2 серпня від втрати крові після укусу безпритульного собаки померла запоріжанка. Суспільне Запоріжжя спробувало дізнатися, хто у Запоріжжі відповідає за безпечне співіснування людей і вуличних тварин.

Чому волонтери не завжди можуть допомогти

Запорізька зооволонтерка, голова громадської організації "Запорізька зоозахисна ліга" Інна Позднякова опублікувала допис на свої сторінці у Фейсбуці, де повідомила, що співробітники поліції звернулися до неї, з проханням забрати тварину, яка смертельно поранила жінку.

У коментарі Суспільному Інна Позднякова пояснила, що поліцейські часто звертаються до волонтерів у ситуаціях, які стосуються безпритульних тварин, адже за законом зобов'язані реагувати на такі випадки, і передавати чотирилапих у спеціалізовані заклади.

Хто відповідальний за безпритульних тварин у Запоріжжі

"В Запоріжжі — це КП "Побутовик". Згідно з їхнім статутом вони мають спектр можливостей стосовно поводження з тваринами. Але на практиці є тільки програма стерилізації, котра навіть не передбачає карантинну перетримку тварин до та після операції у визначений ветеринарними нормами термін. На цьому діяльність КП "Побутовик" майже закінчується", — пояснює волонтерка.

Інна Позднякова каже, що її громадська організація допомагає тваринам тільки у випадках, коли у них є куратор, тобто людина, котра буде опікуватися долею цієї тварини, їздити до клініки, шукати дім, надасть тимчасову домівку. Також вони утримують 85 тварин у приватному притулку. Вся діяльність волонтерів здійснюється коштом пожертв, у вільний від роботи час.

"Бездіяльність виконавчої влади призводить до того, що поліція дзвонить і в день, і вночі волонтерам по допомогу, а волонтери вже виснажені та по самі вуха у врятованих раніше тваринах, та не мають змоги допомогти. Так от і отримуємо "біг по замкнутому колу", Поліції не має куди дзвонити, а волонтери не мають змоги виконувати обов'язки комунальних служб", — каже Інна.

Що може зробити поліція

Речниця Патрульної поліції Запорізької області Катерина Шевченко повідомила Суспільному, що згідно з протоколом, правоохоронці собаку, який скоїв напад на жінку на місці події не виявили. Про потенційно небезпечну тварину патрульні повідомили на міський контакт-центр 15-80, а також, дійсно зверталися до волонтерів.

"Співробітники поліції зателефонували волонтерам, оскільки є медичний алгоритм, який вимагає спостерігати за твариною, оскільки у неї може бути сказ. І у випадку якщо тварина на місці, то ми шукаємо волонтерів через власні знайомства, щоб вони взяли тварину на перетримку", — каже речниця.

Щодо "Побутовика", Катерина Шевченко каже, що за інформацією Патрульної поліції, комунальне підприємство не займається виловом тварин, тому правоохоронцям доводиться справлятися власними силами.

Що робить КП "Побутовик"

У КП "Побутовик" надати коментар щодо того, чи знайшли собаку, який вкусив жінку, а також про алгоритми роботи підприємства, відмовилися. Начальниця сектору з захисту тварин підприємства Анна Цаюкова сказала, що пояснення нададуть тільки за офіційним запитом. Суспільне Запоріжжя надіслало запит і очікує на відповідь у встановлений законом термін.

Серед видів діяльності та функцій КП "Побутовик" у статуті підприємства вказані зокрема вилов, вилучення домашніх та інших тварин, їх тимчасова ізоляція.

Згідно зі звітом, який оприлюднили 19 травня для постійної депутатської комісії з питань соціального та економічного розвитку Запорізької міськради, наразі у КП "Побутовик" працює 21 особа, 10 з них – у відділі захисту тварин. Зазначалося, що підприємство здійснює вилов, стерилізацію та вакцинацію безхатніх кішок та собак.

У межах міської програми поводження з безхатніми тваринами для КП "Побутовик" цьогоріч виділено 2,744 млн гривень. На балансі підприємства є одна спеціалізована машина та два ловці, які можуть за один раз відвезти до клініки 10-11 тварин.

Що каже Закон

З 2017 року у Запоріжжі діє програма поводження з тваринами на період 2017-2022 роки. Програма передбачає, що опікуватись питаннями поводження з безпритульними тваринами має КП "Побутовик". Серед іншого, на підприємство покладається умертвіння тварин, якщо їхня поведінка виявлена агресивною.

Втім, це суперечить новому Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації положень деяких міжнародних угод та директив ЄС у сфері охорони тваринного та рослинного світу", який Верховна Рада ухвалила 15 липня. Згідно з ним, регулювати чисельність безпритульних тварин, можливо тільки шляхом стерилізації або розміщення у притулки чи центри реабілітації. При цьому вбивати здорових тварин для контролю їх популяції забороняється.

Яким чином міська програма буде скорегована у зв'язку з новими нормами закону наразі невідомо.

Читайте також: У Запоріжжі безпритульні собаки травмували сімох людей

Джерело