США, Велика Британія та Австралія домовилися про тристороннє партнерство у сфері безпеки для протидії Китаю.

Ініціатива називається Aukus. Про її створення спільно оголосили президент США Джо Байден та очільники уряду Австралії та Британії Скотт Моррісон та Борис Джонсон, передає The Guardian.

Представники трьох країн мають скласти план на наступні 18 місяців щодо створення нового австралійського підводного флоту з атомними двигунами. Його будуватимуть в Аделаїді, і відтак Австралія стане сьомою державою, в якої будуть підводні човни будуть оснащені ядерними реакторами. Водночас прем'єр-міністр країни наголосив, що країни не планує отримувати ядерну зброю або створювати її.

США, Велика Британія та Австралія домовилися про партнерство проти Китаю

"Ми повинні мати можливість реагувати як на поточне стратегічне середовище в регіоні, і те, як воно може розвиватися, тому що майбутнє кожної нашої нації та світу залежить від вільного та відкритого Індо-Тихоокеанського регіону і його тривалого процвітання протягом десятиліть попереду ", — сказав Байден.

Журналісти відзначили, що жоден з трьох лідерів не згадав Китай у виступі, однак "немає сумніві", що ініціатива стала відповіддю на агресію КНР в Південнокитайському морі та войовничість щодо Тайваню. На тлі посилення напруги в регіоні у липні новий авіаносець Великої Британії "Королева Єлизавета" прибув до Південнокитайського моря, що занепокоїло Пекін.

Партнерство передбачає також тісніше узгодження регіональної політики та дій і велику інтеграцію збройних сил і оборонної промисловості союзників. Всі три країни також мають намір працювати разом над кібербезпекою та можливостями штучного інтелекту.

Що відомо Міністерство закордонних справ КНР запропонувало Литві відкликати свого посла у Пекіні та заявило, що також відкличе посла з Вільнюса. Це стало наслідком дозволу Литви на відкриття на своїй території фактичного посольства Тайваню. Влада Китаю запровадила санкції проти низки осіб та організацій США у відповідь на американські санкції проти китайських чиновників у Гонконгу. 10 липня Міністерство торгівлі США внесло до санкційного списку 34 фізичних та юридичних осіб з Росії, Китаю, Ірану та інших країн, діяльність яких суперечить національним інтересам та зовнішній політиці Вашингтона. Гонконг є особливим адміністративним районом Китаю. 1984 року Лондон передав його Китаю з умовою зберегти економічну незалежність та капіталістичний устрій Гонконгу. 1997 році Китай отримав суверенітет над Гонконгом, відтоді вони існують за формулою "одна країна — дві системи". Дія суверенітету спливає у 2047 році.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Джерело