Записувати інтерв'ю з колишньою (і, мабуть, найяскравішою) головою Нацбанку Валерією Гонтаревою ми домовилися через Zoom. Хоча, правду кажучи, було б цікаво поспілкуватися наживо. По-перше, це було б у Лондоні, де Гонтарева зараз мешкає. По-друге, в розмові «через екран» досить важко вивести співрозмовника на емоції. А це те, що найкращим чином розкриває характер. Та, що найбільше люблять читачі. «Вона розумна, зі стрижнем і позицією», – написала автору цих рядків в «особисті» знайома Гонтаревої, яка допомагала організувати це інтерв'ю. Спробували перевірити.

Після низки подій, які сталися з Валерією Гонтаревою після її виходу з Нацбанку (вибух автомобіля сина, виламані двері в квартиру, підпал будинку, а потім іще й досить дивне ДТП з наїздом автомобіля і зламаною ногою), нам здалося цікавим дізнатися, як колишня керівниця Нацбанку бачить на відстані те, що відбувається нині в Україні – як у фінансовій галузі, так і в політиці.

Та почали ми з іншого...

Ексглава Нацбанку Валерія Гонтарева: Повертатися мені просто нікуди

Валеріє Олексіївно, почнімо з особистого питання: як у вас зараз зі здоров'ям?

Не можу сказати, що я дуже скаржуся на своє фізичне здоров'я. Уже ходжу по 15-18 кілометрів в день, плаваю. На жаль, лікарі заборонили мені грати в теніс, яким я займалася 50 років, не можна кататися на лижах і займатися серфінгом, що я теж все життя любила робити. Тобто після аварії є те, що мені вже ніколи не можна буде робити.

Зрозуміло, що після того, як мене збила машина, синові підірвали машину, виламали двері в моїй київській квартирі (хоч в цій квартирі ніхто не жив уже 20 років), а потім - коли спалили наш будинок, це не могло не вплинути емоційно на всю мою сім’ю. Не можу сказати, що я повністю від цього оговталася, але нічого, життя триває - і це головне.

Це прекрасно. Скажіть, будь ласка, після того, як вас збила машина в Лондоні, що завершилося розслідування поліції?

Розслідування тривало дуже довго. Спочатку, тільки-но все сталось, у них не було сумнівів, що це звичайна дорожньо-транспортна пригода. Але після того, як через п'ять днів підірвали машину мого сина, а потім спалили і будинок, вони почали додаткове розслідування. Та, на жаль, воно нічого не показало.

Найцікавіше у всій цій історії відбулося вже в Україні. Ви, напевно, знаєте, є таке ДБР...

Звичайно…

...і була там така людина – Труба (Роман Труба – директор Державного бюро розслідувань – «Главком»). Так ось, через анонімний телеграм-канал «Трубу прорвало» викладали його розмови. В одній із них, від 5 вересня 2019 року, він говорить, що йому надійшов дзвінок з Офісу президента і було наказано «кошмарити» Гонтареву. Ви можете знайти це в інтернеті, як він каже про «тактико-психологічний тиск». І в цю ж ніч підривають машину мого сина, а через кілька днів ДБР вривається в квартиру з обшуком нібито у справі «Укроборонпрому», яке до Національного банку не має жодного стосунку. Після цього спалили наш будинок. Причому, таким же способом, як і машину. І коли приїхали пожежники, вони три години не могли загасити вогонь! І це не величезний маєток, як хтось його описує, а будинок в 316 квадратних метри. До речі, там по периметру ділянки стояли відеокамери, де все видно. Те, що це робили професіонали, у мене сумнівів немає. Адже будинок підпалили за 28 секунд – це час знадобився, щоб кинути два величезні рюкзаки з запалювальною сумішшю і військовий фаєр.

Так ось, я вважаю, що ці розмови з «Трубу прорвало» дають нам дуже гарне розуміння, що насправді це було.

«В Україні найнебезпечніше в слідстві – це спецслужбам вийти на самих себе»

«Главком» перед інтерв'ю з вами звернувся в правоохоронні органи, щоб зрозуміти, на якому етапі це розслідування зараз. Але судячи з відповіді – досі ніхто нічого не знайшов...

Ексглава Нацбанку Валерія Гонтарева: Повертатися мені просто нікуди
(для перегляду натисніть на зображення)

Вони завели справу за двома епізодами. У мене є припущення, що все це робили одні і ті ж люди, адже почерк підпалу машини і будинку ідентичний. Це була спланована акція, ланцюжок подій не залишає сумнівів, в один тиждень – 5 вересня підпал машини, 11 вересня злам квартири людьми в масках з автоматами, 17 вересня підпал будинку.

Як це було пов'язано з тим, що я потрапила під машину, сказати не можу. Знаєте, як Лондонська поліція діяла? Вони встановлювали, чи був водій якимось чином пов'язаний із кимось з України. Так, він ніколи не бував в Україні, так, цей водій ніколи не бував і в Росії, тут ланцюжок і обривається. Але ж ви розумієте, що «замовлення» можна і по інтернету отримати...

А ось в Україні, ви знаєте, найнебезпечніше в слідстві – це спецслужбам вийти на самих себе. Тому, гадаю, вони нікого і не знайшли.

Але можливо, колись в країні щось зміниться, і ці злочини буде розкрито ... Хоча мені в це мало віриться, в нашій країні не розкривають навіть найрезонансніші справи.


Ексглава Нацбанку Валерія Гонтарева: Повертатися мені просто нікуди

Валерія Гонтарева: Ми вивели з ринку близько 100 банків

«Для Коломойського суди – це частина його розваг, напевно»

Коли ви говорите, що, можливо, команда надійшла з Офісу президента, ви маєте на увазі політичний тиск, чи це був тиск іншого персонажа, на той час пов'язаного з головою офісу Андрієм Богданом?

Ви боїтеся ім'я Волдеморта вимовляти вголос?

(Ми разом сміємося)

Ясна річ, я маю на увазі Ігоря Коломойського. У якого ви де-факто відібрали «Приватбанк». І який, очевидно, вважає вас кровним ворогом.

Він любить розповідати всім, що «так, я ж буду першим підозрюваним, але, звичайно, це не я». Та якщо ви знаєте цю людину, то це просто ...

Фірмовий стиль Коломойського?

Так. Ці всі труни, вінки, які приносили під вікна Нацбанку... Так, у мене немає жодних доказів, але тут чітко читається його фірмовий стиль. Ви ж знаєте, що він мені постійно публічно погрожував, у всіх своїх інтерв'ю. Тому я пов'язую все це з ним.

У Лондоні ви почуваєтеся в безпеці?

Звичайно ні. Ви ж розумієте, що і тут можна влаштувати теракт. Хоча в порівнянні з Україною, тут безпечніше, так.

З огляду на те, що Коломойський також дуже любить судитися, він не подавав на вас у суд за ці припущення?

Я не знаю. Зараз я резидент Англії. Якби подавав, мені б надійшли якісь документи.

Цікаво було б судитися з Коломойським в англійському суді?

Знаєте, для нього суди – це частина його розваг, напевно. Нудно жити, він так і розважається. Коли я йшла з НБУ в травні 2017 року, проти Нацбанку, Фонду гарантування вкладів і Мінфіну, ну, і проти самого «Приватбанку», було подано близько 650 позовів. Зараз, наскільки мені відомо, їх 1200.

Мені зараз вистачає суду з Суркісом, який днями відбудеться в Лондоні. Нерви, гроші і так далі, які я маю витрачати на юристів...

Рішенням НБУ в 2016 році Суркіси були визнані інсайдерами «Приватбанку». НБУ вказував, що Ігор Суркіс і Коломойський – акціонери телеканалу «1+1», що свідчить про зв'язок Суркісів із «Приватбанком». Суркіси з цим не згодні і судяться з Валерією Гонтаревою в Лондонському міжнародному арбітражі

Щодо суду з Суркісами. Як Ви вважаєте, коли буде рішення?

З цього кейсу провели тільки перше засідання. Суркіс і Коломойський були партнерами у багатьох бізнесах, включно з телеканалом «1+1», на підставі чого НБУ і віднесло їх до «пов’язаних осіб» відповідно до закону «Про банки і банківську діяльність», де чітко прописані дев’ять критеріїв пов'язаності.

Якщо чесно, мені прикро, що я як людина, яка взагалі не має до цього жодного стосунку, повинна ще в Лондоні ходити в суд і витрачати на це свій час і гроші, бо адвокати тут дуже дорогі. У якийсь момент я вже з’ясовувала, чи можу сама себе представляти в суді, бо для мене це досить суттєва сума. Але потім мені сказали: ти можеш програти просто з процедурних питань, адже вони мільярдери, винаймають найдорожчих адвокатів...

Наскільки, на вашу думку, може затягнутися ця справа?

Суди тут тривають довго, особливо через Covid. Засідання мало розпочатися в березні, потім його перенесли на липень. Я чекаю сама, коли це все завершиться.

«Гроші вкрали у 20 мільйонів вкладників і 3 мільйонів пенсіонерів»

Після того, як змінилася влада, Генпрокуратура порушила кілька справ щодо діяльності і націоналізації «Приватбанку». Знаєте, який зараз статус у цих справ?

Гадки не маю. Після націоналізації НБУ і «Приватбанк» подали всі документи в усі правоохоронні органи. Але тільки зараз, через 4,5 року ці справи зрушили з місця, і ви бачили, що почався хоч якийсь рух щодо Яценка, Шмальченка і Дубілета. Хоч щось почалося...

Думаєте, це не просто картинка для медіа, к

Джерело