Скіфський меч-акінак із золотим навершям та золоті прикраси, датовані VII-VI ст. до н.е., поповнили скіфську колекцію Кам’янсько-Дніпровського історико-археологічного музею.

За словами його директорки Аліни Чернявської, знайшли їх на території місцевого курганного могильника “Мамай-Гора” у 2019-му році викладачі та студенті Запорізького Національного університету, а реставрували фахівці Національного заповідника “Хортиця”.

Загалом у експозиції представлені артефакти, що охоплюють історію Нижнього Подніпров’я протягом 8-ми тисяч років - від Катакомбної та Ямної культур до епохи раннього середньовіччя, розповідає директорка закладу Аліна Чернявська.

На Запоріжжі презентували археологічні артефакти скіфської доби

Нові артефакти дають можливість науковцям збільшити хронологічні рамки існування скіфського могильника на курганному могильнику "Мамай-Гора" на два століття, коли відбувалось освоєння скіфами Великого степу, каже доктор історичних наук Геннадій Тощев.

"Попередньо можна сказати, що це був зброєносець, тобто обслуговуюча людина. Поряд із цим похованням, що ми знайшли, знаходилась непошкодженою яма значно більших розмірів. Але вона була пограбована вщент. Там було знайдено лише одне вістря стріли. Можна тільки гадати, людині якого рангу вона належала. У нього були різноманітні прикраси. Але весь набір матеріалу говорить про те, що це був юнак і досить молодий юнак",- каже Геннадій Тощев.

За словами вченого, ще одна рідкісна знахідка — майже не пошкоджена глиняна амфора, виготовлена у причорноморських колоніях Давньої Греції у період від VII до V ст.до н.е.

Рішення залишити знахідки запорізьких археологів у Камянсько-Дніпровському музеї ухвалили вчені та міська громада. Для цього придбали броньовані двері, встановили протипожежну сигналізацію і у закладі цілодобово чергує охорона.

Читайте також: Запорізькі археологи знайшли на Херсонщині середньовічну піч часів Київської Русі

Джерело