Хмельницький звернувся з листом до “Укргазвидобування” з пропозицією, щоб державне акціонерне товариство без посередників продавало теплопостачальникам блакитне паливо. У разі відмови, Хмельницький подасть до суду на державне підприємство.

Про це Суспільному розповів Хмельницький міський голова Олександр Симчишин.

За його словами, дана угода дасть можливість уникнути підвищення тарифів на опалення у 2021 році.

Хмельницький хоче купувати газ без посередників. Чи можливо це та на скільки дешевше

"Ми надіслали листи до "Укргазвидобування", що видобуває український газ, з пропозицією укласти прямі договори з теплопостачальними підприємствами міста без посередництва. Ми готові купувати український газ напряму за 4000-4500 гривень за 1000 кубометрів. Ринок газу, що введений з 20 травня 2021 року це дозволяє. А в разі відмови готуємо позов до суду і будемо вимагати зобов’язати підприємство на такий крок. Лише у такому випадку ми уникнемо підвищення тарифів та зможемо якісно увійти в опалювальний сезон", - каже Олександр Симчишин.

Він додав, що наразі "Укргазвидобування" продає блакитне паливо "Нафтогазу", а той — своїм дочірнім підприємствам. У яких місцеві теплокомуненерго купують за 7 тисяч 583 гривні за тисячу кубометрів.

"Такий тариф стосується лише газу, призначеного для підігріву гарячої води для населення. До того ж тут не враховується вартість його транспортування. Надалі цей тариф може зрости, що спровокує стрибок вартості опалення та гарячої води. Натомість ціна газу для підігріву води для комунальних підприємств нині становить 15 тисяч гривень за тисячу кубометрів", - пояснює Олександр Симчишин.

За словами заступника Хмельницького міського голови Василя Новачка, хоча і "Укргазвидобування" є дочірньою компанією НАК "Нафтогазу" вона має свого керівника, і має право самостійно укладати договори.

"Вони повинні дати нам відповідь на наш лист, і у разі відмови пояснити, чому вони так зробили. У разі відмови ми будемо подавати позов. Але це може затягнутися на декілька років, а газ прийдеться купувати за ринковою ціною. Як мені відомо, у відповіді Києву вони написали, щоб з даним листом звернутися до іншої дочірньої компанії "Нафтогазу"", - каже Василь Новачок.

Додає, збільшена ціна на газ у порівнянні з витратами на його видобуток - це додатковий податок.

"Є внутрішній ринок України, але "Нафтогаз" той ринок монополізує і ставить ціни, від яких всі мусять відштовхуватися", - говорить Василь Новачок.

Відмовитися від газу, каже чиновник, у короткостроковий період не вдасться. Але і перехід на альтернативні види палива не дає можливості економити.

"Вже давно у Хмельницькому впроваджують альтернативні види палива. Але замінити повністю та відмовитися від газу важко, адже викиди від спалювання блакитного палива менші ніж від деревини. Також ці переобладнання можуть коштувати дуже великих грошей, яких не можливо буде одразу виділити. Ніхто від цього не відмовляється, але якщо багато міст перейдуть на альтернативні види палива, до прикладу палет, то її вартість одразу вирівняється з вартістю газу. Падає ціна на газ, з нею опускається ціна на палету", - пояснює Василь Новачок.

Як розповів Суспільному голова громадської організації "Хмельницький енергетичний кластер" Степан Кушнір, з впровадженням ринку газу, дану угоду можливо укласти з АТ "Укргазвидобування", але чи вийде її укласти це вже інше питання.

"Я думаю зараз міста хвилюється, що з часом вартість газу можу підвищитися на рівень Європи. Я прогнозую, що тариф точно підвищиться, адже вартість газу зросла у всьому світі і подовжить зростати. Але можливо держава якимось чином буде компенсувати певні затрати. І це завдання держави продумати, яким чином залишати ціну на газ у рамках за який вдаватиметься платити теплокомуненергетичним підприємствам", - каже Степан Кушнір.

Читайте також Хмельницький суд зобов'язав сплатити мільйонний штраф Красилівське підприємство

Джерело