Глава “Білоруського будинку в Україні” Віталій Шишов, який пропав у понеділок в Києві, знайдений повішеним, одна з версій поліції – вбивство, замасковане під суїцид. Шишов, за словами його знайомих, напередодні вранці міг піти на пробіжку і не повернувся. Його організація допомагала втікачам за кордон білорусам.

Главу правозахисної організації “Білоруський будинок в Україні” знайшли повішеним

Тіло громадянина Білорусі виявили в одному з київських парків неподалік від місця, де він жив, йдеться в повідомленні поліції.

Поліцейські завели кримінальну справу за ст.115 Кримінального кодексу України (умисне вбивство) і перевірятимуть усі версії, в тому числі версію вбивства, замаскованого під суїцид, випливає з повідомлення.

Поліція Києва звернулася до всіх, хто знав Шишова, з проханням надати інформацію про останні тижні його життя, його психоемоційному стані і можливі загрози. Його мобільний телефон та особисті речі вилучені з місця події.

Що сталося?
Напередодні стало відомо, що 26-річний керівник спільноти взаємодопомоги білорусів “Білоруський будинок в Україні” пропав в Києві.

Глава поліції України Ігор Клименко повідомив на брифінгу за першими результатами розслідування, що камери зафіксували, як близько 9 години ранку 2 серпня Шишов вийшов зі свого будинку в Святошинському районі Києва.

О 15:18 в поліцію надійшло звернення від подруги Шишова, що він пішов на пробіжку і не повернувся.

Шишов, як розповідали його колеги, вранці в понеділок “вийшов, імовірно, на щоденну пробіжку (будинку не виявлено його спортивних речей) і не повернувся”. При цьому, за їхніми словами, з його телефону було зроблено кілька дзвінків, які відразу скидалися при відповіді.

“Ми прочесали масив, де він зазвичай здійснював пробіжки, але ніяких слідів Віталій не виявили”, – говорили в організації допомоги співвітчизникам. Друзі Шишова стверджують, що за ним могли стежити.

“За Віталіком велося стеження, – йдеться в повідомленні в телеграм-каналі спільноти. – Про факти були відповідні повідомлення поліції. Також нас неодноразово попереджали як місцеві джерела, так і свої люди в РБ [Білорусі] про всілякі провокації аж до викрадення та ліквідації. Віталій стоїчно і з гумором ставився до цих попереджень, заявляючи, що хоч так, можливо, БДУ вийде з інфовакуума “.

Пошуки Шишова за участю кінологів та волонтерів тривали до 10 вечора, з настанням темряви їх призупинили і продовжили о п’ятій ранку наступного дня.

Тіло активіста знайшли о 7:40.

На брифінгу були представлені деякі подробиці з місця події:

Телефон Шишова лежав поруч з тілом.
Під деревом виявили три пенька, висотою 60, 50 і 50 сантиметрів. Зростання Віталія – ​​185 см, висота петлі над землею – 308 см.
Садна на губі, коліні і грудей, за словами поліцейських, характерні для разового падіння. Однак остаточну відповідь дасть експертиза.
Основні версії, які зараз відпрацьовуються: самогубство чи вбивство з імітацією самогубства.

Що таке “Білоруський будинок в Україні”
“Білоруський будинок в Україні” – некомерційна громадська організація, яка допомагає громадянам Білорусі, який залишив країну і постраждалим від політичних переслідувань. Зокрема, надає підтримку новоприбулим в пошуках житла і роботи, а також з юридичними консультаціями, випливає з опису на сайті.

Україна, Польща і Литва – країни, куди найчастіше направляються противники Олександра Лукашенка, які побоюються опинитися за гратами після президентських виборів в Білорусі в серпні 2020 року.

Новина про ізчезновеніе Шишова з’явилася незабаром після скандалу з білоруської спортсменкою Христиною Тімановскій, що бере участь в Олімпійських іграх в Токіо. Їй була надана гуманітарна віза з Польщі після її відмови вилетіти додому раніше терміну. 24-річна Тімановскій заявила, що її намагалися насильно відправити в Білорусь.

У вівторок колишній кандидат в президенти Білорусі Світлана Тіхановском сказала Бі-бі-сі, що “спустошена” смертю Шишова, додавши: “Турбує те, що ті, хто біжить з Білорусі, так і не можуть відчувати себе в безпеці”.

Тіхановском прибула в Лондон, щоб обговорити ситуацію в Білорусі з прем’єр-міністром Великобританії Борисом Джонсоном.

Хто такий Віталій Шишов
Віталій Шишов з осені минулого року перебував у Києві, куди він переїхав через низку арештів активістів, які протестують проти Олександра Лукашенка.

Шишов – один із засновників громадської організації “Білоруський будинок в Україні”.

Як кажуть в організації, Шишов “брався за абсолютно всі види діяльності: допомога людям, які переїжджають на Україну, проведення акцій проти режиму Лукашенка, звернення в держоргани для просування законопроектів, які допомагають співвітчизникам у формуванні діаспори на Україні і тому подібне”.

Білоруські активісти переконані, що мова не може йти про самогубство.

“Віталія ми бачили недавно, буквально на нашій минулій акції білоруської, які відбуваються щонеділі на Майдані Незалежності”, – розповів в інтерв’ю ВВС News Україна координатор руху солідарності “Разам” (Білорусь) Олег Овчинников.

За словами активіста, Шишов ніколи не хвилювався, завжди був у доброму гуморі.

“Він завжди був веселим хлопцем, був на позитиві”, – згадує Овчинников.

“Тут навіть гадати не треба, що це було замовлення силових відомств Білорусі – КДБ або інший, – заявив Овчинников. – Але чиїми руками, це треба з’ясовувати”.

Таку ж версію висловила організація “Білоруський будинок в Україні”, а також друг і колега Шишова Юрій Щучко, який був серед волонтерів, які допомагали в пошуках Шишова.

Щучко розповідав в ефірі телеканалу “Україна 24”, що Шишов займався “верифікацією білорусів”, що в’їжджають на територію України.

“Нас співробітники спецслужб українських в негласних бесідах попереджали, що агентура КДБ Білорусі в Україні є і її стає більше, в тому числі за рахунок потоку біженців. Потік біженців неможливо контролювати”, – пояснював він.

“Ми знаходимося в особливій ситуації, коли більша частина громадянського суспільства Білорусі знаходиться за межами країни. Звичайно, навіть якщо люди не перебувають в своїй країні, вони хочуть їй допомогти, поліпшити ситуацію, навіть перебуваючи за кордоном – на Україні, в Литві або Польщі. але схоже на Україні робити це стає складніше. Ця ситуація – чіткий сигнал нам бути обережними “, – сказала Всесвітній службі Бі-бі-сі Поліна Бродік координатор проекту” Free Belarus Center “.

Хтось, можливо, намагається показати, що Україна не так вже й безпечна, додала вона.

 

Джерело