У неділю, 12 вересня, в аеропорту Праги затримали росіянина Олександра Франчетті за підозрою у причетності до окупації Криму 2014 року. Затримання громадянина Росії в Чехії сталося на запит Києва.

ТСН.ua зібрав усе, що відомо про нашумілий інцидент.

Чим займався під час анексії Криму

Затримання росіянина за участь в окупації Криму: що відомо про арешт у Празі і чи передадуть підозрюваного Україні

Олександр Франчетті затриманий на підставі міжнародного ордера на арешт, виданого Україною. За даними чеського радіо "Радіо Прага" (РП), Франчетті був активним учасником в захопленні українського Криму російськими військами, тобто залученим до так званої "Кримської весни" (приєднання Криму до Росії, яке більшість країн визнали незаконною анексією).

До слова, Франчетті занесений до бази "Миротворець", в якій сформовані списки осіб, що брали участь в російських операціях в Криму і на Донбасі. 

Як повідомляє "Радіо Прага" (РП), 2014 року Франчетті приїхав до Севастополя, вступив до складу незаконного формування "Оборона Севастополя". В одному з інтерв'ю, яке знайшли журналісти, Франчетті розповідає, що угруповання нібито запобігало терактам в Севастополі. Однак як відомо, під час захоплення півострова, у березні 2014 року, повідомлялося про активні дії людей в масках, яких назвали "самооборона". Ці люди зламали ворота і увійшли на територію штабу ВМС України в Севастополі, захопивши його за допомогою російських військових.

Пізніше, 25 лютого 2014 року, Франчетті створив в Криму підрозділ під назвою "Північний вітер", яке, займалося терором проукраїнського населення міста. За даними РП, "підрозділ налічував 11 осіб" і підтримував "тісні зв'язки з морськими піхотинцями Чорноморського флоту РФ".

Сам росіянин розповідав, що вже після подій 2014 року працював в Криму помічником депутатки місцевих законодавчих зборів від "Єдиної Росії" Ольги Хомякової, але пішов з цієї посади через конфлікт.

Чеське видання iROZHLAS зазначає, що росіянин працював в Празі від кінця 1990-х років. Там він працював фітнес-тренером, а також вів бізнес. У Чехії Франчетті постійно проживав в Чехії від 2000 року, йому було надано право на ПМЖ. Нині ж є підстави вважати, що Міністерство внутрішніх справ може анулювати цей документ, оскільки учасники анексії Криму становлять особливий ризик для європейських країн з точки зору безпеки.

Україна вимагатиме екстрадиції

Затриманого в Празькому аеропорту імені Вацлава Гавела росіянина екстрадують до України, повідомив речник МЗС Олег Ніколенко. Українська сторона підтверджує, що затримання Франчетті (учасника окупації Криму) в Чехії сталося на запит Києва.

"Затримання стало результатом узгоджених дій українських та чеських правоохоронців для притягнення Олександра Франчетті до відповідальності за вчинення низки злочинів проти нашої держави, зокрема участі в російській окупації Криму. Українська сторона наразі працює над завершенням необхідних процедур з метою передачі Олександра Франчетті правосуддю в Україні", - зазначив Ніколенко.

Офіс генерального прокурора підтвердив актуальність запиту про видавання Олександра Франчетті. Затриманий, як вважають, міг бути одним з активних учасників подій, які передували незаконній анексії українського Криму.

"12 вересня 2021 року Офісу генерального прокурора стало відомо про затримання в Чеській Республіці громадянина РФ за запитом України. Сьогодні Офіс генерального прокурора підтвердив актуальність запиту про видавання та чинність процесуальних рішень у кримінальному провадженні", - сказано в повідомленні.

Як стало відомо, Офіс генпрокурора звернувся до Міністерства юстиції Чехії ще у серпні 2020 року із запитом так званої "прокуратури Криму та Севастополя" про видавання росіянина.

Орган досудового розслідування розшукує його для притягнення до кримінальної відповідальності за участь у не передбачених законом збройних формуваннях "Самооборона Криму" та "Північний вітер".

Джерело