людей майже перебували у контейнері до 2011 року, поки громадські діячі не перепоховали їх у братській могилі на території Західного кладовища. Тоді їх не досліджували, тому ідентифікувати жертв репресій не вдалося. Робочу групу з питань увічнення пам'яті жертв війни та політичних репресій створили у квітні 2020 року розпорядженням міського голови Одеси. До її складу увійшли представники місцевої влади, німецької спільноти, генеральних консульств Польщі та Румунії, правоохоронці, історики, громадські діячі, краєзнавці, волонтери та фахівці військово-історичних клубів. Головна мета, за словами учасників пошукових робіт, – знайти поховання, аби надалі міська влада прийняла рішення, що з цим об'єктом робити. Ексгумувати знайдені рештки та перепоховати, або зробити на цьому місці меморіальний комплекс. Читайте також Перепоховання жертв політичних репресій в Одесі: місце підготували до старту пошукових робіт В Одесі планують перепоховати жертв політичних репресій 1937-38 років. Що каже історик Перепоховання жертв політичних репресій в Одесі: мерія встановила дедлайн

Читайте нас у Telegram: головні новини Одеси та області

Джерело